Зв'яжіться з нами

Cтатті

29 жовтня — день військового фінансиста … Із 5 мільйонами вздовж лінії зіткнення в пошуках своїх

Опубліковано

на

Шановні військові фінансисти та працівники фінансово-економічної служби  Збройних Сил України!

Щиро вітаю із професійним святом — Днем військового фінансиста!

У цей непростий для країни час військові фінансисти у складних умовах роблять свій вагомий внесок у справу забезпечення обороноздатності нашої Батьківщини, демонструючи відповідальність, високу професійну майстерність, з честю виконуючи службові обов’язки під час російсько-української війни (АТО).

З перших днів розбудови Збройних Сил нашої незалежної держави до сьогодення без участі військових фінансистів неможливо уявити жодного напряму діяльності Збройних Сил. Це і планування заходів розвитку Збройних Сил, і вдосконалення системи соціальних виплат особовому складу, безпосередня робота у військах, вивчення та вирішення проблемних питань, що стосуються кожного військовослужбовця або працівника.

Постійна наполеглива праця особового складу фінансово-економічних органів є значущим внеском у справу розвитку Збройних Сил України.

Традиції багатьох поколінь військових фінансистів, їхній життєвий та професійний досвід служать надійною основою високого авторитету фінансової служби.

Висловлюю щиру подяку ветеранам фінансової служби, чий величезний досвід став підґрунтям становлення та функціонування фінансово-економічних органів Збройних Сил України.

Бажаю особовому складу фінансово-економічних органів Збройних Сил творчої наснаги і натхнення у важливій та відповідальній праці. Міцного здоров’я та щастя вам і вашим родинам.

Директор Департаменту фінансів

Міністерства оборони України 

полковник С. В. ДЯЧЕНКО

 

Із 5 мільйонами вздовж лінії зіткнення в пошуках своїх

Начфін майор Віталій Карпук подолав не одну сотню небезпечних кілометрів на Сході держави, аби видати військовослужбовцям належне їм грошове забезпечення

У поціновувачів гострого слівця останнім часом увійшло в моду вишукувати у військах «слабкі ланки» та обрушувати на них увесь «праведний гнів» свого креативу. Серед жертв таких експертів були й військові фінансисти: сидить, мовляв, у частині старший офіцер та нараховує військовикам зарплату, з чим преспокійно міг би впоратись і будь-який цивільний бухгалтер… Твердження більш ніж хитке, однак судити вам

Начальник фінансово-економічної служби Володимир-Волинської бригади майор Віталій Карпук у своїй частині «старожил». І коли загорівся Донбас, він разом із тисячами військовослужбовців зазнав усіх поневірянь важкої доби. Пригадує, що в мирний час у нього на забезпеченні перебувало лише кілька сотень військовослужбовців, однак у квітні 2014 року їхня кількість за лічені дні зросла в рази. Тоді швидкими темпами йшла мобілізація.

— Штати фінансової служби бригади не розширили, але прийшли спеціалісти із запасу, — згадує Віталій Крапук. — До речі, моїм заступником став директор місцевого відділення ПриватБанку Юрій Литвин.

Багато проблем виявилося під час нарахування першого грошового забезпечення мобілізованим. Питання були різноманітні, починаючи з визначення розмірів і норм виплат грошового забезпечення та закінчуючи відсутністю у деяких військовослужбовців усіх необхідних документів для зарахування на грошове забезпечення.

Військовий фінансист аргументує чітко: мали надміру зарегульовану систему нарахувань — посадовий оклад, оклади за військове звання та вислугу років виплачувалися в поточному місці за поточний, а премії, які становили до 70 відсотків, нараховувались і в поточному за минулий місяць, і в наступному місяці. Отже, тоді грошове забезпечення мобілізованих можна було вирівняти тільки протягом кварталу, що викликало багато запитань з боку військовослужбовців, які були не знайомі з особливостями грошових виплат у армії.

Вже за три доби військові фінансисти вирушили з грішми на полігон, де їхні підрозділи проходили бойове злагодження.

— А ще, на щастя, ПриватБанк пішов нам назустріч та видав зарплатні картки з експериментальним присвоєнням кодів на кожного бійця, адже в перші дні мобілізації на деяких військовослужбовців були лише прізвища та імена, — розповідає Віталій Карпук.

Через три тижні фінансисти бригади протягом однієї ночі нарахували вже другу частину грошового забезпечення — аж на 8 млн гривень,

5 з яких слід було відвезти на Схід країни, куди вже перемістилися підрозділи.

— Коли ми прибули до Дніпропетровська, в ОК «Південь» нам дали двох офіцерів супроводження і вертольотом закинули в район Волновахи. Тут ми протягом двох тижнів видавали гроші. Їздили по блокпостах. Неодноразово доводилося ночувати на передовій. Оскільки в інших бригадах бракувало людей, наших бійців прикомандировували до них, тож хлопці, які стояли в мене на забезпеченні, були розпорошені практично вздовж усієї лінії зіткнення. Аби знайти їх, доводилося з мішками грошей у машині та одним пістолетом намотувати сотні кілометрів. Останніх розшукали аж на Луганщині, десь у полі неподалік від кордону з РФ. Коли прибули у 128-у бригаду, я знайшов комбата й попросив, щоб він підказав, де тут наші володимир-волинські хлопці. Його відповідь мене ошелешила: «У вас під Волновахою стався бій, 16 «двохсотих»! Там все погано…» А я ж тільки-но звідти…

Руслан ТКАЧУК

 

Орденоносці є й серед фінансистів

На посаді начальника фінансової служби однієї з бригад ВДВ проходить службу підполковник Сергій Добренький. Отримавши кошти на преміювання особового складу 39-го батальйону територіальної оборони до Дня незалежності України, 23 серпня 2014 року офіцер з групою вирушив до підрозділів неподалік Іловайська. Дорогою група потрапила в засідку, але військові фінансисти з боєм вирвалися з небезпечної зони.

Прибувши до підрозділів батальйону, начфін оперативно розпочав видачу коштів, але через обстріл, що тривав до ранку наступного дня, не зміг завершити справу. Ворог бив по наших позиціях з мінометів, важкої артилерії, «Градів». За наказом командування батальйон почав вихід з оточення, який тривав три доби. Підполковник Сергій Добренький запакував пачки з грошима у бронежилет і, коли особовий склад підрозділу вийшов з оточення, видав героям належне грошове забезпечення.

— Після цього нас, фінансистів, бійці поважають ще більше, — згадує Сергій Добренький, кавалер ордена Данила Галицького.

Інф. «НА»

 

З початком АТО у ВІКНУ відновлено набір військових фінансистів

Нині у військах на посадах начальників фінансових служб здебільшого випускники Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ВІКНУ). Це єдиний в Україні навчальний заклад, де готують таких фахівців. Однак через так звану оптимізацію війська у попередні роки факультет фінансів і права ВІКНУ втратив замовлення на підготовку цих спеціалістів.

— На початку 2000-х державне замовлення на підготовку фахівців фінансового профілю в нашому виші становило майже 300 осіб. У 2013-му — взагалі не було набору, — розповідає заступник начальника кафедри полковник Сергій Чімишенко. — Однак із початком гібридної війни проти України підготовку військових фінансистів відновили, бо військо потребує професіоналів, які знають і військову справу, і фінанси, готові нести службу в умовах ведення бойових дій, на відміну від цивільних, які будь-якої миті можуть відмовитись працювати в небезпечних районах.

Нині у ВІКНУ опановують спеціальність «Фінанси, банківська справа та страхування» близько 140 курсантів. Цьогоріч конкурс при відборі становив майже дві особи на місце.

Тут навчаються здебільшого діти військовослужбовців, також і військових фінансистів, які продовжують сімейні династії. Є серед курсантів ВІКНУ й учасники бойових дій із досвідом участі в АТО.

З 2014 року кафедра фінансового забезпечення видає «Інформаційно-аналітичні матеріали щодо питань діяльності фінансово-економічних органів у ході проведення АТО».

Тетяна МОРОЗ

 

Воякам з Новограда-Волинського виплачено 8 млн грн винагороди за знищену ворожу техніку

Фінансово-економічна служба механізованої бригади з Новограда-Волинського на чолі з майором Йосипом Январі в березні цього року брала участь у пілотному проекті щодо введення електронного документообігу «Система дистанційного обслуговування клієнтів з використанням програмно-технічного комплексу «Клієнт Казначейства — Казначейство». Безпосередньо під час перебування бригади в АТО з міста Волновахи Йосип Январі разом з головою Казначейства України Тетяною Слюз провели перші дистанційні електронні платежі. Це нововведення для військових фінансистів дає можливість суттєво зменшити кількість паперового документообігу, діяти оперативніше, спростити процедуру обслуговування розпорядників бюджетних коштів, отримати можливість у режимі реального часу відстежувати стан рахунків, відкритих у територіальних органах Державної казначейської служби України, проходження платежів, отримання виписок по рахунках тощо.

Наразі цей проект розпочинає застосовуватися у військах, а Йосип Йосипович із задоволенням консультує своїх армійських колег і вже отримав декілька пропозицій щодо його подальшого вдосконалення. Непогано було б втілити в життя і електронну звітність, і надати можливість дистанційно відкривати рахунки.

— Є позитивні зміни, що суттєво покращують нашу діяльність. Це і вищезазначений пілотний проект, і система закупівель ProZorro. З початком мобілізації і ми мобілізувались, — каже майор Январі. — У нас було потрійне навантаження, адже штатом фінансової служби нелегко забезпечити потреби кількатисячного колективу. Паралельно навчали і новоспечених фінансистів, що прибули до нас на доукомплектування вакантних посад.

За період участі підрозділів бригади у бойових діях особовому складу виплачувались усі передбачені чинним законодавством виплати. Наприклад, за виконання завдань під час боїв за Дебальцеве бійцям 1-го батальйону виплачена грошова винагорода у сумі 180 тисяч гривень. Відповідні кошти були виплачені бійцям бригади і за захоплення та знищення ворожої техніки, загалом близько 8 млн грн. За цими цифрами — мужність та героїзм особового складу з’єднання, а також клопітка праця фахівців фінансово-економічної служби.

— Начальника фінансово-економічної служби бригади поважають та цінують в колективі за людяність, професійність, допомогу. Він постійно роз’яснює та доводить зміни в законодавстві, що стосуються і грошового забезпечення, і обліку техніки та майна. Йосип Йосипович особисто проводить роботу в підрозділах під час перебування на передовій. Під час одного з таких виїздів він потрапив під обстріли неподалік Старогнатівки і вів себе достойно. Словом у нас бойовий начфін, — каже Іван Бурдюг, один з офіцерів бригади.

Сергій ЖМУРКО

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: http://na.mil.gov.ua/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending