Зв'яжіться з нами

Cтатті

Інформація на передовій: фонові дані та дієвий контент

Опубліковано

на

 Скільки живе інформація? Яким чином і яка інформація впливає на морально-психологічний стан людини в умовах військових дій? Чи можемо ми розрізняти правдиву інформацію від фейка в умовах присутності постійного інформаційного потоку та відсутності контентного, коли кожне повідомлення здається беззаперечним? (досвід 2014-2016 рр.)

Чесно кажучи, над цими питання я до серпня 2014 року не задумувався. Тобто таких проблем у мене особисто не виникало. Постійне перебування в динаміках інформаційного простору, наявність різних джерел і можливість порівняти не лише джерело та формат подачі новини чи події, але й їхнє акцентування давало можливість вільного оперування аргументами, які народжувались при аналізі мас-медіа-потоків.

Вперше з тотальним контентним вакуумом я зіткнувся в серпні 2014-го. Третя хвиля мобілізації прибула до військової частини, закрутилася машина повторної адаптації мобілізованих, які вже відвикли від армійського життя (віковий діапазон моїх товаришів по дивізіону був від 21 до 57 років), «щез» із життя телевізор (його в казармі не було), газети до нас не доходили, телефони із постійним доступом до Інтернету в армію взяли одиниці.

Звичайно, за традиційною звичкою військових ми розраховували на «замполіта», активізації роботи якого вимагав наш Іванович, боєць взірця 1978 року.

За кілька днів нас (десь чоловік зо 300) зібрали у клубі бригади. Довели мету – ознайомлення з можливостями техніки та озброєння ворога. Задум абсолютно правильний. Реалізація викликала в мене, м’яко кажучи, нерозуміння, а в моїх колег – шоковий стан.

Склалося враження, що у офіцерів відділу по роботі з особовим складом немає належних сучасним викликам методологічних підходів та багажу знань для виконання своїх службових обов’язків. Адже на екрані було відео, скачане з мережі Інтернет. Але це півбіди. Це відео було виключно путінське, розроблене (досить креативно) пропагандистською машиною РФ, і воно інформувало про те, що озброєння і техніка терористичних угруповань на Донбасі непереможна і сховатися від неї неможливо.

Наслідок був катастрофічним – молоде поповнення бригади (третій день служби) вже було «розгромлене» комунікаційно-контентною агресією путіністів. На що сподівались наші функціонери, коли демонстрували це відео? Мабуть, на контентний імунітет солдат. Бойовий дух не просто впав, він характеризувався фразою, який кинув на виході хтось з немолодих за віком солдат: «Ми що, живі трупи?»

Розуміючи це, як журналіст, до того ж з досвідом роботи у військових ЗМІ, після спілкування з «замполітом» батареї, змушений був брати ініціативу у свої руки і майже кожному особисто роз’яснювати це відео. Розмовляти довелося довго, аргументів, чесно кажучи, не завжди вистачало, але цього «воза» з місця зрушити вдалося – розмов-страшилок більше в батареї не було.

Через тиждень після цієї події нас знову зібрали у клубі. Того разу перед нами виступав полковник з ГШ на тему морально-психологічної підготовки. Він розповідав, які мають бути наші дії під час обстрілу ворожих військ. А саме – використання броні як захисту. Хвилин за 15 один з наших бійців не витримав і сповістив доповідачу, що ми причіпна артилерія і броні в нас немає. У відповідь ми почули зовсім не статутний вислів, після чого заняття з морально-психологічної підготовки було завершене. Реакцію і настрій нашої третьої хвилі, я вважаю, описувати не потрібно. Чесно кажучи, такі дії ввели в ступор і мене.

Втім це був лише початок моїх інформаційних «забігів». Забігаючи вперед, зараз можу це назвати рухом від неадекватних інформаційних даних до фахового контентного успіху.

Прибувши в зону виконання бойових завдань, ми зіткнулися з повною відсутністю будь-якого інформування, яке, апріорі, мало бути не лише адекватне рівням сприйняття та розуміння особовим складом, але ще повинно було виступати потужним мотиватором до активних дій в умовах АТО. Окрім того, що відбувалося навколо нас ми не знали нічого. З чуток, які нам надходили від тиловиків (як з’ясувалося, найкраще поінформована категорія), складалася не дуже райдужна перспектива. Інформація – це зброя постійної динамічної дії, а ми її не мали. Виходили з ситуації двома шляхами, а саме:

– друзі-волонтери з кожною посилкою відправляли підшивку газет «Народна армія», яка загалом мала до нас надходити встановленим чином;

– ризикуючи стати мішенню для снайпера, видирався на вершечок напівзруйнованого сарайчика, де хоч якось ловив Інтернет і скачував щоденний «Інформдень» з ресурсу armyua.com.ua. Як учасник цього проекту, мав довіру до джерела інформації.

Так я (рядовий) неофіційно перебрав на себе функції офіцера структури контентно-комунікаційного орієнтування, що у нас ще й досі називається з роботи з особовим складом (штатна посада в батареї була заповнена мобілізованим, ступінь ефективності якого наближалася до нуля).

Враховуючи те, що особовий склад бойового підрозділу був з різних регіонів України, за відсутності належного комплексного інформування та професійної роботи офіцерів по роботі з особовим складом виникла проблема пошуку індивідуальних підходів для правильного сприйняття інформації. До речі, вже аналізуючи потім цей період, дійшов висновку, що інформація в реальних бойових умовах демонструвала свою потокову особливість – від даних до контентних форматів різної складності.

Одним із суттєвих негативних факторів і перешкодою в роботі з інформування особового складу було початкове ставлення місцевого населення до бійців української армії. Варто наголосити, що місцеві були досить професійно дезорієнтовані (зомбовані) ворожою пропагандистською інформацією і переконати їх в чомусь протилежному на перших порах було практично неможливо. Судячи з усього, таке зомбування велось постійно і мало потоковий характер.

Також вагомою проблемою була повна відсутність фахових служб психологічно-душпастирського забезпечення. Дивлячись на картину, що вимальовується, не маючи певних фахових знань та досвіду, будучи й сам на межі фізичного і морального виснаження, я вирішив все ж не відступати. Вихід знайшов у поєднанні вчасного повного інформування побратимів про події як на Сході, так і в Україні загалом та… спорту. Для спортивних занять інвентар придбав за допомогою друзів-волонтерів. А задля доказового висвітлення окремих подій доводилося нерідко шукати всілякі можливості зателефонувати до Києва, робити щось на кшталт «дзвінок другу».

…На початку 2015 року, на другий день після прибуття на бойові позиції під Дебальцеве, одному з бійців з дому надіслали інтернет-посилання. Інформація шокувала всю батарею, а як діяти і до кого звертатися в такій ситуації було абсолютно незрозуміло. На сайті терористичних сил під заголовком «Очередные каратели Донбаса прибыли убивать мирных жителей» був відсканований наказ штаба АТО про переміщення всього нашого дивізіону з печатками штаба АТО та СБУ. В цьому документі була повна інформація про кожного військовослужбовця (ПІБ, звання, посада, рік народження). Думка про те, що нас «зливають», та тривога за близьких з кожною хвилиною непокоїли дедалі більше. Бойовий дух невблаганно зменшувався. Апогеєм стало наступне посилання за тиждень на тому ж сайті. Під тим же заголовком розміщувався схожий документ, але вже із зазначенням даних нашого «200-го» і «300-го».

Після кількох місяців напружених боїв під Дебальцевим ми отримали наступний морально-психологічний удар. Тоді як по телевізору та в Інтернеті розповідали про виплати за знищену техніку ворога, нас сповістили про втрату нашого бойового журналу (в ньому велась фіксація наших артилерійських дій) десь у вищому штабі. З цього виходило, що вже декілька місяців у районі запеклих боїв наш підрозділ, окрім проїдання казенних харчів, не зробив жодного пострілу. Принаймні за офіційно-звітними документами. Цей випадок так і залишився «історичним непорозумінням».

…Навесні 2015 року, під час виведення військ з-під Дебальцевого, нас зупинили перед Артемівськом (нині Бахмут) для огляду місією ОБСЄ. Велике обурення особового складу викликало те, що переважну більшість місії становили росіяни, які спочатку намагалися видавати себе за іноземців. Вони ретельно оглянули техніку, переписали номери гаубиць та тягачів і порахували особовий склад. Діяли вони, звичайно, в межах своїх повноважень, але всім було зрозуміло, що насправді вели відкриту офіційну розвідку. В подальшому вони були частими гостями на місцях дислокації підрозділу. З їхньої поведінки було видно, що, прикриваючись офіційною місією, представники РФ проводили повну і вичерпну розвідку місць дислокації та озброєння підрозділів ЗСУ. Можна було лише здогадуватись, куди вона надалі поступала.

Висновки. В процесі навчання курсантам військових інститутів, незалежно від фаху, доцільно було б ознайомлюватись з основами сучасної військової психології, душпастирського функціоналу як напрямів індивідуально-динамічних комунікаційних практик. Такі знання в будь-якому випадку стануть в нагоді. Бажано мати і певні практичні навички такої роботи з особовим складом.

Майбутнім військовим журналістам вартує, крім цього, володіти навичками проведення інформування як орієнтації в умовах сегментованого інформаційного простору та дискусій на різноманітні теми військового життя. Важливо розумітися та вміти визначати комунікаційно-контентний імунітет підрозділу чи аудиторії в умовах гібридно-месіанських агресій тощо. Знаю, що такі елементи підготовки викладачі кафедри військової журналістики нашого інституту вже втілюють на практиці.

Як на мене, для об’єктивної фіксації порушень Мінських домовленостей бажано повністю переформатувати якісний склад місії ОБСЄ, в якому буде неможлива присутність представників країни-агресора. Це, як на мене, потрібно було б вимагати навіть для врівноваження морально-психологічного стану наших вояків, які є свідками роботи представників путінської РФ. А для ефективнішої оперативної фіксації всіх дій слід все ж, хоча б зараз, встановити відеореєстратори на позиціях ЗСУ «нульової» лінії та у прифронтових населених пунктах, які б працювали в режимі онлайн. Також розмістити системи фіксації ведення вогню (цілодобово), зі звітів якої буде ясно для міжнародних правових інституцій, який калібр і звідки «прилетів».

Молодший лейтенант Король Г.В., начальник навчально-тренувального комплексу кафедри військової журналістики ВІКНУ

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: http://mil.univ.kiev.ua/files/230_575144259.pdf

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending