Зв'яжіться з нами

Cтатті

Як нам закінчити війну: вибір кращого варіанта з декількох найгірших

Опубліковано

на

Зволікати без кінця з Донбасом і чекати, поки труп ворога пропливе повз нас, вже не вийде. Блокади активістів, загострення на фронті, зміна зовнішньополітичних обставин – все це вимагає від нашого керівництва, нарешті, прийняти чітке рішення і почати цілеспрямовано діяти. Ясно одне: так, як було ці три роки – більше тривати не може, і Захід нам не допоможе.

Пора проводити самостійну політику.

Перш за все, нам треба визначитися, чого ми все-таки хочемо.

Чи потрібні нам ці депресивні території і чи готові ми їх відновлювати і дотувати за свій рахунок, зберігши при цьому свою цілісність і національну гідність?

Чи потрібні нам ці люди, які в більшості своїй ненавидять нас, і чи готові ми жити з ними в одній державі, сподіваючись згодом примиритися і інтегрувати їх в наше суспільство?

Чим ми готові пожертвувати заради миру і соборності і в чому ми можемо наступити собі на горло?

Зваживши всі за і проти, нам потрібно однозначно зробити вибір на користь одного з чотирьох варіантів.

1. Відмовитися від окупованої території Донбасу назавжди. В такому випадку, нам доведеться відмовитися і від Криму. Це можливо тільки на міжнародному рівні з визнанням нових реалій, нових кордонів і нового статус-кво.

Плюси – перестають гинути наші хлопці; ми позбавляємося від депресивних територій і нелояльного населення; припиняємо витрачати гроші з бюджету на соціальні виплати та пенсії жителям Донбасу; налагоджуємо з ним і з Кримом прозору торгівлю.

Мінуси – ми терпимо колосальні репутаційні втрати, погодившись на втрату територій і «підставив» своїх західних партнерів, які також зазнали величезних фінансових та моральних втрат в ході санкцій. Крім того, ми втрачаємо ці території для наступних поколінь українців, які могли б їх облаштувати і примножити багатство країни.

Висловивши таку готовність, нам доведеться тиснути на Росію «всім світом», щоб вона визнала нові кордони і не продовжувала обстріли. Але такий варіант її, швидше за все, не влаштовує, оскільки ускладнює подальший тиск на Україну і розширення своєї сфери впливу. І невідомо, наскільки цей варіант влаштовує нас.

2. Відмовитися від окупованої території Донбасу на певний час. Іншими словами, спробувати зберегти існуючу ситуацію на інших підставах і чекати зручного моменту для звільнення окупованих територій силовим шляхом.

Для цього нам потрібно якомога довше мусувати тему виконання Мінських угод до їх повної загибелі, потім намагатися укласти наступні і наступні угоди, за допомогою яких можна максимально тягнути час.

Тактично, по відношенню до неконтрольованих територій у нас є два варіанти. Або ми зберігаємо гібридну політику щодо ОРДЛО, одночасно стріляємо і торгуємо, визнаючи території українськими, а жителів там – громадянами України. Або ж ми оголошуємо ці території окупованими і намагаємося максимально від них відгородитися, розірвавши всі економічні та інші зв’язки з живучими там людьми. Але навіть якщо ми оголосимо військовий стан на сході і обгородимо окуповані території колючим дротом – це ніяк не вплине на військову ситуацію, обстріли не припиняться. Неможливо захиститися від тих, хто «обгороджуватися» не збирається.

Плюси тимчасової відмови – ми не витрачаємо гроші на відновлення Донбасу і ізолюємо небажані для нас елементи на цих територіях, а тим часом намагаємося відродити економіку, побудувати здорове суспільство і чекаємо моменту для блискавичного звільнення територій. Крім того – зберігаємо відносний консенсус в суспільстві і україноцентричною більшістю в ньому.

Мінуси – ми продовжимо платити гроші жителям Донбасу; конфлікт буде час від часу загострюватися; гинутимуть наші солдати і мирні жителі; інфраструктура продовжить руйнуватися і занепадати; контрабанда і сірі схеми торгівлі також продовжаться.

У разі повного розриву всіх відносин з окупованими територіями ми також посилимо і прискоримо ментальний розрив з громадянами, що живуть там, а підростаюче покоління буде бачити в Україні виключно ворога, що ще більше ускладнить у майбутньому повернення цих територій.

Крім того, ми можемо просто не дочекатися слушної нагоди для силового варіанту, а обурені активісти або антивоєнні настрої народу спровокують нові вибори, в результаті яких до влади можуть прийти популісти і проросійські політики.

І, нарешті, терпіння і запас міцності у країн Заходу не безмежні, і вони рано чи пізно можуть об’єднатися з Росією в тиску на нас, якщо ми будемо затягувати процес до нескінченності.

3. Повернути Донбас з наданням особливого статусу. Для цього нам доведеться піти на умови Росії і виконати Мінські угоди в її трактуванні. На інше Росія не погодиться. Тут ситуація і наслідки очевидні і неодноразово обговорювалися всілякими аналітиками і експертами. Це і прямі переговори з сепаратистами, і легалізація їх на звільнених територіях, і право вето Росії через Донбас на зовнішню політику України, і так далі.
4. Повернути Донбас без надання особливого статусу. Здійснити це без згоди Росії ми не зможемо ні чисто військовим, ні дипломатичним шляхом.

Військовий шлях сьогодні відпадає: наша армія поки не здатна протистояти російській, яка миттєво, в разі нашого наступу, може увійти на Донбас за підтримки ракет і авіації.

Дипломатичним шляхом ми також не повернемо Донбас, ні за допомогою Мінських домовленостей, ні за допомогою Будапештського меморандуму, оскільки міжнародна дипломатія сьогодні імпотентна і перетворилася в «балаканину». І порожніми закликами ми зможемо формувати хіба що інформаційний фон, але ніяк не позицію світових держав.

Єдиний варіант – це внутрішнє «повстання» в невизнаних республіках і повернення їх в Україну за власною ініціативою. Тільки такий варіант дозволив би нам обійти Мінські і інші угоди і апелювати до бажання народу, як це зазвичай робить Кремль.

Хто може повстати? Варіанта всього два: або мирні жителі, або самі бойовики з числа місцевого населення. Чи можуть повстати мирні жителі? Це, швидше за все, виключено, оскільки «підвал», в такому випадку, здасться найкращим місцем на землі. Залишаються тільки бойовики.

За яких умов можуть повстати місцеві бойовики? Тільки в разі, якщо вони будуть повністю розкладені нашою пропагандою і розчаровані в Росії; якщо вони будуть впевнені, що ті права, за які багато хто з них повстави в 2014 році, в Україні не будуть зневажатися – це питання мови, культури і т.д .; якщо вони побачать для себе певні вигоди; якщо їм буде гарантована амністія. Адже всі ми прекрасно розуміємо, що багато бойовиків не можуть скласти зброю тільки з тієї причини, що тут їх чекає в’язниця. Що ми повинні зробити, якщо оберемо цей варіант?

Перше – як жест доброї волі гарантувати на законодавчому рівні мовні та культурні права населення на звільнених територіях без надання інших преференцій.

Друге – під виглядом виконання Мінських угод оголосити амністію всім, хто складе зброю, крім тих, хто брав участь у вбивствах і тортурах наших полонених і злочинах проти мирних жителів. Іншими словами, віднестися до бойовиків, що склали зброю, як до військовополонених, які після перевірки будуть або амністовані, або притягнуті до відповідальності за військові і кримінальні злочини.

Третє – почати масовану і якісну пропаганду, спрямовану на бойовиків, яка базувалася б на риториці загальної втоми від війни, необхідності припинити братовбивство, на цінності життя і важливості примирення, на меншовартості жителів Донбасу для росіян і т.д. Розкладання армії ворога за допомогою пропаганди – одне з найголовніших завдань будь-якої воюючої сторони і дивно, що наша держава цим не займається.

Четверте – почати переговори на рівні керівництва силових структур з окремими командирами бойовиків про умови їх переходу на нашу сторону, використовуючи як аргумент будь-які методи, починаючи з тиску через родичів і друзів і закінчуючи підкупом і обіцянками певних посад в майбутніх органах місцевої влади. Перехід на нашу сторону, якщо ми до такого готові, буде служити підставою для амністії в разі відсутності військових злочинів і злочинів проти цивільних.

Головне завдання такого підходу – змусити невизнані республіки «посипатися» на рівні містечок і сіл, коли окремий населений пункт за попереднім погодженням між нашими силовиками та місцевими командирами або авторитетними бойовиками буде оголошувати про відділення від “ДНР / ЛНР” і повернення в Україну. У такому випадку наші війська при підтримці бойовиків, які погодилися співпрацювати, зможуть безперешкодно займати населені пункти і облаштовувати їх оборону до наступного просування. Підстава для порушення Мінських угод – бажання громадян повернутися під юрисдикцію України.

Захоплення одного населеного пункту таким шляхом буде мати набагато більший деморалізуючий ефект для бойовиків, ніж втрата п’яти в ході бойових дій, і може призвести до ланцюгової реакції.

Зрозуміло, на сьогоднішній момент це виглядає малореальним. Але пропаганда здатна робити чудеса, і при її вмілому використанні це всього лише питання часу. Особливо, якщо наші спецслужби зможуть знайти правильні «ключики» до сердець і душ окремих командирів бойовиків.

Плюси – реінтеграція територій; величезний політичний і інформаційний ефект навіть при поверненні таким шляхом 1-2 населених пунктів; демонстрація світу власної спроможності та суб’єктності; позбавлення Росії важеля тиску на нас.

Мінуси – моральний шок у суспільства і, особливо, у ветеранів АТО від «примирення» з вчорашніми ворогами; величезні фінансові витрати на відновлення інфраструктури та соціальної сфери Донбасу; можливе зростання злочинності по всій країні; повернення мільйонів нелояльних Україні виборців і ризик зміни влади на проросійську зі зміною зовнішньополітичного курсу країни.

РЕЗЮМЕ. Всі варіанти для нас погані, але хороших і ідеальних рішень в такій ситуації бути не може апріорі. Нам залишається лише вибрати найбільш прийнятний і почати цілеспрямовано його реалізовувати. Інакше ми так і продовжимо борсатися в болоті невизначеності, поки не потонемо.

Автор: Дмитрий БАЧЕВСКИЙ – політтехнолог, тренер з комунікації

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Джерело:http://uainfo.org/blognews/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending