Connect with us

Виживалка

Як вибрати засіб самозахисту, щоб не піти під суд

Published

on

В останні роки рівень злочинності в Україні зріс. За словами генпрокурора Юрія Луценка, причини складної криміногенної ситуації – війна, безробіття, дезорганізація правоохоронних органів.

“За статистикою, більшість нападів відбувається з 20:00 до 00:00. Серед найнебезпечніших місць – паркові зони, райони гуртожитків і залізничні вокзали”, – говорить експерт в області самозахисту і спеціальної підготовки В’ячеслав Журавльов і додає, що 90% ситуацій можна уникнути, якщо не наражати себе на небезпеку (наприклад, вечірніми прогулянками).

Засоби самооборони сьогодні надзвичайно затребувані у людей, які по-справжньому турбуються про особисту безпеку.

Але навіть якщо ви людина дуже завбачлива, іноді хочеться перестрахуватися і прикупити засіб самозахисту. Тут важливо розуміти, чи зможете ви ним скористатися психологічно і не потрапите самі під кримінальне або адміністративне покарання через незнання українських законів. За загальним правилом у рамках самозахисту можуть використовуватися будь-які знаряддя і засоби, не заборонені законом. Водночас у мережі Інтернет сьогодні можна знайти і придбати будь-що, зокрема, різні види зброї та спецзасоби захисту. Однак це не означає, що всі ці засоби легальні… Тому, перш ніж купувати балончики і кастети, незайвим буде пройти курс самооборони.

НАШІ ЕКСПЕРТИ:

  • В’ячеслав Журавльов, експерт в області самозахисту і спеціальної підготовки
  • Олег Огородник, практикуючий юрист

ХМАРА: ГАЗОВИЙ БАЛЛОНЧИК

У балоні знаходиться сльозоточива речовина, яка подразнює дихальні шляхи і тимчасово позбавляє зору. Для самозахисту його потрібно розпорошити навідстані 2-3 метрів від нападника, намагаючись, щоб хмара була біля обличчя(важливо потрапити на слизові оболонки).

ПЛЮСИ. Це один з найпопулярніших засобів самозахисту. Балони – невеликого розміру, прості в експлуатації і досить дешеві (від 60 грн). Крім того, за законодавством на них не вимагається дозвіл, а придбати їх можна в будь-якому збройовому магазині(після 18 років). Для дівчат є можливість вибрати балончик, замаскований під губну помаду або парфуми.

МІНУСИ. Неефективний балончик при вітрі: сильний – розвіє речовину, а зустрічний – ще і здує її на вас. Також його можна застосовувати в закритому приміщенні (салон машини, ліфт, під’їзд), оскільки можливо самоотруєння. Не особливо діє газ на собак та інших волоцюжних тварин.

ЯК ВИБРАТИ. Всі газові балончики мають схожу дію. Найсильніші – на основі пекучого перцю. Але врахуйте: використовувати для самооборони можна тільки виготовлені в Україні балони! Тому при покупці запитаєте у продавця сертифікат на відповідність речовини українським стандартам. Газ повинен мати тимчасову дію. Якщо суміш балона зробить нападника сліпим або викличе інші серйозні проблеми зі здоров’ям, за це передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність (ст. 118 і 124 КК України, строк – до 2 років). При виборі також обов’язково зверніть увагу на термін придатності: газ розрахований на певний час, по закінченню якого не буде надавати потрібної дії.

-1_127

Речовина. Подразнює дихальні шляхи і тимчасово засліплює

ШОКЕР: ЕЛЕКТРОЗАРЯД

Шокер вражає нападника електричним зарядом: 1-3 секунди – і зловмисника простромить найсильніший біль і судоми, а через 3-5 секунд він знепритомніє.

ПЛЮСИ.  Електрошокер можна використовувати в закритому приміщенні і при будь-якій погоді, а ще він безпечний для власника (вдарити себе струмом складно). Є багато компактних моделей, замаскованих під різні дрібнички, починаючи від запальнички і закінчуючи губною помадою.

МІНУСИ. Щоб електрошокер подіяв, потрібно потрапити в скупчення нервових закінчень (лімфовузли, вушні раковини, носо-губна складка). Малоймовірно, що нападник відчує заряд через зимовий пуховик. Крім того, в Україні шокери дозволено використовувати тільки працівникам спеціальних служб, звичайним громадянам їх заборонено не тільки застосовувати, але навіть просто носити з собою. Втім, в інтернеті знайти даний засіб самозахисту не складе труднощів (ціна від 200 грн).

ЯК ВИБРАТИ. Чи варто порушувати закон і купувати шокер, вирішувати тільки вам. Але пам’ятайте: за носіння електрошокера передбачена адміністративна відповідальність -штраф у розмірі 68-119 грн і конфіскація пристрою. Якщо ж ви заподієте серйозної шкоди нападаючому (а шокером можна навіть вбити), вас можуть притягнути вже до кримінальної відповідальності.

-2_28

Не порушуй. Тільки для працівників спецслужб

РИЗИК: ПНЕВМАТ І ТРАВМАТ

Пневматичний пістолет пробиває верхній шкірний покрив. Але якщо стріляти вобласть обличчя, можна серйозно покалічити. Травматичним же пістолетом можна вбити.

ПЛЮСИ.  Вони дієві на відстані до 10 метрів, а значить, нападника не доведеться підпускати близько. Для деяких моделей є шумові і світлові патрони (оглушать і осліплять).

МІНУСИ. Можна не налякати зловмисника, а навпаки, спровокувати до дії. Подібною зброєю потрібно вміти володіти, інакше високий ризик, що вона буде звернена проти вас. По-третє, не варто забувати про відповідальність: навіть пневматом можна сильно травмувати. Це буде кваліфіковано як перевищення меж самооборони, за що передбачена кримінальна відповідальність (до 2 років в’язниці). Крім того, така зброя коштує дорого (пневмат – від 800 грн, травмат – від 5000 грн).

ЯК ВИБРАТИ. Пневматичну зброю може купити будь-яка людина, яка досягла 18 років. Єдине обмеження – калібр не повинен перевищувати 4,5 мм, а швидкість польоту кулі -не більше 100 м/с. Для використання пневмата, що перевищує норми, необхідно отримувати дозвіл (можуть оформити всі громадяни). Обов’язково потрібно дозвіл на травматичний пістолет, але його дають тільки працівникам поліції, прокуратури, суду,журналістам. Для цього треба взяти довідку про несудимість, пройти медкомісію, отримати висновки від нарколога і психіатра.

-3_12

Вже серйозно. Можна спровокувати злочинця на дії

ГАЗОВИЙ ПІСТОЛЕТ

Працює за тим же принципом, що і балончик, але діючий на відстані 5-10 метрів, видає гучний звук, що нагадує постріл зі справжньої зброї.

ПЛЮСИ. Легкий, невеликого розміру, викидає спрямований струмінь. Підійде для використання в закритих приміщеннях і при вітрі.

МІНУСИ.  Зовні його складно відрізнити від бойового і можна спровокувати противника вистрілити зі справжнього (якщо він є). Крім того, така зброя недешева (від 1500 гривень) і дорога в обслуговуванні.

ЯК ВИБРАТИ. На газовий пістолет потрібен дозвіл. Отримати його можна після досягнення 18 років. Необхідно надати медичну довідку і про відсутність судимості.

-4_04

Газовий. Дуже схожий на справжній, і в цьому і полягає його недолік

“УДАРНИКИ”: КАСТЕТ І КУБОТАН

Обручки-кастети і шипи відносяться до ударної зброї. Зовні вони схожі на з’єднані обручки (2-4), які надягають на пальці. Удар, нанесений з цим інструментом, буде сильніше. Куботан – невелика паличка, яку також можна затиснути в руці і посилити удар. Часто в цю категорію відносять телескопічні кийки (в складеному вигляді вміщуються в кишені).

ПЛЮСИ.  Такі речі легкі, займають мало місця і часто випускаються у вигляді брелоків. Вартість цих засобів самозахисту невелика (кастет – від 60, куботан – від 100, кийок -від 250 грн).

МІНУСИ. Щоб захистити себе кастетом або куботаном, необхідна фізична підготовка. Слабкій дівчині, яка поняття не має, як нанести удар, такі речі не допоможуть.

-5_03

Кастет. Удар з ним буде сильнішим

ЯК ВИБРАТИ. Порад з вибору подібних засобів самозахисту немає. Але пам’ятайте:деякі кийки і кастети можуть вважатися спецзасобами. За їх носіння передбачена адміністративна відповідальність, а за використання – навіть кримінальна. Визнати якийсь предмет бойовим запасом або іншим видом “забороненої” зброї може криміналістична експертиза.

-6_01

Куботан. Може вважатись спецзасобом

НІЖ: ХОЛОДНА ЗБРОЯ

Кинджали, шаблі, мечі, багнети, стилети, мисливські ножі і подібні предмети відносяться до холодної зброї. На багато з них необхідно оформляти спеціальний дозвіл – чого не скажеш про побутовий ніж і більшість складних невеликих моделей.

ПЛЮСИ. Звичайний ніж – дешевий і доступний для кожної людини засіб самозахисту.

-7_01

Ніж. Побутовий чи зі спецдозволом

МІНУСИ.  Щоб захиститися ножем, потрібно мати не тільки фізичну, а й психологічну підготовку, адже насправді нанести удар ріжучим предметом дуже складно. При наявності ножа і відсутності навичок ви розгубитеся, і його застосують проти вас.

ЯК ВИБРАТИ. Перш ніж зважитися взяти з собою ніж, подумайте, чи зможете ви його використовувати. Для початку пройдіть майстер-класи по самозахисту і тільки тоді починайте носити з собою таку зброю. Варто пам’ятати і про те, що закон забороняє використовувати ніж як засіб самозахисту. Але притягти до відповідальності можуть тільки в тому випадку, якщо криміналістична експертиза визнає його холодною зброєю.

 

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

ДЖЕРЕЛО: “Сегодня”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Cтатті

От що відбувається із заручниками в полоні

Published

on

Перше, що маємо розуміти, людина, яка опиняється у полоні, проходить кілька стадій у своєму психологічному стані. Це прояви мужності, патріотизму, певної віри. Потім наступає страх смерті, страх тортур, невідомість. Людину піддають певній психологічній обробці, залишають без сну, піддають приниженню. Далі її лишають без світла і без будь-яких ознак зовнішнього світу. Притому постійно говорять, що вона нікому не потрібна.

У людини поступово починає згасати надія, виникає втома і зникає довіра до будь-кого. З’являється певна інфантилізація. Вони можуть дуже болісно і по-дитячому реагувати на дуже прості речі. Наприклад, якщо у них забрати навіть якусь дрібницю, тряпочку чи щепочку, починають плакати як діти. Намагаються битися, сваритися, а потім ці люди, як діти, миряться один з одним. Втрата довіри, втрата контактів – це те, що застосовується до людей в полоні.

Окрім цього є психологічна, емоційна або ідеологічна обробка. Це те, що відбувалося із Надією Савченко, коли до неї допускалися певні люди і певна інформація.

Після того, як людину із полону звільняють, в неї відбувається т.з. психоз колючого дроту, тобто певний злам. Цей стан дуже небезпечний. У них погіршується концентрація уваги, є нічні жахіття, вони не можуть повноцінно спати, сплять по кілька хвилин, а далі не можуть заснути. У них є певні прояви сильного і раптового збудження, і так само раптове згасання. Людина знаходиться в депресії.

Але є певні методики, як працювати із колишніми полоненими. На сьогодні найкращою вважається методика “рівний рівному”. Люди, які пережили полон, найперше, що втрачають – це гідність. Йде постійний тиск і приниження почуття їх власної гідності, а друге, вони втрачають довіру до будь-кого. І оцей момент, коли людина відчуває себе на одинці сама з собою, коли їй здається, що ніхто її не розуміє, краще за все вона почуває себе рівним рівному. Це середовище із колишніми військовими і військовополоненими, люди, які все це пережили і впорались. Вони надають групову підтримку людям, які проходять адаптацію.

У нас в Україні є такі програми, непогано працюють і думаю, до полонених буде застосовуватись саме ця методика. Загалом же із військовими працюють військові психологи, які відрізняються від суспільних психологів. Наприклад, американці, усвідомлюючи небезпеку потрапляння людини в полон, проводять тренінги для військових. Тобто людей вчать заздалегідь, як захищати свою психіку під час допитів, як боротися з втомою, як їм уявляти світ в умовах повної ізоляції. Нам теж треба буде цьому вчитися і у нас є великий брак саме військових психологів.

Якщо говорити конкретно про військовополонених, яких вчора відпустили, і того, що з ними може бути, то безумовно, у них буде тривога, депресія, порушення сну. Це реакція психіки, яка була в постійному напруженні або в очікуванні смерті, тортур чи втрати довіри. І тут раптово все в житті в людини ламається. Такі стани продовжуються від півроку до півтора-двох. Буває, що і через 4-5 років людям сниться концтабір і що вони потрапляють в полон. Їм доведеться перепроходити важку і виснажливу реабілітацію.

Ще один момент, який допомагає в цей період. Це зміна оточення, фізичні навантаження, спорт. Тобто щось таке, що фізично виснажливе. Бо в людини, яка не володіє власним часом, не контролює власний простір, єдине, що залишається – власне тіло, яке постійно знаходиться в очікуванні напруги. Тіло – це як останній бар’єр власного “я”. Тому сильні фізичні навантаження допомагають і такий період.

І найголовніше, вся країна знаходиться в такому стані. Будь-хто може опинитися в небезпеці. Люди ж їздять на окуповані території до родичів і можуть потрапити в полон або на допит. Тому українцям слід знати, як почуватись в такому стані, як не втратити надію на визволення.

Автор:Лариса Волошина – український журналіст, публіцист

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Continue Reading

Виживалка

Що робити учаснику АТО при затриманні

Published

on

Ранковий відвідувач з сусідньої області, сивочолий тато, в очах сльози. Син, атовець, перетинав кордон, а його затримали, бо на ньому висить кримінальна справа про “самовільне залишення частини”. За годину батько з гарним настроєм поїхав. Щоб в таких ситуаціях було легше зорієнтуватись, напишу те, що пояснив цьому татові.

1. Зараз кінець 2017 року і ті, хто йшов по 1, 2 хвилі “дикої” мобілізації таки повинні офіційно звільнитись з лав ЗСУ. Облік особового складу у в/ч, на початку війни, вести було важко, а тому цілком ймовірно, що ви числитесь в списках СЗЧ ( або й безвісті зниклих). Той факт, що вас ніхто не турбував 3 роки, що у вас є посвідчення УБД та, навіть, висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби – НЕ означає, що ви автоматично звільнені з ЗСУ. Лише наказ (!) про виключення зі списків особового складу – свідчить про те, що ви вже не військовослужбовець.

2. На кордоні не треба пред’являти претензії до прикордонників на кшталт: “А ти, морда, була під Іловайськом?” або “Ти штурмував Савурку?” і т.п. Прикордонники діяти інакше не мають права, якщо мають рішення суду! Краще пред’явіть йому посвідчення УБД (тільки вже своїм, а не білоруським 🙂 , інакше ще й в КГБ завітаєте), спокійно поясніть, що вважаєте це непорозумінням. Якщо маєте захворювання, контузію, поранення – не мовчіть. Це не врятує вас від затримання, але до вас будуть ставитись відповідно.

3. Попросіть пояснити причину затримання та підставу на затримання (а це має бути ухвала слідчого-судді і тільки!). Маючи цю інформацію, ви зрозумієте, хто відкрив кримінальне провадження щодо вас, по якій статті КК вас підозрюють, в яку військову прокуратуру вас будуть доставляти. Наприклад, якщо кримінальне провадження розслідує військова прокуратура Тернопільського гарнізону – відповідно туди вас і доставлять.

4. Обов’язково телефонуєте на три номери: рідним, адвокату, місцевій спілці воїнів АТО. Моральну та правову підтримку це забезпечить. Вони ж можуть, в разі потреби привезти їжу чи необхідні ліки.

5. Далі вас доставляють у військову прокуратуру. Тут вже повинен чекати адвокат, який має зробити все можливе, щоб вам не обирався запобіжний захід, або якщо правопорушення дійсно мало місце, то щоб це був найм’якіший з видів заходів – особисте зобов’язання про явку до слідчого та суду.

6. Якщо ви під час перебування в АТО отримали контузію, поранення, маєте висновок ВЛК про непридатність (обмежену придатність) до військової служби, але не реалізували його, то, надайте підтверджуючі документи – це кардинально міняє ситуацію на вашу користь.

7. І не треба нікого боятись – ви ж Воїни, які нас захищали. Значить і ми вас захистимо!

P.S. Якщо з документів на затримання вбачається, що кримінальне провадження розслідує військова прокуратура не по місцю вашої служби, а з Луганської, Донецької області (або слідчі поліції з цих областей ) – то тут потрібно трохи й налякатись, піднімати всіх, і вся на ноги. Маєте зробити все, в рамках закону звичайно, щоб туди не потрапити. Доставка вас в ці області ускладнить і ваш захист, і підтримку. Та й мова скоріш, за все буде йти, в такому разі, не про банальне самовільне залишення частини.

Бережіть себе, Воїни!

Автор:Василь НАГОРНИЙ – адвокат, правозахисник

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:https://www.obozrevatel.com/society/

Continue Reading

Виживалка

Міцнефет – покриття, що рятує бійця від снайпера (досвід армії Ізраїлю)

Published

on

Міцнефетом у армії оборони Ізраїлю називають сучасне камуфляжне покриття на шоломі солдата, що сприяє маскуванню бійця на полі бою.

Зазвичай, ізраїльський піхотинець ще з перших тижнів своєї служби в армії власноруч виготовляє собі міцнефет з двосторонньої маскувальною сітки. Таким чином, один міцнефет можна буде використовувати як в лісі, так і в пустелі, просто вивертаючи його навиворіт, що, погодьтеся, і дешево, і зручно, і ефективно.

Міцнефет не повинен спадати з каски і облягати її, а «безформно» на ній триматися.

Міцнефет не повинен спадати з каски і облягати її, а «безформно» на ній триматися.

Звичайно, маскування для шолома – ідея не нова. Однак міцнефет – чисто ізраїльська розробка. Вперше такі шоломи використовували спецпризначенці у Південному Лівані, а з середини 90-их вони стали невід’ємною частиною усі піхотних підрозділів ізраїльської армії.

Міцнефет «ламає» силует бійця і тим самим дезорієнтує ворожого солдата. Річ у тім, що людське око найбільш гостро і оперативно сприймає добре знайомі мозку форми. Таким чином незамаскований силует солдата на відкритій місцевості мозок миттєво виявляє та ідентифікує як ціль. Міцнефет спотворює звичний силует каски і не так «світить» солдата на місцевості.

Мицнефет из двусторонней маскировочной сетки можно использовать как под лес, так и под пустыню, выворачивая его в нужный момент наизнанку

Міцнефет з двосторонньої маскувальної сітки можна використовувати як під ліс, так і під пустелю, вивертаючи його в потрібний момент навиворіт.

Навіть якщо супротивник зможе ідентифікувати військовослужбовця в міцнефеті, то, через оптичний обман, вже на дистанціях далі від 100 метрів, стандартні методи прицільної стрільби виявляться малоефективними.

Однак міцнефет не призначений для використання в умовах міста і це мабуть єдиний його недолік. Окрім свого головного призначення польового камуфляжу, міцнефет також створює тінь, що непогано захищає солдата від сонця. Крім того, міцнефет запобігає появі відблисків від каски, що ефективно рятує бійця від мимовільного демаскування.

Міцнефет спотворює звичний силует каски і не так «світить» солдата на місцевості.

Міцнефет спотворює звичний силует каски і не так «світить» солдата на місцевості.

Хоч цей корисний аксесуар можна вільно придбати в ізраїльських та українських виробників, як було сказано раніше, міцнефет серед солдатів прийнято виготовляти власноруч. Для цього потрібно взяти шматок товстої маскувальної сітки, вшити по краях гумову стрічку. Після виготовлення міцнефет потрібно закріпити на касці, однак таким чином, щоб за необхідності можна було його швидко зняти.

Як дізнатися, що міцнефет виготовлений правильно? Міцнефет не повинен спадати з каски і облягати її, а «безформно» на ній триматися. Якщо міцнефет пошитий правильно і правильно застосовується, то виходить дешевий, але надзвичайно ефективний засіб, що значно підвищує шанси бійця на виживання в сучасній війні.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: http://zbroya.info/uk/blog/

Continue Reading

Trending