Зв'яжіться з нами

Соціальна

«АТОвський синдром», або як відновити психіку після війни

Опубліковано

на

За даними Науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних Сил України, 20–30% особового складу не здатні подолати психологічні проблеми без сторонньої допомоги. Про вдалі спроби повернутися до мирного життя, а головне — про методи допомоги, якими володіють сучасні психологи, розповідає начальник відділення психологічної реабілітації Національного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ» Тетяна Таран

…В одному з селищ Миколаївського району наклав на себе руки хлопець, який минулого року демобілізувався із району військового конфлікту на Донбасі. Внаслідок вибуху гранати в столиці загинув чоловік, який, за попередньою версією слідства, виявився військовослужбовцем, що служив у районі АТО. У його кишені знайшли передсмертну записку. На жаль, такі повідомлення дедалі частіше з’являються в українських ЗМІ.

Ціла низка зарубіжних досліджень вказують на те, що участь у війні або проживання на території, де йде війна, значно підвищує відсоток психічних розладів як серед військових, так і серед мирного населення. Спостерігається поширення посттравматичного стресового розладу (ПТСР), депресії, фобій. Існує нормальний процес опрацювання травматичної пам’яті, так звана імунна система психіки. 70% осіб не матимуть ПТСР після страшної події, а більшість із тих, хто матиме такий діагноз, зціляться через шість місяців без лікування. Але у 30% людей, які пережили травму, ця недуга буде розвиватися.

У вас може бути посттравматичний стресовий розлад, якщо:

5475_p_09_img_0002

— Психологічна травма тим і відрізняється від звичайного стресу, що людина була за крок до смерті. Природньо, що їй важко заспокоїтися, адже в думках відтворюються усі жахи війни. З’являється тремор рук, порушується сон. Такі посттравматичні розлади — це ніщо інше, як реакція організму на ненормальну ситуацію. Психіка здатна сама опрацювати інформацію, блокувати її потік, аби людина змогла вижити у надзвичайних умовах, — розповідає Тетяна Таран. — Але існує таке поняття, як травмопам’ять тіла: ви можете не воювати, але тіло все ще реагує на гучні звуки, спалахи, повертаючи вас у ситуацію бою. Такі спогади можуть навіть викликати відчуття смаку крові, скрипу піску та запаху гару. Часом подолати такі симптоми самотужки дуже складно, саме тому і радимо звертатися по допомогу до психологів.

Епідеміологічні дослідження, проведені у США та Австралії, показали, що у значної кількості тих людей, які мають ПТСР (88% чоловіків та 78% жінок), внаслідок травми розвиваються інші хвороби: у 49,9% — депресія, 51,9% — алкоголізм, 19% хворих роблять спробу самогубства.

Тетяна Таран наводить приклад. У бійця Анатолія на четверту добу після важкого бою, під час якого він із товаришами витягував поранених та вбитих, почався тремор рук: він не міг самостійно пити, стріляти, адже руки не слухалися. Його, професійного військового, направили на лікування до шпиталю. На фоні медикаментозного лікування, яке проходило протягом двох місяців, після стабілізації було проведено сеанс психотерапії із зануренням у травмоспогад минулого. Шляхом опрацювання травматичного досвіду на психологічному рівні було знято конфлікт особистості між свідомою установкою (завжди вміти контролювати власне життя, як потребує соціум від мужнього воїна) та несвідомим жахом від власної слабкості та безпорадності у критичній ситуації, коли поруч вмирають товариші.

— Психолог володіє стратегіями позитивного подолання складних ситуацій, вибудовує для кожного власну стратегію бесіди, формує так званий запит на роботу, проговорюючи ситуацію. Після стадії стабілізації переробляється травмодосвід, і мозок долає виснажливий стрес. У своїй роботі я застосовую техніку ЕМDR, якої нас навчили свого часу ізраїльські колеги, — пояснює лікар.

Як працює цей метод? Під час сеансу EMDR пацієнта просять згадати подію, яка була в його житті найскладнішою: що він бачив, відчував, чув, про що думав. Далі психолог «лінійкою» вимірює біль від 0 до 10. Зазвичай позначка сягає 8–9, що підтверджує чималу тривожність. Як стверджують самі хлопці, сеанс схожий на гіпноз. Він нагадує пірнання в море, глибоко-глибоко на дно.

— Я ніби пірнаю разом із ними — і ми разом витягаємо «камінь важких спогадів», піднімаючись нагору, до повітря, до життя. Ми з легкістю відпускаємо спогади, хвилювання, знов і знов переживаючи ситуацію, яка травмувала психіку. Цікаво, що щоразу спливають нові деталі події. Це і є так звана переробка травми. Під час такої процедури деякі хлопці навіть непритомніють, настільки важкі ці спогади. Отже, у такий спосіб ми обнуляємо пам’ять, — говорить лікар. — Цю методику можна застосовувати один раз на два тижні. Сеанс триває не більше ніж 30 хвилин. І щоразу події завдають дедалі меншої травми, і поріг душевного болю падає до 4–5. Завдяки цій методиці чимало наших бійців вже перемогли себе.

Цікаво, що реакція на подібний стрес у чоловіків та жінок різна. Слабка стать емоційніша за природою, тому переживає посттравматичні розлади в рази важче.

— Була у мене на терапії жінка-снайпер, яка провела в АТО чимало часу. В мирному житті вона була впевненою в собі творчою і дуже емоційною особистістю, працювала дизайнером одягу, мала власні виставки за кордоном. У районі АТО ця жінка стала талановитим снайпером. Я побачила її з орденами на кітелі, але в очах відображався біль важких травм. Дівчина була надто сильно «включена» у війну емоційно. Як снайпер вона була не гіршою за чоловіків. Але у неї всередині вирував конфлікт. Вона телефонувала мені вночі й плакала, весь час запитуючи, ким вона є: «Я не можу більше воювати і не можу творити». Істерики, сльози. Щоб повернутися до нормального життя, їй потрібна була моя допомога, — згадує Тетяна Володимирівна.

Згодом дівчина пройшла реабілітацію. І коли лікар вкотре навідалася до неї в палату, то побачила нові ескізи. Саме тоді стало очевидно: посттравматичний синдром минає. Тепер знов це творча людина і просто щаслива, усміхнена жінка, яка, як і багато інших воїнів, змогла повернутися до життя.

Травмопсихологи нині знають, як трансформувати проблему на рівні не лише психіки, а й тіла. Доведено, що дуже дієвими є фізичні вправи, які допомагають звільнитися від травмонапруження.

— Я всім раджу виконувати комплекс фізичних вправ, які допомагають стабілізуватися після посттравматичного синдрому. Це так звана десенситизація за Джекобсоном, а іншими словами — переробка травмодосвіду на рівні тіла. Цей комплекс вправ призначений для самостійного виконання 4 рази на добу і спрямований на підвищення імунітету проти страхів, навчання головного мозку алгоритмів переробки стресових ситуацій, — запевняє Тетяна Володимирівна. — Тож якщо у вас немає можливості відвідати психолога, допоможіть собі звільнитися від нав’язливих, гнітючих спогадів.

Перша вимога: комплекс потрібно виконувати з прямою спиною, повторюючи кожну вправу по вісім разів. Отже, сідайте рівно і пам’ятайте: ви — вісь, а не знак питання.

Вправа № 1. Руки перед собою, вся увага сконцентрована на кистях рук. Робимо вдих, одночасно напружуючи руки. Видих — повне розслаблення всіх м’язів.

Потім простягаємо ноги вперед, опускаємо, видихаючи. Об’єднуємо ці дві вправи. Максимально, посміхаючись, напружуємо м’язи обличчя і повторюємо три вправи в комплексі.

Вправа № 2. Ця вправа допомагає заспокоїтись. Спину тримаємо рівно, праву руку кладемо на живіт. Уявляємо, що всередині тіла шкіряний м’яч. Робимо глибокий вдих через ніс, надуваючи при цьому живіт, повільно видихаємо, розслабляючи м’язи.

Вправа № 3. «Годинник». Сідаємо прямо, дивимося праворуч-ліворуч 21 раз. Повторюємо цю вправу із заплющеними очима. Потім повторюємо її, дивлячись уже на коліна (спочатку з розплющеними очима, потім — із заплющеними).

Вправа № 4. «Метелик». Із заплющеними очима згадайте ситуацію, коли ви почувалися найщасливішою людиною на планеті. Спробуйте відтворити ті відчуття, звуки, голоси — все, що оточувало вас тоді. Не поспішайте. Наскільки це можливо, відстороніться від негативу. Схрестіть руки на грудях, поплескуючи долонями по руках. Так ви подаєте позитивні імпульси до головного мозку.

Обов’язково запам’ятайте ці відчуття. Адже це й є ті моменти, заради яких ми живемо. Що б не відбувалося з вами вчора, знайте: завтра зійде сонце…

Консультацію лікаря-психолога можна отримати за телефоном: (095) 051–55-75.

Тетяна МОРОЗ

Джерело: http://na.mil.gov.ua/

Новини

Бездомні офіцери ВМСУ, котрі вийшли з Криму просять президента вирішити квартирне питання

Опубліковано

на

Група офіцерів Військово-морських сил України, які вийшли в 2014 році з окупованого Криму, звернулася з відкритим листом до президента України Петра Порошенко.

Вони просять верховного головнокомандувача звернути увагу на ситуацію із забезпеченням «кримчан» житлом – замість втраченого на півострові. За словами авторів листа, ніякого прогресу в цьому питанні не спостерігається всі чотири роки, що йде війна.

«Виконуючи директиву міністра оборони, ми залишили в Криму своє майно і службове житло і разом з сім’ями терміново покинули територію АР Крим для подальшого проходження служби, – йдеться в листі. – Квартири наших військових фактично захоплені окупантами, а всі обіцянки керівництва країни щодо вирішення цієї проблеми так і залишилися обіцянками, за чотири роки не внесено жодних змін в нормативно-правові акти … Ми чесно виконуємо свій службовий обов’язок, більшість є учасниками АТО, а деякі мають державні нагороди за виконання бойових завдань. Вражає цинічне ставлення до військовослужбовців і членам їх сімей, які залишилися патріотами своєї країни ».

Військові сподіваються на керівництво держави, яке не залишиться осторонь вирішення питання сімей військовослужбовців.

“Сподіваємося, що не буде підштовхувати військовослужбовців ВМС після звільнення в запас разом з сім’ями повертатися в окупований Крим і приймати російське громадянство для вирішення квартирного питання, що наражає на небезпеку як життя військових, так і життя наших сімей”, – йдеться в зверненні.

Звернення підписали 35 осіб, в основному це старші офіцери.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://dumskaya.net/

Читати далі ...

Аналітика

Проект Закону України “Про прощення”: відповідальність військовослужбовців

Опубліковано

на

В середині березня Центр деокупації опублікував проект Закону України «Про прощення» для відкритого громадського обговорення. Ми впевнені, що українське суспільство має самостійно вирішити, кого прощати, а кого карати за злочини, скоєні в інтересах Російської Федерації на шкоду інтересам нашої країни. Ми послідовно оприлюднимемо пропозиції стосовно різних категорій злочинців та сподіваємося на нашу активну участь в дискусії.

Розгорнута презентація самого законопроекту доступна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=qU1c1X9ujH0&feature=youtu.be

Нижче викладені пропозиції щодо притягнення до відповдальності військовослужбовців Збройних Сил України, які вчинили злочини в інтересах держави-агресора, а також громадян України, що вступили на службу в армію держави-агресора, незаконні збройні формування або військово-комерційні компанії, а також брали участь в бойових діях в якості найманців залежно від тяжкості злочину

Стаття 9. Процедура прощення не застосовується:

1) частиною першою статті 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), зокрема громадяни України, які вступили на службу за контрактом в армію держави-агресора або незаконні збройні формування так званих ЛНР та ДНР і брали участь у бойових діях на території України; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та брали участь у бойових діях на території України;

2) частиною третьою статті 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), зокрема громадяни України, які вступили на службу за контрактом в армію держави-агресора або незаконні збройні формування так званих ЛНР та ДНР і брали участь у бойових діях на території України; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та брали участь у бойових діях на території України;

3) частиною четвертою статті 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), зокрема громадяни України, які вступили на службу за контрактом в армію держави-агресора або незаконні збройні формування так званих ЛНР та ДНР і брали участь у бойових діях на території України; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та брали участь у бойових діях на території України;

4) частиною першою статті 111 (державна зрада), зокрема військовослужбовці, які перейшли на бік ворога і змінили військовій присязі; громадяни України, які вступили на службу за контрактом в армію держави-агресора; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та брали участь у бойових діях на території України або за її межами.

5) частиною другою статті 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань), зокрема громадяни України, які вступили на службу в незаконні збройні формування так званих ЛНР та ДНР; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та брали участь у бойових діях на території України;

6) частиною третьою статті 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань), зокрема громадяни України, які вступили на службу в незаконні збройні формування так званих ЛНР та ДНР і як керівники підрозділів брали участь у бойових діях на території України; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та як керівники підрозділів брали участь у бойових діях на території України;

7) частиною четвертою статті 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань), зокрема громадяни України, які вступили на службу в незаконні збройні формування так званих ЛНР та ДНР і брали участь у бойових діях на території України; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та брали участь у бойових діях на території України;

8) частиною п’ятою статті 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань), зокрема громадяни України, які вступили на службу в незаконні збройні формування так званих ЛНР та ДНР і брали участь у бойових діях на території України; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та брали участь у бойових діях на території України;

9) частиною другою статті 328 (розголошення державної таємниці), зокрема військовослужбовці, які розголосили ввірену їм державну таємницю, що спричинило тяжкі наслідки;

10) частиною другою статті 408 (дезертирство), зокрема військовослужбовці, які ухилились від військової служби зі зброєю або за попередньою змовою групою осіб;

11) частиною третьою статті 408 (дезертирство), зокрема військовослужбовці, які ухилились від військової служби в умовах особливого періоду;

12) частиною четвертою статті 408 (дезертирство), зокрема військовослужбовці, які ухилились від військової служби в бойовій обстановці;

13) частиною третьою статті 422 (розголошення відомостей військового характеру, що становлять державну таємницю, або втрата документів чи матеріалів, що містять такі відомості), зокрема військовослужбовці, які розголосили ввірені їм відомості військового характеру, що становлять державну таємницю, або втратили документи чи матеріали з такими відомостями, якщо це спричинило тяжкі наслідки;

14) частиною другою, третьою і четвертою статті 426 (бездіяльність військової влади), зокрема військовослужбовці (начальницький склад військових частин та з’єднань);

15) статтею 427 (здача або залишення ворогові засобів ведення війни), зокрема начальницький склад військових формувань;

16) частиною першою і другою статті 431 (злочинні дії військовослужбовця, який перебуває в полоні), зокрема військовослужбовці, які перебували в полоні;

17) статтею 447 (найманство), зокрема громадяни України, які без дозволу відповідних органів державної влади як найманці брали участь у збройних конфліктах інших держав.

Стаття 10. Процедура прощення може застосовуватись за злочини середньої тяжкості:

1) частиною другою статті 111 (державна зрада), зокрема громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та виконували різні службові обов’язки, не пов’язані з бойовими діями на території України;

2) частиною першою статті 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань), зокрема громадяни України, які вступили на службу в незаконні збройні формування так званих ЛНР та ДНР і не брали участі у бойових діях на території України; громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та виконували різні службові обов’язки, не пов’язані з бойовими діями на території України;

3) частиною першою статті 328 (розголошення державної таємниці), зокрема військовослужбовці, які розголосили ввірену їм державну таємницю;

4) частиною першою статті 408 (дезертирство), зокрема військовослужбовці, які ухилились від військової служби;

5) частиною першою і другою статті 422 (розголошення відомостей військового характеру, що становлять державну таємницю, або втрата документів чи матеріалів, що містять такі відомості), зокрема військовослужбовці, які розголосили ввірені їм відомості військового характеру, що становлять державну таємницю;

6) частиною першою статті 426 (бездіяльність військової влади), зокрема військовослужбовці (начальницький склад військових частин та з’єднань);

7) частиною третьою статті 431 (злочинні дії військовослужбовця, який перебуває в полоні), зокрема військовослужбовці, які перебували в полоні.

Стаття 11. Процедура прощення може застосовуватись за злочини невеликої тяжкості:

1) частиною третьою статті 111 (державна зрада), зокрема громадяни України, які вступили на службу до військово-комерційних компаній держави-агресора та виконували різні службові обов’язки, не пов’язані з бойовими діями за межами території України;

Стаття 13. Дії, які за Законом не вважаються злочинами

За цим Законом не вважаються злочинами дії громадян України щодо отримання документів, які посвідчують особу чи її майнові права, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, сплата податків та інших обов’язкових платежів на окупованій території, а також участь в голосуванні на незаконних виборах та референдумах.

Згідно статті 51 Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року про захист цивільного населення під час війни та Резолюції третього комітету Генеральної асамблеї ООН від 15 листопада 2016 року, держава-окупант не має права здійснювати примусовий призов громадян України на строкову військову службу. Такі дії вважаються порушенням міжнародного права, а громадяни звільняються від відповідальності.

Пояснення:

Процедура прощення полягає в заміні покарання, пов’язаного з позбавленням волі, на альтернативне покарання у вигляді тимчасового обмеження прав. Особи, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини, прощенню не підлягають.

Альтернативне основне покарання – покарання, яке застосовується до громадянина України, відповідно до Кримінального кодексу України, в якості заміни основного покарання у вигляді позбавлення волі на тимчасове позбавлення права на роботу в органах державної влади та місцевого самоврядування, в консультативних, дорадчих та інших допоміжних органах і службах Президента України та органів державної влади, на роботу в складі виборчих комісій на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах, всеукраїнському та місцевому референдумах, права на військову службу, роботу в правоохоронних органах та органах судової влади, роботу на керівних посадах в державних підприємствах, закладах та установах, права на викладацьку діяльність, права бути обраним Президентом України, народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільським, селищним, міським головою та старостою, а також призупинення права брати участь у виборах Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, старост та у референдумі на строк п’ять або десять років.

ЦЕНТР ДЕОКУПАЦІЇ ТА РЕІНТЕГРАЦІЇ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Новини

Внесено зміни у норми речового забезпечення ЗСУ та введено спортивну форму

Опубліковано

на

З метою покращення речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та проведення уніфікації назв предметів речового майна Міністерством оборони внесені зміни до нормативних документів з речового забезпечення.

Для цього Міноборони виданий наказ від 03.03.2018 № 95 «Про затвердження Змін до Норм забезпечення речовим майном військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період та Змін до Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період».

Наказом уточнені норми забезпечення військовослужбовців щодо найменувань окремих предметів речового майна, термінів їх носіння (експлуатації), також деякі предмети виключені з норм та додані нові.

Крім того введені нові норми забезпечення речовим майном:

  • Норма №66 забезпечення речовим майном військовослужбовців військової служби за призовом осіб офіцерського складу;
  • Норма №67 забезпечення речовим майном військовослужбовців, які засуджені до відбування покарання в дисциплінарному батальйоні;
  • Норма №68 забезпечення предметами бойового обмундирування та екіпірування військовослужбовців-снайперів (снайперських груп) Збройних Сил України;
  • Норма №69 забезпечення спортивним інвентарем військових частин, військових ліцеїв та військових навчальних закладів Збройних Сил України.

Інструкція з організації речового забезпечення, отримала ряд змін щодо порядку видачі різних видів форми та іншого майна, зокрема що стосуються спортивної форми, яка введена до норм забезпечення. Також уточнене питання видачі знаків розрізнення та фурнітури.

Пунктом 31 Інструкції тепер передбачений конкретний перелік цих предметів, зокрема визначено, що одночасно з видачею військової форми, видаються знаки розрізнення (погони, знаки розрізнення до погонів, нагрудні та нарукавні знаки) та фурнітура (кокарда, беретний знак, емблема, формений ґудзик, орнамент та позумент), які передбачені для носіння з цим видом форми.

Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Текст наказу на сайті Верховної Ради України. 

Посилання на повні тексти нормативних документів з питань грошового, речового, житлового та соціального забезпечення можна знайти на сторінці сайту «Норми забезпечення військовослужбовців» .

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.ukrmilitary.com/

Читати далі ...

Trending