Connect with us

Cтатті

Як правильно носити нагороди

Published

on

Тимчасовий порядок носіння орденів, медалей та інших відзнак на парадній формі одягу військовослужбовців Збройних Сил України, затверджений начальником Генерального штабу — Головнокомандувачем Збройних Сил України 18 липня 2011 року

1. Загальні положення

1.1. Тимчасовий порядок носіння орденів, медалей та інших відзнак на парадній формі одягу військовослужбовців Збройних Сил України (далі — Порядок) роз’яснює послідовність розміщення на парадній формі одягу знаків державних нагород України, заохочувальних відзнак Міністерства оборони України, почесних нагрудних знаків начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України, почесних нагрудних знаків командувачів видів Збройних Сил України, державних та відомчих нагород колишнього СРСР, іноземних держав, нагород міжнародних організацій (далі — нагороди).

1.2. Обов’язковими для носіння при парадній формі одягу є:

• ордени «Золота Зірка» та Держави звання Герой України;
• ордени та медалі України;
• нагрудні знаки до почесних звань України;
• нагрудні знаки до державних премій України;
• президентські відзнаки;
• заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України;
• почесні нагрудні знаки начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України;
• почесні нагрудні знаки командувачів видів Збройних Сил України.

1.3. Генерали армії України при парадному мундирі носять спеціальну відзнаку генерала армії України — Зірку генерала армії України на шийній стрічці.

1.4. Дозволяється носити за власним бажанням:

• державні та відомчі нагороди колишнього СРСР;
• державні та відомчі нагороди іноземних держав;
• нагороди Організації Об’єднаних Націй;
• нагороди Організації Північноатлантичного договору.

Забороняється носіння державних та відомчих нагород іноземних держав, нагород Організації Об’єднаних Націй та Організації Північноатлантичного договору, якщо військовослужбовець не нагороджений хоча б одною державною нагородою України, заохочувальною відзнакою Міністерства оборони України або почесним нагрудним знаком начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України.

1.5. Забороняється носіння нагород не передбачених цим Порядком.

1.6. Знаки орденів України, які носяться на шийних стрічках, розміщують таким чином, щоб кільце, через яке проходить стрічка, знаходилося безпосередньо на вузлі краватки або трохи нижче нього. Стрічка повинна знаходитися під коміром сорочки. Одночасно дозволяється носити не більше двох знаків орденів на шийних стрічках, причому знак одного ордена може частково прикривати знак іншого. За наявності Зірки генерала армії України знаки орденів України на шийних стрічках розміщуються нижче неї, при цьому може носитися лише один знак ордена на шийній стрічці.

1.7. Зірки орденів України носять з лівого боку грудей нижче знаків нагород на колодках (стрічках).

1.8. Нагороди на колодках (стрічках), які носяться з лівого боку грудей (крім орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України), розміщують горизонтальними рядами у порядку старшинства. В одному ряду не може бути більше ніж п’ять нагород. У верхньому ряду не може бути більше нагород, ніж у нижньому. Колодки (стрічки) нагород у верхньому ряду вирівнюють за верхніми краями колодок (стрічок), у нижніх рядах — за нижніми краями колодок (стрічок).

Нагороди розміщують:

• на двобортному мундирі та тужурці — так, щоб верхні краї колодок (стрічок) верхнього ряду розташовувалися нижче рівня кута лацкана на 70 мм;
• на однобортному кітелі, кітелі морської піхоти та камуфльованій куртці — так, щоб нижні краї колодок (стрічок) нижнього ряду були на рівні клапана нагрудної кишені;
• на форменці (фланелівці) — так, щоб верхні краї колодок (стрічок) верхнього ряду розташовувалися вище кута вирізу коміра на 70 мм.

1.9. Знаки нагород, які носяться з правого боку грудей, розміщують горизонтальними рядами від центру грудей до краю у порядку старшинства. При цьому умовні центри знаків нагород повинні бути на одному рівні. Відстань між рядами: 10-15 мм. У верхньому ряду не може бути більше нагород, ніж у нижньому.

1.10. Почесні нагрудні знаки командувачів видів Збройних Сил України розміщують після заохочувальних відзнак Міністерства оборони України та почесних нагрудних знаків начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України або нижче них.

1.11. Державні та відомчі нагороди колишнього СРСР розміщують після державних нагород України, заохочувальних відзнак Міністерства оборони України, почесних нагрудних знаків начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України, почесних нагрудних знаків командувачів видів Збройних Сил України або нижче них у порядку, визначеному розділом 5 наказу Міністра оборони СРСР від 04.03.88 № 250 (Додаток 2 до цього Порядку).

1.12. Державні та відомчі нагороди іноземних держав, нагороди Організації Об’єднаних Націй та Організації Північноатлантичного договору розміщують після державних нагород України, заохочувальних відзнак Міністерства оборони України, почесних нагрудних знаків начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України, почесних нагрудних знаків командувачів видів Збройних Сил України, державних та відомчих нагород колишнього СРСР або нижче них у порядку часу нагородження.

При одночасному носінні нагород Організації Об’єднаних Націй та Організації Північноатлантичного договору нагороди Організації Об’єднаних Націй розміщують перед нагородами Організації Північноатлантичного договору.

2. Порядок носіння державних нагород України

2.1. Порядок носіння орденів звання Герой України

2.1.1. Ордени «Золота Зірка» та Держави звання Герой України носять з лівого боку грудей вище інших державних нагород України. При цьому знак ордена може частково прикривати колодки (стрічки) інших нагород. За наявності обох орденів їх розміщують у порядку часу нагородження.

2.2. Порядок носіння орденів України

2.2.1. Орден Свободи носять на шийній стрічці і за наявності інших орденів України, які носять на шийній стрічці, розміщують вище них.

2.2.2. Орден князя Ярослава Мудрого (5 ступенів):

• знак ордена князя Ярослава Мудрого І ступеня носять на шиї на орденському ланцюзі, одну зірку ордена — з лівого боку грудей, другу — на плечовій нагородній стрічці нижче банта, плечову нагородну стрічку — через праве плече;
• знак ордена князя Ярослава Мудрого ІІ ступеня носять на шийній стрічці, зірку ордена — з лівого боку грудей;
• знак ордена князя Ярослава Мудрого ІІІ ступеня носять на шийній стрічці;
• знак ордена князя Ярослава Мудрого ІV та V ступенів носять з лівого боку грудей.

2.2.3. Орден «За заслуги» (3 ступені):

• знак ордена «За заслуги» І ступеня носять на шийній стрічці і за наявності знака ордена князя Ярослава Мудрого ІІ та ІІІ ступенів розміщують нижче нього. Зірку ордена «За заслуги» носять на
• грудях зліва і за наявності зірки ордена князя Ярослава Мудрого розміщують нижче або після неї;
• знак ордена «За заслуги» ІІ та ІІІ ступенів носять на грудях зліва і за наявності знака ордена князя Ярослава Мудрого ІV та V ступенів розміщують після нього.

2.2.4. Орден Богдана Хмельницького (3 ступені):

• знак ордена Богдана Хмельницького І ступеня носять на шийній стрічці і за наявності знаків ордена Свободи, ордена князя Ярослава Мудрого ІІ та ІІІ ступенів, ордена «За заслуги» І ступеня розміщують нижче них;
• знак ордена Богдана Хмельницького ІІ та ІІІ ступенів носять на грудях з правого боку.

2.2.5. Орден «За мужність» (3 ступені):

• знак ордена «За мужність» І ступеня носять на шийній стрічці і за наявності знаків ордена Свободи, ордена князя Ярослава Мудрого ІІ та ІІІ ступенів, ордена «За заслуги» І ступеня, ордена Богдана Хмельницького І ступеня розміщують нижче них. Зірку ордена «За мужність» носять на грудях зліва і за наявності зірок орденів князя Ярослава Мудрого та «За заслуги» розміщують нижче або після них;
• знак ордена «За мужність» ІІ та ІІІ ступенів носять на грудях зліва і за наявності знаків ордена князя Ярослава Мудрого ІV та V ступенів, ордена «За заслуги» ІІ та ІІІ ступенів розміщують після них.

2.2.6. Орден княгині Ольги (3 ступені) носять на грудях зліва і за наявності знаків орденів князя Ярослава Мудрого ІV та V ступенів, ордена «За заслуги» ІІ та ІІІ ступенів, ордена «За мужність» ІІ та ІІІ ступенів розміщують після них.

2.2.7. Орден Данила Галицького носять з лівого боку грудей і за наявності інших орденів України розміщують після них.

2.3. Порядок носіння медалей України

2.3.1. Медалі України носять з лівого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

• медаль «За військову службу Україні»;
• медаль «За бездоганну службу» І, ІІ, ІІІ ступеня;
• медаль «Захиснику Вітчизни»;
• медаль «За врятоване життя».

2.4. Порядок носіння нагрудних знаків до почесних звань України

2.4.1. Нагрудні знаки до почесних звань України носять з правого боку грудей і за наявності знака ордена Богдана Хмельницького ІІ та ІІІ ступенів розміщують нижче або після нього.

2.4.2. За наявності нагрудних знаків до почесних звань «Народний артист України», «Народний архітектор України», «Народний художник України» нагрудні знаки до почесних звань «Заслужений артист України», «Заслужений архітектор України», «Заслужений художник України» не носять.

2.5. Нагрудні знаки до державних премій України носять з правого боку грудей і за наявності нагрудного знака до почесного звання України розміщують нижче або після нього.

2.6. Порядок носіння президентських відзнак

2.6.1. Відзнаку Президента України — Хрест Івана Мазепи носять з лівого боку грудей після ордена Данила Галицького.

2.6.2. Відзнаку Президента України — медаль «За працю і звитягу» носять з лівого боку грудей після медалі «За врятоване життя».

2.6.3. Відзнаку Президента України — ювілейну медаль «60 років визволення України від фашистських загарбників» носять з лівого боку грудей і за наявності інших державних нагород України розміщують після них.

2.6.4. Відзнаку Президента України — ювілейну медаль «20 років незалежності України» носять з лівого боку грудей і за наявності інших державних нагород України розміщують після них.

3. Порядок носіння заохочувальних відзнак Міністерства оборони України

3.1.Заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України розміщують після державних нагород України або нижче них.

3.2. Відзнаку Міністерства оборони України «Доблесть і честь» носять з правого боку грудей.

3.3. Інші відзнаки Міністерства оборони України носять з лівого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

• відзнака «Знак пошани»;
• нагрудний знак «За зміцнення обороноздатності»;
• нагрудний знак «За розвиток військового співробітництва»;
• медаль «За зразкову службу у Збройних Силах України» І, ІІ, ІІІ ступеня;
• медаль «За особисті досягнення» І, ІІ ступеня;
• медаль «За сприяння Збройним Силам України»;
• відзнака «Ветеран військової служби»;
• медаль «За миротворчу діяльність»;
• медаль «10 років Збройним Силам України»;
• медаль «15 років Збройним Силам України»;
• медаль «За сумлінну службу» І, ІІ, ІІІ ступеня.

4. Порядок носіння почесних нагрудних знаків начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України

4.1. Почесні нагрудні знаки начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України розміщують після державних нагород України та заохочувальних відзнак Міністерства оборони України або нижче них.

4.2. Почесний нагрудний знак начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України «Слава і честь» носять з правого боку грудей.

4.2. Інші почесні нагрудні знаки начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України носять з лівого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

• почесний нагрудний знак «За доблесну військову службу Батьківщині»;
• почесний нагрудний знак «За заслуги перед Збройними Силами України»;
• почесний нагрудний знак «За досягнення у військовій службі» І, ІІ ступеня;
• почесний нагрудний знак «За заслуги у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації»;
• почесний нагрудний знак «Почесний військовий зв’язківець»;
• почесний нагрудний знак «За взірцевість у військовій службі» І, ІІ, ІІІ ступеня.

5. Порядок носіння почесних нагрудних знаків командувачів видів Збройних Сил України

5.1. Почесні нагрудні знаки командувачів видів Збройних Сил України розміщують після державних нагород України, заохочувальних відзнак Міністерства оборони України, почесних нагрудних знаків начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України або нижче них.

5.2. Почесні нагрудні знаки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України носять з лівого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

• почесний нагрудний знак «За службу»;
• почесний нагрудний знак «Почесний десантник»;
• почесний нагрудний знак «За відмінну службу в аеромобільних військах Сухопутних військ Збройних Сил України».

Нагороди Нагороди Нагороди Нагороди Нагороди НагородиНагороди

Загальна послідовність розміщення знаків державних нагород України, заохочувальних відзнак Міністерства оборони України, почесних нагрудних знаків начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України

На шийній стрічці:

• орден Свободи;
• орден князя Ярослава Мудрого ІІ, ІІІ ступенів;
• орден «За заслуги» І ступеня;
• орден Богдана Хмельницького І ступеня;
• орден «За мужність» І ступеня.

На лівому боці грудей:

• ордени «Золота Зірка» та Держави звання Герой України;
• орден князя Ярослава Мудрого ІV, V ступенів;
• орден «За заслуги» ІІ, ІІІ ступенів;
• орден «За мужність» ІІ, ІІІ ступенів;
• орден княгині Ольги І, ІІ, ІІІ ступенів;
• орден Данила Галицького;
• відзнака Хрест Івана Мазепи;
• медаль «За військову службу Україні»;
• медаль «За бездоганну службу» І, ІІ, ІІІ ступеня;
• медаль «Захиснику Вітчизни»;
• медаль «За врятоване життя»;
• медаль «За працю і звитягу»;
• медаль «60 років визволення України від фашистських загарбників»;
• медаль «20 років незалежності України»;
• відзнака Міністерства оборони України «Знак пошани»;
• нагрудний знак «За зміцнення обороноздатності»;
• нагрудний знак «За розвиток військового співробітництва»;
• медаль «За зразкову службу у Збройних Силах України» І, ІІ, ІІІ ступеня;
• медаль «За особисті досягнення» І, ІІ ступеня;
• медаль «За сприяння Збройним Силам України»;
• відзнака «Ветеран військової служби»;
• медаль «За миротворчу діяльність»;
• медаль «10 років Збройним Силам України»;
• медаль «15 років Збройним Силам України»;
• медаль «За сумлінну службу» І, ІІ, ІІІ ступеня;
• почесний нагрудний знак начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України «За доблесну військову службу Батьківщині»;
• почесний нагрудний знак «За заслуги перед Збройними Силами України»;
• почесний нагрудний знак «За досягнення у військовій службі» І, ІІ ступеня;
• почесний нагрудний знак «За заслуги у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації»;
• почесний нагрудний знак «Почесний військовий зв’язківець»;
• почесний нагрудний знак «За взірцевість у військовій службі» І, ІІ, ІІІ ступеня;
• почесний нагрудний знак командувача Сухопутних військ Збройних Сил України «За службу»;
• почесний нагрудний знак «Почесний десантник»;
• почесний нагрудний знак «За відмінну службу в аеромобільних військах Сухопутних військ Збройних Сил України».

На лівому боці грудей нижче нагород на колодках (стрічках):

• зірка ордена князя Ярослава Мудрого;
• зірка ордена «За заслуги»;
• зірка ордена «За мужність».

На правому боці грудей:
• орден Богдана Хмельницького ІІ, ІІІ ступенів;
• нагрудний знак до почесного звання України;
• нагрудний знак до державної премії України;
• відзнака Міністерства оборони України «Доблесть і честь»;
• почесний нагрудний знак начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України «Слава і честь».

Загальна послідовність розміщення знаків деяких державних та відомчих нагород колишнього СРСР

На лівому боці грудей:

• орден Ленина;
• орден Октябрьской Революции;
• орден Красного Знамени;
• орден Трудового Красного Знамени;
• орден Дружбы народов;
• орден Почета;
• орден «За личное мужество»;
• орден Трудовой Славы І, ІІ, ІІІ степеней;
• медаль «За отвагу»;
• медаль «За боевые заслуги»;
• медаль «За трудовую доблесть»;
• медаль «За трудовое отличие»;
• медаль «За отличие в охране государственной границы СССР»;
• медаль «За отличную службу по охране общественного порядка»;
• медаль «За отвагу на пожаре»;
• медаль «За спасение утопающих»;
• медаль «Ветеран труда»;
• медаль «Ветеран Вооруженных Сил СССР»;
• медаль «За укрепление боевого содружества»;
• медаль «60 лет Вооруженных Сил СССР»;
• медаль «70 лет Вооруженных Сил СССР»;
• медаль «В память 1500-летия Киева»;
• медаль «За безупречную службу» І, ІІ, ІІІ степеней.

На правому боці грудей:

• орден Красной Звезды;
• орден «За службу Родине в Вооруженных Силах СССР» І, ІІ, ІІІ степеней;
• медаль «За отличие в воинской службе» І, ІІ степеней.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:http://www.ukrmilitary.com

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Cтатті

Крим повернемо тоді, коли українці будуть готовими віддавати за нього життя

Published

on

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз заявив, що Росія підло скористалася ослабленням центральної влади в Києві для анексії Криму.

Меджліс задовго до 2014-го попереджав українську владу про небезпеку створення в Криму загонів проросійського “козацтва”, однак на це не звернули уваги, заявив заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз в ефірі інформаційно-політичного ток-шоу “Народ проти” на телеканалі ZIK.

“Коли сидів у тюрмі, я бачив зміни, які відбуваються в Україні. Звідти ми оцінювали ці зміни не за доходом на душу населення, а за рівнем патріотизму й самовідданості українців, які сьогодні захищають свою територію на Донбасі ціною власної крові, – ми оце оцінювали. Крим повернеться тоді, коли відчуємо, що кожен українець готовий віддавати своє життя за нього так само, як зараз за Донбас”, – зазначив він.

Чийгоз додав, що Київ призначав до влади в Криму людей без проукраїнської позиції.

“Із листопада 2013-го усі проросійські процеси в Криму вже почали активізуватись. Росія підло скористалась відсутністю сконцентрованої влади в Києві, коли не було змоги управляти армією, СБУ, міліцією. І ми бачили, що в Криму стоять частини української армії, де командувачі вже на той час здали їх”, – наголосив він.

Заступник голови Меджлісу додав, що після арешту спілкувався з полковником ФСБ із Москви, який розповів йому, що українські військові зрадили присязі тому, що їхні генерали перейшли на сторону РФ.

“Я запитав полковника ФСБ: “А ви кому присягу давали – генералові чи батьківщині?”. У цьому помилка наших структур – коли давали присягу батьківщині – вони її не сприймали як батьківщину, вони були ситуативниками. Тому ми повернемо Крим, коли станемо справжніми громадянами України”, – підсумував Чийгоз.

У вересні підконтрольний Росії суд Криму засудив Чийгоза до восьми років колонії суворого режиму за організацію масових заворушень під час окупації Криму Росією 2014 року.

Пов’язане зображення

Того самого місяця ще одного заступника голови Меджлісу – Ільмі Умерова засудили на два роки колонії-поселення за висловлювання про необхідність посилення санкцій проти Росії, які можуть змусити її піти з Криму і з Донбасу. Чийгоза із січня 2015 року утримували в СІЗО, вирок Умерова не набув чинності, останнім часом він перебував у лікарні.

25 жовтня Чийгоза та Умерова відправили літаком до Туреччини. За словами лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, це стало можливим завдяки зусиллям керівництва України, міжнародних організацій і президента Туреччини.

27 жовтня Умеров і Чийгоз прилетіли до Києва. На прес-конференції вони повідомили, що мають намір повернутися до Криму.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

Cтатті

Армія обрала якісну систему зв’язку, до кінця поточного року надійде партія радіостанцій «Aselsan»

Published

on

Члени комісії від усіх силових відомств і трьох наукових установ МОУ віддали перевагу радіостанціям «Aselsan», підтвердивши правильність попереднього рішення

Ідеальна модель завше приваблива. Приміром, було б зовсім чудово, якби українське військо зараз, на початок четвертого року опору російській агресії, мало повністю укомплектовані сучасними, відповідно до останніх досягнень технічного прогресу, взірцями озброєння й військового обладнання. Й бажано кращого, аніж у нашого противника. Цього можна швидко досягнути за умови вкладення колосальних ресурсів у закупівлю вже готової закордонної техніки або розгортання її власного виробництва. Й оскільки таких ресурсів нам іще бракує, а національна економіка лише виходить із затяжного піке, доволі правильним є стратегічне рішення покращувати технічне оснащення оборонної сфери в окремих її кластерах. Спершу — в найважливіших, опорних. Одним із них є військовий зв’язок.

Уже на початку російської інтервенції стало зрозуміло: без осучаснення систем зв’язку, у всьому оборонно-безпековому секторі неможливо налагодити якісне та адекватне управління підрозділами і стійку захищену комунікацію. Волонтерський рух попервах вносив помітну лепту в насичення військ певними засобами зв’язку різних виробників. Але доволі швидко прийшло розуміння, що це не вирішує кардинально реальних потреб, а є тимчасово-вимушеним кроком. Складнощі з сумісністю, захистом, обслуговуванням, ремонтом тощо підштовхнули до пошуку уніфікації та гарантованого забезпечення потреб ЗСУ буквально на роки вперед.

Треба було обрати надійного партнера, який запропонує оптимальні умови — якісне обладнання зв’язку за прийнятною ціною. Як відомо (не зупинятимемося докладно на перипетіях), а певний час довелося витратити саме на вибір такого партнера, адже ціна питання була і є надвисокою — обороноздатність та безпека України. І буквально в фінансовому вимірі ціна такого контракту теж становила чималу привабливість. Хтось із постачальників мав програти в цій конкурентній боротьбі, а хтось отримати головний приз — тривалу співпрацю з Міноборони України.+

Отже, переможця визначено, проводиться належна робота з адаптації й унормування використання радіостанцій турецького виробника «Aselsan» у ЗС України. Проте й досі триває кампанія з дискредитації, що має на меті поставити під сумнів прозорість проведення конкурсу при закупівлі радіостанцій для потреб нашої армії й посіяти сумнів у тім, що саме такі вироби потрібні нам.

Одразу зауважимо: будь-який юрист, вивчивши правовий бекграунд цього контракту, відповість, що його процедура відбулася з урахуванням усіх вимог законодавства, зокрема, визначальних і порівняльних випробувань. А практик зауважить: не існує армії, де новий зразок апаратури зв’язку чи комунікації, тим паче, іноземного виробництва, в процесі встановлення на вітчизняну бойову техніку не потребував би певної адаптації.

НАЧАЛЬНИК ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ЗВ’ЯЗКУ ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ ЗС УКРАЇНИ ГЕНЕРАЛ-МАЙОР ВОЛОДИМИР РАПКО

Щоб прояснити ситуацію та з’ясувати, як відбувається означена адаптація, я звернувся до експертів, які володіють першоджерельною інформацією.

У ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД НА ТАНКАХ ОДНОЧАСНО ПРАЦЮВАТИМУТЬ ЯК «MOTOROLA», ТАК І «ASELSAN»

— Наразі існує певний «інформаційний шум», що радіостанції «Aselsan» якось неправильно встановлюють на танки. Наскільки я розумію, нічого неординарного, крім як знаходження оптимального варіанту встановлення сучасних засобів зв’язку на нашу бронетехніку, в цій роботі не відбувається?

— Ми розпочали інсталяцію сучасних засобів зв’язку з танкових військ, тому що танк, як комплексний зразок бойової техніки, є найскладнішим. Наразі триває опрацювання технічних аспектів цієї роботи, — коментує ситуацію начальник Головного управління зв’язку та інформаційних систем Генерального штабу ЗС України генерал-майор Володимир Рапко. — Процес не видався легким. І це було очікуваним. Просто вмонтувати сучасну станцію натовського зразка в Т-64 без конструкторських і нормативних головоломок складно. Опрацьовано низку ідей з вирішення цього виклику. Звісно, ми мали все експериментально випробувати, аби виявити практичні недоліки — щоб інсталяція засобів зв’язку задовольняла вимоги війська.

Зараз у Харківському КБ із машинобудування ім.Морозова працює спеціальна робоча група, до складу якої входять фахівці Харківського бронетанкового ремонтного заводу, конструкторсько-технологічного центру Міноборони, представники «Aselsan» в Україні. Вони працюють над тим, щоб визначити оптимальні штатні місця підключення та установки радіостанції, які покращать ефективність роботи бойової машини в цілому.

Наразі у штатному режимі на танках здебільшого працюють водночас «Motorola» та «Aselsan», а встановлена апаратура внутрішнього зв’язку й комутації «Aselsan» забезпечує роботу як зовнішньої, так і внутрішньої комунікації, що покращило керованість бойових машин.

Заступник начальника Центрального бронетанкового управління ЗСУ Озброєння Збройних сил України полковник Євген Сидоренко тим часом зауважує: «Завершити адаптацію та встановлення радіостанцій «Aselsan» на дослідний зразок танка Т-64 відповідно до затверджених конструкторських змін плануємо до кінця 2017-го. Адже за результатами випробувань визначимося з моделлю для тиражування. Передовсім, це стосується танків, що перебувають на капремонті в заводських умовах. Діятимуть і виїзні ремонтні бригади, які замінюватимуть системи зв’язку танків у військах. Тобто, в усіх танках, які проходитимуть регламентний капремонт, встановлять сучасні засоби зв’язку. А в перехідний період на бронетехніці застосовуватимуть як «Motorola», так і «Aselsan» — поки ми повністю не перейдемо на сучасні засоби. Крім того, триває і адаптація вітчизняних шоломофонів для роботи з радіостанціями «Aselsan». Найближчим часом отримаємо щонайменше 100 таких шоломофонів, які дешевші закордонних аналогів».

ЯКЩО НЕ ЗАБРАКНЕ КОШТІВ, ПЕРЕОСНАЩЕННЯ ВІЙСЬКА НА НОВІ ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ ЗАКІНЧАТЬ ДО 2020-ГО

Зазначимо, що шоломофони натовського стандарту відрізняються від українських наявністю знімного шолому з кевлару, також у вітчизняних використовують ларингофони, а в європейських — мікрофонну гарнітуру. Тому танкістам треба звикати до мікрофона перед обличчям, який, на перший погляд, ніби заважає. Однак застосування такої гарнітури забезпечує кращу чіткість і розбірливість переговорів завдяки значно ліпшим частотним характеристикам.

Отже, вибір шоломофонів залишимо за танкістами.

— Також необхідно опрацювати технічні питання інсталяції сучасних засобів зв’язку для танків Т-80 та БМП. Процес встановлення сучасних засобів зв’язку на зразки бойової техніки радянського виробництва не такий легкий, як видавалося спершу. Хоча відкрию «таємницю»: окрім бронетехніки, на всіх інших зразках озброєння така адаптація пройшла успішно та швидко. Йдеться про радіостанції «Harris», «Motorola» і в деяких випадках «Aselsan».

 Коли ми говоримо про радіостанції «Aselsan» УКХ-діапазону, ми розуміємо, що це техніка, яка забезпечує підвищений захист і спроможність діяти в умовах РЕБ на відміну від «Motorola»? — запитуємо в головного зв’язківця українського війська.

— Так, але «Motorola» дає змогу на перехідний період бути на зв’язку з підтримуючою танки піхотою. Найважчий — перехідний період, коли водночас діють кілька типів техніки, — каже співрозмовник, — кожен виробник засобів зв’язку реалізовує унікальні алгоритми псевдовипадкового налаштування робочої частоти, криптографічного захисту інформації та методи цифро-аналогового, аналогово-цифрового перетворення сигналу.

 Яка ситуація з фінансуванням на наступний рік із точки зору задоволення потреб зв’язку ЗС України?

— Для того, щоб успішно здійснити переоснащення війська сучасними засобами зв’язку потрібен час і кошти. До речі, до кінця поточного року надійде партія радіостанцій «Aselsan», і ми продовжимо переоснащення тих підрозділів, які нам визначив начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗС України.

ВОЛОДИМИР РАПКО: МИ ЗНАЛИ, ЩО НАМ ДОВЕДЕТЬСЯ РАЗОМ ВОЮВАТИ І БУДУВАТИ СИСТЕМУ ВЗАЄМОСУМІСНОСТІ

— Переоснащення — це чималі кошти. Мабуть, тому за давньою українською традицією в декого виникли підозри щодо непрозорості закупівель…

— Усі рішення щодо закупівлі тих чи тих технічних засобів Головне управління зв’язку ГШ ЗС України приймає не просто так. Вивчається досвід країн, які були у такій ситуації, як ми, і які потребували швидких змін у своєму технопарку. Це досвід Польщі, Грузії, Азербайджану, країн Балтії. А нова хвиля інформаційного пресингу, на мою думку, піднялася через те, що ми не придбали радіостанції ізраїльської компанії «Elbit Systems Ltd». Цей виробник запропонував Збройним силам України радіостанції, які не підтвердили заявлених технічних характеристик. Це декому не подобається, мабуть, тому я і мої підлеглі відчуваємо певний тиск. Причому, рішення якому виробнику віддати перевагу, ухвалювалося разом із Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації, а також за участі експертної ради до складу якої входять волонтери й науковці. Хочу, для розуміння, довести алгоритм цього рішення: в 2015-му здійснювалося вивчення сучасних зразків засобів зв’язку, наступного року провели покази, визначальні відомчі випробування. А потім — колегіальне рішення, що за технічними параметрами обрано «Aselsan». Ми укладаємо угоду й отримуємо першу партію радіостанцій. Після цього почався певний тиск на ЗС України і міністр оборони України, задля уникнення інсинуацій, вирішив провести додаткові порівняльні випробування задля повної прозорості в травні-червні 2017-го комплексною комісією від усіх силових відомств і трьох наукових установ МОУ. Усі члени комісії без винятку віддали перевагу радіостанціям «Aselsan», підтвердивши правильність попереднього рішення.

— Підрозділи, на озброєнні яких перебувають різнотипні станції, чутимуть один одного?

— Питання сумісності окремо діючих підрозділів сьогодні вирішується застосуванням сучасної апаратури внутрішнього зв’язку й комутації та радіостанціями «Harris» короткохвильового діапазону. Останні застосовують усі силові структури — задля взаємодії. Це рішення начальників зв’язку ЗСУ, Держприкордонслужби, Нацгвардії. Ми знали: нам доведеться разом воювати і тому треба будувати взаємосумісну систему комунікації. Хтось не хоче, щоб Збройні сили України переходили на сучасний цифровий зв’язок. Ми ухвалили правильне рішення і повернутись назад неможливо, бо це стане злочином перед тими солдатами, які хочуть нормального, якісного і захищеного зв’язку. Співвідношення якість — ціна в цьому процесі вибору була визначальною. На жаль, бізнес ще не навчився програвати в чесній конкурентній боротьбі. Але в нього ще є можливість цьому навчитись…

Геннадій КАРПЮК, військовий журналіст

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

Cтатті

Готуймося до шикування в нових мундирах. З 2019 року все українське військо має надіти нові однострої.

Published

on

Через рік українська армія остаточно розпрощається з військовими одностроями пострадянського зразка

Нагадаємо: нові предмети військової форми одягу для нашої армії були розроблені волонтерською групою Віталія Гайдукевича і, без сумніву, докорінно змінили зовнішній вигляд захисника України. Зміни у тканині, обрисах, кольорах, символіці й знаках розрізнення вдало поєднали українську національну самоідентичність і європейську традицію. Більше року тривала робота волонтерів, ще стільки ж часу знадобилося фахівцям Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України, аби завершити процес розробки і затвердження нових Правил носіння військової форми одягу.

Отже, на сьогодні новими правилами передбачено носіння елементів форми, які були введені з 2013 року, повністю нової символіки, знаків розрізнення і беретів — нової кольорової гами та призначення, запроваджено новий підхід до нарукавних знаків і розміщення на погонах знаків розрізнення військових звань — від ліцеїстів до генералів.

5530_p_13_img_0006Також новими правилами встановлено такі види військової форми одягу: парадна (парадно-вихідна), повсякденна, польова (службова морська), спеціальна (робоча) та спортивна.

Кожна з цих військових форм поділяється на літню та зимову, а також демісезонну — у повсякденній і польовій комплектаціях. За приналежністю військову форму одягу поділено на однострої Сухопутних військ Збройних Сил України, Повітряних Сил Збройних Сил України, Військово-Морських Сил Збройних Сил України, а також Десантно-штурмових військ та Сил спеціальних операцій.

Новими правилами носіння встановлено, що літню парадну (парадно-вихідну) форму одягу становлять кашкет або берет, кітель, штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ, затвердженого Міністром оборони країни, сорочка білого (чорного у ССпО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору. До комплекту зимових парадних та парадно-вихідних одностроїв входять шапка зимова повсякденна, пальто, кітель і штани навипуск кольору відповідного виду, роду військ ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССпО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, черевики чорного кольору, рукавички чорного кольору (чорного для військовослужбовців ВМС ЗСУ та ССпО ЗСУ), кашне білого кольору.

На відміну від парадної та парадно-вихідної форми одягу, які мають літній та зимовий комплекти, повсякденні однострої передбачено ще й для демісезонного носіння.

5530_p_13_img_0002У літньому варіанті «повсякденку» становитимуть берет (пілотка в авіації СВ ЗСУ, ПС ЗСУ та ДШВ ЗСУ), куртка і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ, сорочка кольору «тан» з краваткою кольору основної тканини та напівчеревики чорного кольору. В демісезонний період, окрім цих предметів, передбачено носіння плаща, а взимку військовослужбовці одягатимуть шапку зимову, куртку зимову, куртку і штани навипуск, сорочку кольору «тан» з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи (черевики) чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне кольору, визначеного для відповідного виду чи роду військ.

5530_p_13_img_0003Цікаво, що генерали, адмірали та офіцери отримали право носити шкіряні рукавички, а військовослужбовці рядового та сержантського складу — трикотажні. При цьому передбачено, що під час військового вітання рукавички не знімають.

Що стосується погонів, то правилами встановлено, що погони кольору, визначеного для виду ЗСУ, носять на пальто зимовому, куртці зимовій, плащі демісезонному, кітелі, джемпері, сорочці кольору «тан», сорочці білого та чорного кольору (з коротким та довгим рукавом).

За призначенням погони поділяються на ті, що передбачені для парадного (парадно-вихідного) і повсякденного обмундирування, а також для польових одностроїв. За способом кріплення вони також різнитимуться і поділятимуться на так звані погон-муфту та погон із текстильною застібкою.

Погон-муфта кріпитиметься на пальтах зимових, куртках зимових, плащах демісезонних, кітелях, куртках, джемперах, сорочках (кольору відповідно до форми одягу). Погони з текстильною застібкою військовослужбовці носитимуть на куртках зимових, на куртках спеціального одягу, а також предметах польової форми одягу. На сорочці (з короткими рукавами), поло та куртці костюма-утеплювача фон погонів має бути на тон темніше за колір тканини. На погонах до джемперів, сорочок та польового обмундирування дозволено вишиті знаки розрізнення.

Також правилами дозволяється певне комбінування або заміна одних предметів одягу іншими. Так, берет кольору «марун» у ДШВ та кольору «сталь» у ССпО дозволяється носити в усіх випадках — за рішенням органу управління. Також берет дозволяється носити замість кашкета польового (кепі-бойове) з літньою польовою формою одягу. Окрім цього, замість берета з повсякденною формою одягу можна носити кашкет, а з літньою та демісезонною повсякденною формою одягу — пілотку для військовослужбовців ДШВ, шапку зимову із зимовою повсякденною формою одягу за температури повітря 0 градусів і нижче; кашкет замість шапки зимової при зимовій парадно-вихідній формі одягу; кітель замість куртки при літній повсякденній формі одягу; сорочки білого або чорного кольору з довгими або короткими рукавами — з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) без кітеля з літньою парадною (парадно-вихідною) формою. В робочих кабінетах дозволено носіння джемпера з погонами. При цьому пуловер із V-подібним вирізом горловини носиться із сорочкою і краваткою, а з круглим вирізом горловини — без сорочки і краватки. Також поза строєм поверх джемпера дозволяється одягати куртку.

Певні особливості нових правил стосуються деяких елементів одягу жінок-військовослужбовців. Зокрема представницям слабкої статі при перебуванні у військовій формі одягу дозволяється носити сумки однотонних неяскравих забарвлень, колготки чорного або сірого кольору, туфлі і чобітки цивільного зразка з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу, а також у дощову погоду вони можуть, не порушуючи нових правил носіння, доповнювати свій гардероб парасолькою чорного або темно-синього кольору.

Відображено в нових правилах і реалії бойових буднів у районі проведення антитерористичної операції. Так, усім категоріям військовослужбовців під час виконання бойових та навчально-бойових завдань дозволяється носіння «тактичних» бороди та вусів за умови, що вони мають відповідати вимогам гігієни і не заважати використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження. Також військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, дозволяється носити цивільний одяг у позаслужбовий час, а за окремою вказівкою — у службовий час. Окрім контрактників, переодягатися в цивільне отримали право й військовослужбовці строкової служби — під час перебування у відпустці, а курсантам і ліцеїстам це ж дозволено робити в позаслужбовий час за межами військової частини.

Іван СТУПАК

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending