Зв'яжіться з нами

Соціалка

Як вберегти психіку після бою

Опубліковано

на

Добре відомо, що психологічні травми, набуті на полі бою, не зникають безслідно та впливають на подальше життя людини. Наприклад, за час війни у В’єтнамі США втратили, за різними даними, понад 58 000 вояків. Але після її закінчення ще 129 000 учасників бойових дій загинули в результаті стресів і самогубств. Рівень розлучень у родинах ветеранів досягав 90 відсотків. Третину ув’язнених в американських тюрмах до 1985 року становили ті, хто пройшов В’єтнам.

Небезпеку, яку містять «невідпрацьовані» психічні розлади, добре усвідомлюють вітчизняні військові психологи, які сьогодні в Україні при лікуванні душ бійців дедалі частіше застосовують ізраїльські, американські та власні психологічні техніки, розроблені з урахуванням новітнього досвіду гібридної війни на Сході нашої держави. Такі ж методики впроваджені і в реабілітаційних центрах, що відкриті при військових госпіталях та санаторіях.

Тетяна Таран, керівник відділення психологічної реабілітації Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» МО України, володіє унікальними методиками, які визнають за кордоном. Тисячі пацієнтів, їхніх рідних і близьких завдячують Тетяні Володимирівні своїм душевним спокоєм та родинним теплом.

— Спочатку — надважкі випробування, обстріли, поранення, смерті, полон і катування, розлука з близькими. Потім — нездатність пристосуватися до мирного життя, нерозуміння суспільства, зловживання алкоголем, кошмари, загострене почуття справедливості. Сьогодні переважна більшість воїнів АТО потребує психологічної допомоги, — стверджує лікар.

Одного разу Тетяну Таран терміново відрядили до іншого гарнізону: військовослужбовець Микола К., який знаходився на реабілітації в психіатричному відділенні, почув по телевізору постріли, увійшов у стан ступору, почав безперервно читати вголос молитви.

Медики не могли вмовити його поїсти чи попити, він втратив відчуття тепла і холоду. Попри медикаментозне лікування у нього з’явилась агресія. Тож начальник психіатричного відділення вирішив звернутися по допомогу до іншого медичного закладу.

Як діяти, коли ваш товариш у ступорі:

 1. Перевір наявність ушкоджень у потерпілого.
 2. Обмеж його доступ до зброї.
 3. Стисни йому пальці на обох руках. Говори заспокійливо.
 4. Масажуй йому точки на обличчі над бровами.
 5. Поклади свою долоню йому на груди, контролюй та уповільни його дихання.
 6. Спитай, чи хоче людина пити, їсти, в туалет.
 7. Постукай своїми долонями по його колінах. Повтори дії.
 8. Повтори запитання, говори директивно і позитивно.
 9. Якщо контакт є — займи монотонною справою. Наприклад, доручи заряджати магазин.
 10. Достав потерпілого до психолога.

— Доки очікували на приїзд психіатричної бригади, я з дозволу начальника відділення застосувала сучасну ізраїльську психотехніку спрямованої уваги травмофокусованого напрямку психотерапії. В Україні техніки спрямованої уваги зараз з успіхом почали застосовувати при роботі з військовослужбовцями — учасниками АТО та їхніми родинами, в життя яких увірвалася війна, — розповідає Тетяна Таран.

Ця техніка полягає у відновленні загального психофізіологічного й емоційного стану особистості за допомогою дихання і контрольованих переживань шляхом звернення до попереднього позитивного досвіду. Наприклад, пригадування емоцій і переживань під час перебування на морському березі.

У результаті відбувається швидке зміцнення особистості, яка пережила жахливі події, що безпосередньо пов’язані із ситуацією смерті та значно перевищують можливості людської психіки. Зміцнюється сила «я», інтегруються емоційні, пізнавальні та поведінкові аспекти функціонування. Шляхом безпечного саморозкриття, актуалізації виявлення та усвідомлення почуттів та власного тіла відбувається опрацювання отриманого травмодосвіду.

Ключовим аспектом є відновлення та усвідомлення контакту військового із самим собою та з оточенням. При цьому враховується «принцип реальності» та подальша можливість використання набутого бойового досвіду для ефективного зростання особистості.

Для Миколи таким позитивним переживанням, яке надало йому сил, був його особистий досвід «я на морі», який якісно відрізнявся від досвіду «я на полі бою».

Поступово до хлопця повернулося відчуття безпеки, усвідомлення власного тіла, почали повертатися вищі психічні функції, почав відновлюватися самоконтроль. І він вже відповідав чітко, ніби двадцять хвилин тому не перебував у зміненому стані свідомості.

Після цього хлопець попросив їжі. Медсестри принесли узвару і печива, підігріли домашні котлети. Він їв і їв, так ніби нічого й не трапилося. А медики стояли позаду і плакали.

— Потім я супроводила його до машини «швидкої допомоги», — продовжує Тетяна Таран. — Раптом він сказав: «Я засинаю», і відключився на ходу, як дитина, ледве встигли його підхопити. Психіатрична бригада, що очікувала на пацієнта, була збентежена…

Цей випадок трапився зі звичайним бійцем, що мав здорову психіку та чималий бойовий досвід. Але його психічне «я», перенавантажене набутим травмодосвідом війни, вийшло за межі нормального буття. Негативний образ, на який зреагував військовий, міцно засів у нього в підсвідомості. Нейрони перенапружилися і немов зафіксувалися на побаченому, мозок «забув» про фізіологію, їжу і воду.

Тетяна Володимирівна каже, що хлопцю не вистачило знання базових технік швидкого відновлення психологічного здоров’я. Тому він підсвідомо звернувся до віри, як до єдиного ресурсу відновлення психіки, яким він володів.

— Під час екстремальних навантажень мозок намагається вберегти себе і подекуди відмовляється сприймати ситуацію, інформацію про яку все одно отримує через очі та вуха. В таких випадках нервова система перевантажується і дає збій. Це — нормальна захисна реакція організму на ненормальні події — смерть товаришів, загрозу власному життю, — розповідає Тетяна Таран. — Відсутність вчасно наданої травмофокусованими психотерапевтами допомоги здатна спровокувати посттравматичний синдром, який може проявитися навіть через роки. Для подолання різних стресових станів вже сьогодні розроблені психологічні техніки, які допомагають військовослужбовцям зберегти своє психічне здоров’я у критичній ситуації, тож володіти ними в умовах війни потрібно кожному.

Автор:Руслан СЕМЕНЮК

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:http://na.mil.gov.ua/

Читати далі ...
Реклама
Натисніть, щоб коментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Новини

Військові пенсіонери отримуватимуть підвищені пенсії вже з середини березня – прес-служба Кабінету міністрів України

Опубліковано

на

Пенсійний фонд України з другої половини березня почне виплати перерахованих пенсій військовослужбовцям, повідомила прес-служба Кабінету міністрів України.

“Основні виплати почнуться з 1 квітня. Пенсії будуть перераховані з 1 січня 2018 року. Тобто, в квітні військові пенсіонери отримають перераховану пенсію за січень-квітень. Пенсії будуть перераховані за довідками уповноважених структур, в яких особи проходили службу – Міноборони, МВС і інші. Пенсіонерам не потрібно окремо звертатися до Пенсійного фонду”, – йдеться в повідомленні.

Як повідомляється, при перерахунку будуть враховані: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років. Окремо будуть перераховані пенсії особам керівного і рядового складу органів внутрішніх справ для них, окрім вище перерахованих виплат, будуть враховувати щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за січень 2016.

Відзначається, що пенсійне підвищення буде проходити поетапно. З 1 січня 2018 года середнє підвищення складе 1,5 тис. грн. З 1 січня 2019 до цієї суми додасться ще 750 грн. З 1 січня 2020 року – ще стільки ж. Таким чином, за два роки військові пенсії з нинішнього середнього значення збільшаться приблизно вдвічі.

У повідомленні наголошується, пенсії будуть переглянуті для пенсіонерів 12 силових відомств. Усього підвищення отримають 498 тис. чоловік. У бюджеті Пенсійного фонду для підвищення військових пенсій передбачено 7,8 млрд грн.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://ua.interfax.com.ua/news/

Читати далі ...

Cтатті

На передовій скоюється тільки третина самогубств, більшість у тилу

Опубліковано

на

Кількість самогубств серед українських військовослужбовців дещо скоротилася з 2015 року, тільки 30% суїцидів відбувається в зоні АТО

Про це заявив очільник управління морально-психологічного забезпечення Генштабу ЗСУ, генерал-майор Олег Грунтковський в інтерв’ю “РБК-Україна“.

Він зауважив, що проблема з самогубствами серед військових існує, але вона й вирішується. Зокрема, якщо проводити порівняльний аналіз з 2015 року, то є тенденція до зниження суїцидів в армії на 20%.

“Наприклад, з початку цього року завдяки оперативному втручанню та наданню психологічної допомоги командирами підрозділів, офіцерами структур морально-психологічного забезпечення, капеланами вдалося уникнути 9 випадків скоєння самогубства військовослужбовцями”, – наголосив Грунтковський.

Він також пояснив, чому Міноборони зазвичай не розповсюджує інформацію щодо кількості самогубств у армії. За його словами, кількість випадків самогубств, яка є в армії, зазвичай корелює зі середньостатистичним рівнем кількості суїцидів, який є в державі.

“З усіх сумних випадків, близько 30% суїцидів в армії відбувається в АТО, всі інші – в тилу. І ще є така психологічна практика у військах, і не тільки в наших, а й за кордоном: якщо багато розповідати про самогубства і наголошувати на цьому – їхня кількість не зменшується, а зростає. Це дуже тонка професійна робота фахівців-психологів, і тут головне “не нашкодити”, – підсумував Грунтковський.

 • 26 лютого голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець заявив, що з початку проведення АТО на сході України у 2014 році вже близько 600 ветеранів АТО скоїли суїцид.
 • У лютому у Житомирській області на території однієї з військових частин знайшли застреленим військовослужбовця.
 • Через два тижні у полтавському госпіталі знайшли повішеним військовослужбовця.
 • Раніше МОЗ повідомило, що планує створити національну гарячу лінію для емоційної підтримки українців та запобігання самогубствам.

Збройний конфлікт на Донеччині триває з квітня 2014 року. До початку червня 2017 року було зареєстровано приблизно 500 випадків самогубств учасників АТО після повернення із зони бойових дій, заявляв міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, посилаючись на дані військової прокуратури.

У вересні голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Ольга Богомолець повідомила, що в Україні створили реєстр самогубств серед ветеранів АТО.

21 лютого 2018 року головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що в зоні АТО щотижня скоює самогубство двоє-троє військових, однак у Міністерстві оборони України цю інформацію категорично спростували, назвавши “піаром і маніпуляціями”.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Новини

Розенко: “Військові пенсіонери почнуть отримувати підвищені пенсії вже в березні”

Опубліковано

на

Перерахунок пенсій військовим пенсіонерам буде здійснено з 1 січня 2018 року і перші кошти люди почнуть отримувати вже в березні.

Як передає Урядовий портал, про це повідомив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

Ми виконуємо свою обіцянку про те, що перерахунок пенсій військовим пенсіонерам буде здійснений з 1 січня 2018 року. Зараз якраз триває процес перерахунку і перші кошти люди почнуть отримувати по додатковим відомостям вже в березні. Тобто протягом березня-початку квітня, я переконаний, всі військові пенсіонери отримають свій перерахунок”, – сказав він.

Павло Розенко зауважив, що у цьому році розмір пенсій військовослужбовців підвищиться в середньому на 1500 гривень. “Але це не остаточне підвищення. Наступний етап перерахунку пенсій військовим буде здійснений з 1 січня 2019 року. Ми прогнозуємо, що в середньому пенсії військових пенсіонерів зростуть в 2 – 2,5 рази в залежності від категорії, строку служби,  звання тощо”, – наголосив віце-прем’єр-міністр.

Він також зауважив, що “було б ідеально, щоб таке рішення Уряду було підтримане Верховною Радою України через внесення відповідних змін до законодавства, щоб перерахунок і осучаснення пенсій відбувалися незалежно від політичних обставин згідно із законом”.

“Я сподіваюся, що вже найближчим часом Верховна Рада на законодавчому рівні унормує питання   військових пенсій, але поки цього не відбулося, буде діяти постанова Кабінету Міністрів України і військові будуть отримувати підвищені пенсії вже зараз”, – додав віце-прем’єр-міністр.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending