Connect with us

Соціалка

Як вберегти психіку після бою

Published

on

Добре відомо, що психологічні травми, набуті на полі бою, не зникають безслідно та впливають на подальше життя людини. Наприклад, за час війни у В’єтнамі США втратили, за різними даними, понад 58 000 вояків. Але після її закінчення ще 129 000 учасників бойових дій загинули в результаті стресів і самогубств. Рівень розлучень у родинах ветеранів досягав 90 відсотків. Третину ув’язнених в американських тюрмах до 1985 року становили ті, хто пройшов В’єтнам.

Небезпеку, яку містять «невідпрацьовані» психічні розлади, добре усвідомлюють вітчизняні військові психологи, які сьогодні в Україні при лікуванні душ бійців дедалі частіше застосовують ізраїльські, американські та власні психологічні техніки, розроблені з урахуванням новітнього досвіду гібридної війни на Сході нашої держави. Такі ж методики впроваджені і в реабілітаційних центрах, що відкриті при військових госпіталях та санаторіях.

Тетяна Таран, керівник відділення психологічної реабілітації Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» МО України, володіє унікальними методиками, які визнають за кордоном. Тисячі пацієнтів, їхніх рідних і близьких завдячують Тетяні Володимирівні своїм душевним спокоєм та родинним теплом.

— Спочатку — надважкі випробування, обстріли, поранення, смерті, полон і катування, розлука з близькими. Потім — нездатність пристосуватися до мирного життя, нерозуміння суспільства, зловживання алкоголем, кошмари, загострене почуття справедливості. Сьогодні переважна більшість воїнів АТО потребує психологічної допомоги, — стверджує лікар.

Одного разу Тетяну Таран терміново відрядили до іншого гарнізону: військовослужбовець Микола К., який знаходився на реабілітації в психіатричному відділенні, почув по телевізору постріли, увійшов у стан ступору, почав безперервно читати вголос молитви.

Медики не могли вмовити його поїсти чи попити, він втратив відчуття тепла і холоду. Попри медикаментозне лікування у нього з’явилась агресія. Тож начальник психіатричного відділення вирішив звернутися по допомогу до іншого медичного закладу.

Як діяти, коли ваш товариш у ступорі:

  1. Перевір наявність ушкоджень у потерпілого.
  2. Обмеж його доступ до зброї.
  3. Стисни йому пальці на обох руках. Говори заспокійливо.
  4. Масажуй йому точки на обличчі над бровами.
  5. Поклади свою долоню йому на груди, контролюй та уповільни його дихання.
  6. Спитай, чи хоче людина пити, їсти, в туалет.
  7. Постукай своїми долонями по його колінах. Повтори дії.
  8. Повтори запитання, говори директивно і позитивно.
  9. Якщо контакт є — займи монотонною справою. Наприклад, доручи заряджати магазин.
  10. Достав потерпілого до психолога.

— Доки очікували на приїзд психіатричної бригади, я з дозволу начальника відділення застосувала сучасну ізраїльську психотехніку спрямованої уваги травмофокусованого напрямку психотерапії. В Україні техніки спрямованої уваги зараз з успіхом почали застосовувати при роботі з військовослужбовцями — учасниками АТО та їхніми родинами, в життя яких увірвалася війна, — розповідає Тетяна Таран.

Ця техніка полягає у відновленні загального психофізіологічного й емоційного стану особистості за допомогою дихання і контрольованих переживань шляхом звернення до попереднього позитивного досвіду. Наприклад, пригадування емоцій і переживань під час перебування на морському березі.

У результаті відбувається швидке зміцнення особистості, яка пережила жахливі події, що безпосередньо пов’язані із ситуацією смерті та значно перевищують можливості людської психіки. Зміцнюється сила «я», інтегруються емоційні, пізнавальні та поведінкові аспекти функціонування. Шляхом безпечного саморозкриття, актуалізації виявлення та усвідомлення почуттів та власного тіла відбувається опрацювання отриманого травмодосвіду.

Ключовим аспектом є відновлення та усвідомлення контакту військового із самим собою та з оточенням. При цьому враховується «принцип реальності» та подальша можливість використання набутого бойового досвіду для ефективного зростання особистості.

Для Миколи таким позитивним переживанням, яке надало йому сил, був його особистий досвід «я на морі», який якісно відрізнявся від досвіду «я на полі бою».

Поступово до хлопця повернулося відчуття безпеки, усвідомлення власного тіла, почали повертатися вищі психічні функції, почав відновлюватися самоконтроль. І він вже відповідав чітко, ніби двадцять хвилин тому не перебував у зміненому стані свідомості.

Після цього хлопець попросив їжі. Медсестри принесли узвару і печива, підігріли домашні котлети. Він їв і їв, так ніби нічого й не трапилося. А медики стояли позаду і плакали.

— Потім я супроводила його до машини «швидкої допомоги», — продовжує Тетяна Таран. — Раптом він сказав: «Я засинаю», і відключився на ходу, як дитина, ледве встигли його підхопити. Психіатрична бригада, що очікувала на пацієнта, була збентежена…

Цей випадок трапився зі звичайним бійцем, що мав здорову психіку та чималий бойовий досвід. Але його психічне «я», перенавантажене набутим травмодосвідом війни, вийшло за межі нормального буття. Негативний образ, на який зреагував військовий, міцно засів у нього в підсвідомості. Нейрони перенапружилися і немов зафіксувалися на побаченому, мозок «забув» про фізіологію, їжу і воду.

Тетяна Володимирівна каже, що хлопцю не вистачило знання базових технік швидкого відновлення психологічного здоров’я. Тому він підсвідомо звернувся до віри, як до єдиного ресурсу відновлення психіки, яким він володів.

— Під час екстремальних навантажень мозок намагається вберегти себе і подекуди відмовляється сприймати ситуацію, інформацію про яку все одно отримує через очі та вуха. В таких випадках нервова система перевантажується і дає збій. Це — нормальна захисна реакція організму на ненормальні події — смерть товаришів, загрозу власному життю, — розповідає Тетяна Таран. — Відсутність вчасно наданої травмофокусованими психотерапевтами допомоги здатна спровокувати посттравматичний синдром, який може проявитися навіть через роки. Для подолання різних стресових станів вже сьогодні розроблені психологічні техніки, які допомагають військовослужбовцям зберегти своє психічне здоров’я у критичній ситуації, тож володіти ними в умовах війни потрібно кожному.

Автор:Руслан СЕМЕНЮК

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:http://na.mil.gov.ua/

Соціалка

Які документи повинні бути в особовій справі при звільненні зі служби

Published

on

Ви військовослужбовець Збройних Сил України, який набув право на звільнення і, на жаль, вирішили звільнитися?
Зверніть увагу на документи, які серед іншого повинні бути в особовій справі:

1. Витяг із наказу про звільнення (по особовому складу)
2. Витяг із наказу про виключення зі списків військової частини (по стройовій частині)
3. Службова характеристика (для подальшого працевлаштуваня)
4. Довідка про доходи (у разі відсутності постійного місця роботи до прийняття на військову службу – для подання в центр зайнятості та нараховування допомоги по безробіттю)

Особисто військовослужбовець отримує:
5. Військовий квиток (заповнений у встановленому порядку з відміткою про звільнення в запас та печаткою, а також із відміткою в розділі про участь у боях і походах – участь в АТО (у разі залучення до складу сил і засобів АТО)
6. Припис до військового комісаріату (разом із обов’язковим зазначенням вихідного номеру, за яким особова справа надіслана до того ж таки військового комісаріату).

Крім того, за потребою Ви можете бути направлені для проходження ВЛК при звільненні.

У разі Вашого залучення до складу сил і засобів АТО і не отримання статусу УБД до моменту звільнення Ви маєте отримати пакет документів:

– довідку про безпосередню участь в АТО
– витяги з наказів ПЗК АТЦ СБУ про залучення (вилучення) до (зі) складу сил і засобів АТО
– витяги з наказів ПЗК АТЦ СБУ (ОТУ) по стройовій частині щодо про прибуття (вибуття) до (зі) складу сил і засобів АТО.

У разі, якщо командир військової частини до моменту Вашого звільнення з військової служби уже направив необхідні документи для оформлення статусу УБД до відповідної Комісії, посвідчення УБД надійде до військової частини, після чого посадові особи надсилають посвідчення до військового комісаріату.

До видання наказу про звільнення Ви можете подати встановленим порядком рапорт:
– щодо отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за поточний рік (у разі наявності підстав та підтверджуючих документів)
– щодо виплати грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки за поточний рік (у разі наявності таких)
– щодо виплати грошової допомоги для оздоровлення (якщо така не отримувалась протягом поточного року).
– щодо виплати грошової компенсації за неотримане речове майно (у разі наявності такого, порядок визначається постановою КМУ від 16 березня 2016 р. № 178).

Юридична служба Збройних Сил України

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

Соціалка

В Україні створять Міністерство у справах ветеранів

Published

on

Служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції прогнозує початок створення Міністерства у справах ветеранів у 2018 році.

Про це повідомив заступник голови Держслужби ветеранів В’ячеслав Марченко.

“Я думаю, що буде процес ініційований вже наступного року, оскільки всі згодні, що потрібно: ветерани згодні, міністерство профільне згідно, здається, “нагорі” теж є розуміння. Є деякі кадрові питання, фінансові питання, тому очікуємо, що до кінця наступного року вже буде запущений процес створення міністерства. З початку 2019 року – запуск”, – сказав він.

За словами Марченка, кілька разів відбувалися обговорення на рівні Міністерства оборони, Міністерства соціальної політики, в профільних комітетах Верховної Ради, і всі погодилися про необхідність створення такого відомства.

В даний час в Україні понад 300 тис учасників бойових дій, які пройшли АТО а програми підтримки ветеранів в Україні розосереджені між більш ніж 20 міністерствами та відомствами щодо забезпечення реалізації прав на пільги та інші державні гарантії ветеранів. З огляду на кількість цих відомств, надзвичайно важко проконтролювати потік коштів, що виділяються на соціальну підтримку цієї категорії громадян. Зосередження матеріальної бази в одному міністерстві краще забезпечить цільове використання коштів і одночасно контроль за їх витрачанням.

Турбота про ветеранів є важливим елементом мотивації збройних сил і боєздатності армії. Одну з найбільш комплексних систем допомоги для ветеранів з поміж інших країн світу мають Сполучені Штати. Стандартом США в турботі про ветеранів є те, щоб кожен ветеран отримав належні йому привілеї і зміг скористатися всіма правами.

21 млн громадян США, або 7% всього населення, є ветеранами збройних сил США. Міністерство у справах ветеранів США (англ. United States Department of Veterans Affairs, VA) – виконавчий департамент уряду США. Це друге за величиною федеральне міністерство після міністерства оборони США з чисельністю персоналу близько 280 тисяч чоловік. До компетенції міністерства входить оформлення іпотечних кредитів, страхування життя, призначення пенсій, допомог і пільг (включаючи випадки виплати при втраті працездатності, втрати годувальника, медичні пільги і виплати на поховання) для ветеранів збройних сил США і членів їх сімей. Міністерство очолює міністр у справах ветеранів. На сьогоднішній день всі міністри, що призначалися на цю посаду, були ветеранами збройних сил США.  Міністерству належить 153 госпітальних установи, 895 поліклініки й амбулаторії, 125 цвинтарів, а також інші федеральні земельні ділянки та об’єкти нерухомості. Річний бюджет $ 167 млрд (2016).

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

Новини

Скільки будуть отримувати військові з Нового року

Published

on

Уже з 1 січня 2018 року посадові оклади військовослужбовців збільшаться в 4,5 рази. Таку ініціативу Кабмін оголосив ще в серпні, коли була ухвалена постанова «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового й начальницького складу та деяких інших осіб» №704. Аналітики «Слова і Діла» з’ясували, кому з військових та на скільки піднімуть оклади та чи виграють від підвищення рядові солдати.

Головна зміна нової схему грошового забезпечення військовослужбовців – із 1 січня 2018 року посадовий оклад військових залежатиме від прожиткового мінімуму. Тобто зарплати не потребуватимуть ручного керування, а будуть індексуватися автоматично.

Крім того, зростуть оклади за військові звання. Зокрема, за звання «солдат» платитимуть не 30, а 560 грн, а за «майора» – 1420 грн. Ще більше отримає генерал – 1870 грн.

Ще одне нововведення – виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, які підписали свій перший контракт. Закладена сума – від 8 до 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Натомість збережені основні виплати військовослужбовцям. А саме: залишається надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років. Зберігаються надбавки за службу в умовах режимних обмежень та за кваліфікацію, виплата матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Незмінна й окрема щомісячна винагорода військовослужбовцям за безпосередню участь у зоні проведення АТО. З нового року військовослужбовцям, які виконують завдання на лінії бойового зіткнення, винагорода виплачуватиметься в розмірі не меншому, ніж 10 тисяч гривень, а військовослужбовцям, які виконують завдання в інших місцях проведення АТО, – не меншому, ніж 4 500 гривень.

Детальніше – на інфографіці.

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending