Зв'яжіться з нами

Аналітика

Якої перемоги вдалося добитися у реформі харчування в ЗСУ

Опубліковано

на

Реформа забезпечення збройних сил продуктами харчування є однією з найбільш багатостраждальних у нашій армії

 

Вволонтерська група “Реформа системи харчування” під керівництвом Діани Петрені була створена при Міністерстві оборони в серпні 2015-го року наказом Міністра оборони України і підпорядковується безпосередньо йому.

Застарілі стандарти, норми та обладнання, непрозорі тендери, недосконала процедура укладання контрактів з підрядниками тощо приводили до того, що якість продовольства, яке постачається для ЗСУ, на той момент була відверто неприйнятною.

Планувалося, що в ході реформи будуть розроблені та запроваджені нові плани харчування, новий набір меню, нова правова база для постачання, нове програмне забезпечення для планування та обліку – все це, за задумом авторів, повинно дозволити військовим своєчасно отримувати смачне та повноцінне харчування.

Пілотний проект реформи харчового забезпечення Збройних Сил України розпочався 16 вересня 2015-го року в Національній академії сухопутних військ у Львові, та одній з військових частин Західної військово-морської бази Військово-Морських Сил Збройних Сил України в Одесі.

В ході проекту було розроблено каталог продуктів з 348 позицій, де присутні овочі та фрукти, молочно-кислі продукти тощо. У каталозі є два показники: вартість за добу та калорійність, що дозволяє за допомогою спеціальної програми формувати щодня різноманітне меню, балансуючи в потрібних показниках. Проект також передбачав оновлення кухонного обладнання військових частин, впровадження системи “Електронний склад” та електронного обліку харчування.

За планами реформаторів, у разі успішності даного експерименту у згаданих двох військових частинах, з початку 2016 року його мали почати поширювати на всі інші військові частини. Однак, як це часто буває, за справу взялися бюрократи та старі корумповані чиновники середньої ланки Міністерства оборони. Адже раніше Міноборони купувало продовольство для військових лише у чотирьох фірм, які не хотіли втрачати надприбутки.

“Фірми “годувальниці” продають послугу (харчування, продукти, всі супутні витрати) за 69 гривень 68 копійок, а в ході експерименту ми вийшли на вартість 65 гривень 65 копійок і щодня економимо бюджетні кошти – 4 гривні і 3 копійки за добу на одному курсанті. Крім того, згадані фірми пропонували вибір з 35 вихідних компонентів (м’ясо, крупа, картопля, цибуля та ін.), а в продуктовому каталозі в експериментальних частинах 348 компонентів” – писав Юрій Бірюков наприкінці 2015 року на своїй сторінці у мережі Фейсбук.

“Поступово до численних співробітників МО і ГШ прийшло розуміння – вже дуже скоро, несподівано скоро, може зміниться звична для них схема харчування ЗСУ. А що це означає? А означає це, що з новою системою прийдуть незручності. Адже треба буде торгувати не так, як вони звикли, треба буде контролювати не так як зараз, плюс багаторічна “співпраця” з такими зручними і звичними 4-ма компаніями годувальниками ЗСУ може закінчиться. Система почала захищатися, відчайдушно. Мерзенність ситуації полягає в тому, що в змінах зацікавлена тільки сама верхівка (міністр, президент), і вже кінцева ланка – солдати. А ось всі що між ними, за дуже рідкісними винятками, плювати хотіли на все, та й на всіх. Одні не хочуть бо треба буде таки ворушити своєю дупою, інші тупо отримують за старою схеми бабки” – написала Діана Петреня на своїй сторінці у мережі Фейсбук 11 липня 2016 року.

У підсумку, весь 2016-й рік реформатори, замість того, щоб працювати над розширенням експерименту в масштабах усієї країни, провели у боротьбі за збереження його у згаданих двох військових частинах у Львові та Одесі. Це при тому, що вартість порції в експериментальних частинах виходила дешевшою, аніж при “традиційному” забезпеченні, а якість навіть порівнювати незручно.

Крім всього іншого блокував реформу Мінфін, не виділяючи кошти на її реалізацію.

Однак, як відомо, наполегливість та терпіння долають все. 28 грудня 2016 уряд нарешті пішов назустріч армії і дав реформі зелене світло. Уряд схвалив Постанову щодо питань закупівель продуктів харчування Міністерством оборони. Тепер закупівлі продуктів харчування будуть проводитися згідно вже згаданого каталогу на 348 продуктів з калорійністю і ціною.

Простіше кажучи, з моменту публікації даної постанови вся українська армія повинна почати перехід на таку систему харчування, яка з 2015-го року в порядку експерименту діє у вже згаданих двох військових частинах Львова та Одеси.

Детально про всі зміни у притаманному їй емоційному стилі розповідає Діана Петреня на своїй сторінці у мережі Фейсбук.

Але й це ще не вся #перемога реформаторів! 19 січня 2017 року міністр оборони України Степан Полторак підписав Концепцію реформування системи продовольчого забезпечення Збройних сил України до 2020 року.

За повідомленням радника президента України Юрія Бірюкова, згідно неї в 2017 році планується перехід на нову систему Діани Петрені наступні військові об’єкти:

– Одеська Західна база ВМС

– 19 ракетна бригада

– 184 у/ц “Старичі”

– 142 у/ц ССО

– 79 ДШБ

– 8 оп СпП (включаючи 140 у/ц ССО)

– 3 оп СпН, 199 у/ц ВДВ

– 37 ОПЗ

– 56 ОМПБр

– Військова Академія сухопутних військ (Одеса)

– Національна академія сухопутних військ (Львів)

– Військовий ліцей ім. Богуна (Київ)

– Національний університет оборони (Київ)

– Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації (Київ)

– Військовий інститут ім. Корольова (Житомир)

– Національний університет повітряних сил (Харків).

А також: Одеський, Львівський, Київський, Харківський та Вінницький госпіталі.

Плюс на ремонт і обладнання їдалень і харчоблоків вже виділено більше 150 мільйонів гривень: будуть закуповуватися нормальні парконвектомати і м’ясорубки, картоплечистки, холодильні шафи тощо. Залишається лише додати, що початок реалізації даних планів заплановано на квітень місяць поточного року і закінчитись все це повинно до кінця року.

У зв’язку з цим можна лише порадіти за наших захисників, які нарешті отримають належне до себе ставлення ще й у такій важливій сфері, як харчування. І це правильно, адже народ, який не хоче годувати свою армію, рано чи пізно буде годувати чужу.

Автор: Руслан Рудомський

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Джерело:http://www.depo.ua/

Аналітика

Популярно: чим операція Об’єднаних сил відрізняється від АТО

Опубліковано

на

Переформатування антитерористичної операції (АТО) на Донбасі в Операцію Об’єднаних сил усуває зайву бюрократичну ланка, а значить, дозволяє приймати рішення більш оперативно.

Про це в інтерв’ю “Апострофу” заявив військовий експерт Олексій Арестович.

За його словами, дана зміна вибудовує правильну модель взаємодії силових структур і виконавчої машини держави. Так, раніше була плутанина, коли Служба безпеки України (СБУ) повинна була планувати загальновійськові і спеціальні операції, в яких вона нічого не розуміє.

“Та ж історія була у Росії в Чечні. На двох чеченських війнах вони послідовно перепробували різні варіанти, віддавали керівництво МВС, Генштабу, ФСБ і так далі, в залежності від фази конфлікту. Коли була зона активних боїв, командували військові. Тому що МВС не вміє застосовувати реактивну артилерію і авіацію, розумієте? І СБУ не вміє. А військові вміють”, – сказав Арестович.

Він додав, що це має опосередковане міжнародне значення, оскільки вказує, що на Донбасі українські військові ведуть війну з Росією, а не “з якимись маленькими місцевими терористами”. Крім того, змінюється відповідальність.

“Об’єднаний оперативний штаб – це такий орган, який призначений для управління різнорідними силами, він пов’язує їх між собою через представництва, робочі групи, що можна використовувати в усіх інших конфліктах, решті випадків застосування силової машини, наприклад, при ліквідації наслідків стихійних лих. Тобто у нас створюється орган управління, де починають рости офіцери-функціонери, які будуть мати досвід управління різнорідними силами. Створити такий штаб дуже важливо, мати його на практиці ще важливіше”, – підкреслив експерт.

Арестович нагадав, що Швейцарія, країна, яка 200 років не воює, регулярно проводить навчання навіть корпусного масштабу.

У той же час він уточнив, що підготовка до переходу до Операції Об’єднаних сил вже почалася.

“Так вона (нова вертикаль управління, – ред.) в якомусь сенсі діє, її скоріше легалізують. Давно штабом АТО керують військові. Там чисто де-юре СБУ керувала”, – зазначив експерт.

Він додав, що главою Об’єднаних сил призначений Сергій Наєв.

“… А хто там що очолить – не так важливо насправді. Важливо, що через якийсь час, наприклад, до осені, це прийде в відносний порядок і почнеться нормальна військова робота. Війна – тільки для цивільних трагедія, для військових це робота”, – підсумував він.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://apostrophe.ua/

Читати далі ...

Аналітика

Для УБД: отримання знижки плати за користування комунальними послугами в приміщенні, що орендується

Опубліковано

на

Питання отримання знижки плати за користування комунальними послугами для учасників бойових дій, які проживають в орендованому приміщенні на законодавчому рівні в цілому врегульовано.

Разом з тим, інформації про те, яким чином реалізується це право, недостатньо.

Військовослужбовцям та членам їх родин роз’яснюємо процедуру ОТРИМАННЯ ЗНИЖКИ ПЛАТИ ЗА КОРИСТУВАННЯ КОМУНАЛЬНИМИ ПОСЛУГАМИ В ПРИМІЩЕННІ, ЩО ОРЕНДУЄТЬСЯ.

Відповідно до статті 12 Закону України «Простатус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових надається 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (ГАЗОМ, ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЄЮ ТА ІНШИМИ ПОСЛУГАМИ) ТА СКРАПЛЕНИМ БАЛОННИМ ГАЗОМ ДЛЯ ПОБУТОВИХ ПОТРЕБ В МЕЖАХ СЕРЕДНІХ НОРМ СПОЖИВАННЯ.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення СТАНОВИТЬ 21 КВ. МЕТР ОПАЛЮВАЛЬНОЇ ПЛОЩІ НА КОЖНУ ОСОБУ, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та ДОДАТКОВО 10,5 КВ. МЕТРА НА СІМ’Ю.

Для сімей, що складаються ЛИШЕ З НЕПРАЦЕЗДАТНИХ ОСІБ, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім’ю).

ВІДПОВІДНО ДО ВСТАНОВЛЕНИХ НОРМ ТА ВИМОГ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ (САМОВРЯДУВАННЯ) ТА РЕГІОНАЛЬНИХ ВІДДІЛЕНЬ ПОСТАЧАЛЬНИКІВ/НАДАВАЧІВ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ, ВБАЧАЄТЬСЯ НАСТУПНИЙ ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ ВИЩЕЗАЗНАЧЕНИХ ПІЛЬГ, УЧАСНИКАМИ БОЙОВИХ ДІЙ, ЯКІ ОРЕНДУЮТЬ ЖИТЛОВЕ ПРИМІЩЕННЯ:

1) першочергово необхідно звернутись до місцевого депутата за місцем проживання для отримання довідки за фактичним місцем проживання (додаток 1) із пакетом наступних документів: КОПІЯ ПАСПОРТА; КОПІЇ СВІДОЦТВА ПРО НАРОДЖЕННЯ НЕПОВНОЛІТНІХ ДІТЕЙ ПІЛЬГОВИКА; ДОГОВІР НАЙМУ (ОРЕНДИ) ЖИТЛОВОГО ПРИМІЩЕННЯ (ЗА ВИМОГОЮ МІСЦЕВОГО ДЕПУТАТА ДОГОВІР ЗАВІРЕНИЙ НАЛЕЖНИМ ЧИНОМ).

2) після отримання від місцевого депутата довідки за фактичним місцем проживання необхідно звернутись до місцевої ради та ЗАРЕЄСТРУВАТИ вищезазначену довідку (додаток 1).

3) із зареєстрованою довідкою необхідно звернутись в ЦЕНТР НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ, для отримання ДОВІДКИ ПРО СКЛАД СІМ’Ї (додаток 2). При собі мати оригінал довідки від депутата,паспортів, свідоцтва про народження неповнолітніх дітей пільговика.

4) наступним кроком буде звернення до Управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання для включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до постанови КМУ від 29.01.2003 №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».

При собі слід мати ОРИГІНАЛ ДОВІДКИ ПРО СКЛАД СІМ’ЇІЗ ЦЕНТРУ НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ, КОПІЇ ДОВІДКИ ПРО БЕЗПОСЕРЕДНЮ УЧАСТЬ ОСОБИ В АНТИТЕРОРИСТИЧНІЙ ОПЕРАЦІЇ ТА ПОСВІДЧЕННЯ УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ (З ПРЕД’ЯВЛЕННЯМ ОРИГІНАЛІВ ЦИХ ДОКУМЕНТІВ), КОПІЮ ДОВІДКИ ПРО ПРИСВОЄННЯ РЕЄСТРАЦІЙНОГО НОМЕРА ОБЛІКОВОЇ КАРТКИ ПЛАТНИКА ПОДАТКІВ. НА ПІДСТАВІ НАДАНИХ ДОКУМЕНТІВ, ОРГАНОМ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ НАДАЄТЬСЯ ДОВІДКА, ЯКА ПІДТВЕРДЖУЄ ПРАВО НА ПІЛЬГУ (додаток 3).

5) після цього необхідно звернутися до постачальника/надавача відповідних комунальних послуг (газ, електроенергія та інших послуг) із ЗАЯВОЮ ПРО ОФОРМЛЕННЯ ПІЛЬГИ, пакетом документів (МАТИ ПРИ СОБІ ОРИГІНАЛИ), квитанціями (розрахунковими книжками) про сплату за послуги (електроенергія, газ, вода), показаннями лічильника та ДОВІДКОЮ-ДОЗВОЛОМ ПРО ОФОРМЛЕННЯ ПІЛЬГИ ЗА ФАКТИЧНИМ МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ (ЗА НЕОБХІДНОСТІ).

Додатково інформуємо, що КОЖНІ НАСТУПНІ ШІСТЬ МІСЯЦІВ НЕОБХІДНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО МІСЬКОГО ДЕПУТАТА ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДОВІДКИ, ЯКУ НАДАВАТИ В УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ.

Якщо постачальник/надавач відповідних комунальних послуг (газ, електроенергія та інших послуг) не використовує надану вам пільгу, ТО НЕОБХІДНО ПОВТОРНО звернутись до нього із довідкою від Управління праці та соціального захисту населення, яка підтверджує право на пільгу.

Юридична служба Збройних Сил України

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. Юридична служба Збройних Сил України

 

Читати далі ...

Аналітика

Наші воїни можуть бути ситими і добре спорядженими, але без ідеології це буде радянська армія – про ребрендинг ЗСУ

Опубліковано

на

Двозуб Святослава і вовкулака для ССО, лицарська рукавичка для танкових військ, едельвейси і карпатські бартки для гірської піхоти – нова символіка та однострій Збройних Сил України вже офіційно затверджені. Зміна найменувань військових частин триває, так само як і відмова від радянських військових свят. Кампанія з ребрендингу армії найбільших масштабів набирає саме цього року.

Спеціальна робоча група з ідеологічного оновлення української армії працює на волонтерських засадах вже не перший рік. Позаштатний радник заступника голови Адміністрації Президента історик Василь Павлов розповів “Цензор.НЕТ” про перебіг реформи.

ОДИН ВИСОКОПОВАЖНИЙ ОФІЦЕР ЗАПИТАВ: “ВИ ВЗАГАЛІ РОЗУМІЄТЕ, ЩО РОБИТЕ?”

– І суспільство, і армія звикають до нового однострою, емблем, до нових назв частин. Розкажіть загалом про план стосовно того, що називають ребрендингом армії.

– Воєнно-історична робота у Збройних силах України започаткована у квітні 2017 року. За цей рік зроблено багато. Зокрема розроблено законодавчу базу, план воєнно-історичної роботи, чого раніше в принципі не було. За три літні місяці була підготовлена і напередодні 6 грудня 2017-го підписана міністром оборони Концепція воєнної історії України. Маємо цілковите сприяння МО і Генштабу. На найвищому рівні зрозуміли, що ми повинні позбавитися від маркеру ворога – це і свята, і форма, і символіка, і орієнтація на ті чи інші події.

Зараз ми набагато активніше розповідаємо воїнам про присвоєння почесних найменувань підрозділам, про зміну символіки і форми. Це важливо, бо це реально перша хвиля за всі роки незалежності, коли зміни плануються і під них підкладається ідеологічна робота і все це завершується позитивним результатом.

– Дехто ставиться скептично до таких масштабних оновлень у час, коли економіка не на підйомі…

– Таке сприйняття власне через те, що така робота ведеться вперше за 26 років. Армія може бути добре оснащена, в новій формі, сита й натренована, але без ідеологічної роботи в головах це буде досі армія-окупант. Ми не маємо часу все робити по черзі. Треба одночасно переозброювати, переодягати армію, а паралельно – проводити ідеологічні зміни.

– Не таємниця, що дехто з військових, особливо на перших порах, не сприймав зміни. А дехто не сприймає досі. Ви це усвідомлюєте?

– Така проблема є. Але люди не сприймають не через те, що вони погані, а через те, що попросту не знають цього. Інформація для більшості військовослужбовців у кращому випадку обмежується шкільним курсом з історії України, у гіршому – знаннями, отриманими ще за часів Радянського Союзу (з відповідними ідеологічними перекрученнями). Але коли з людьми починаєш говорити і відповідати на їхні запитання – іноді дуже незручні запитання – то все поступово стає на свої місця.

Будь-яка ідеологічна робота потребує часу. Коли в нас відбувала одна з перших зустрічей з десантом, то високоповажний офіцер відверто запитав: “Ви взагалі розумієте, що робите?” Я відповів, що розуміємо. Далі він спитав: “Як швидко ви хочете отримати результат?” Я сказав, що роз’яснювальна робота має тривати 3-5 років. Тоді він погодився, що ми адекватно оцінюємо свої сили і можливості. Тобто найголовнішим в ідеологічній роботі є її інтенсивність та час.

– Як це відбувається за алгоритмом дій – щоб було зрозуміло, що дійсно маєте тверезий план?

– Якщо взяти роботу з присвоєння почесних найменувань, для цього проводяться робочі наради в Генеральному штабі, Міністерстві оборони і в усіх держслужбах, де є військові частини, які претендують на те, щоб отримати почесне найменування. За результатами цієї роботи буде сформовано пул військових частин, які мать право і можливість отримати нове найменування вже цьогоріч. Далі робоча група спільно з представниками військових частин розроблятиме пропозиції. Вирішуватиметься, якими саме будуть ці почесні найменування. Після цього проводиться роз’яснювальна робота з особовим складом. Потім, згідно із законодавством України, мають відбутися збори у військовій частині, рішення протоколюється і далі йде по інстанціях на командування, Генштаб й Міноборони і зрештою до Адміністрації Президента. Лише після цього виходить відповідний Указ.

НОВІ НАЙМЕНУВАННЯ ЧАСТИН: ВІД КОРОЛЯ ДАНИЛА

– Як відбувається власне вибір найменувань?

– Є кілька основних принципів. Перше – це територіальний. Тобто, за місцем, де певна частина дислокується – умовно кажучи, як Київський зенітний ракетний полк. Інший принцип – коли військова частина отримує свого патрона. Наприклад, 24 механізована бригада ім. короля Данила. Або має назву за історичним регіоном, до якого в/ч прив’язана. Так, як 1-ша Сіверська танкова бригада. Або назву на честь військової частини, що відзначилася у певний історичний період – 72 окрема механізована бригада ім. Чорних Запорожців. Або на честь вікопомної події – Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут.

– Ви заявляли, що вояки 24-ї Бригади ім. короля Данила дуже горді зі свого найменування.

– Вони були дуже горді. Це якраз той випадок, коли почесне найменування збігається з бажанням особового складу. Так буває не завжди, але з 24-ю вийшло саме так. Вони себе ще до офіційного перейменування почали називати “королівською піхотою”. Поява таких неформальних назв свідчить про те, що новація сподобалася особовому складу.

– Були випадки, коли ваші пропозиції відверто блокували?

– Такі випадки бувають тоді, коли надаються пропозицію до перейменування на честь видатного діяча, пов’язаного з певною частиною територіально, але особовий склад про нього нічого не знає, а тому й не сприймає. Або може була шанована людина, а в неї не милозвучне прізвище. Однак це проблема браку роз’яснювальної роботи, а не бажання. Тому що був випадок: одна бригада відмовилася від найменування на честь одного історичного діяча, чиє прізвище не дуже звучне, однак згодом самі запропонували нам ім’я іншої людини. Сподіваюся, що через кілька місяців ми зможемо цю історію розповідати відкрито.

УСЯ НОВА СИМВОЛІКА ВЖЕ ОФІЦІЙНО ЗАТВЕРДЖЕНА

– Зміна форми й символіки – те, що найбільш помітно. Проведено титанічну роботу, яка на сьогодні вже завершена. Розкажіть коротко: за якими принципами обирали нові символи?

– Робота зі зміни символіки почалася з 2015 року, її проводила група на чолі з Віталієм Гайдукевичем, до якої з 2016-го я неформально також входжу. Ті символи, які на сьогодні є у Збройних Силах, офіційно затверджені 20 листопада 2017 року Наказом міністра оборони № 606. Суть змін у тому, щоб сучасний український військовий однострій з одного боку не був архаїчним, а з іншого – щоб мав питомо українські елементи. Так, на погонах офіцерського складу є зубчатка Галицької армії. Раніше на погонах в офіцерів були п’ятипроменеві радянські зірки, то на теперішній момент – це ромбічна гетьманська зоря, що веде свій початок від війська гетьмана Павла Скоропадського.

На рукаві кожного українського вояка на теперішній момент є стилізований тризуб, який використовувався в армії УНР. Там, де це було можливим, ми запозичили і кольорову гамму цих тризубів. Такі елементи прив’язують українську армію до період 1917-1921 років, а там, де це можливо, до періоду козацтва або навіть до доби Великого Князівства Литовського. Наприклад, знак танкових військ – це латна рукавиця з пірначем, що символізує спадковість українських танкових підрозділів від важкої кавалерії часів Костянтина Острозького.

Так само багато елементів узято зі світових традицій. Наприклад, новий берет десанту кольору марун, – це символіка, пов’язана з Архистратигом Михаїлом. В усіх країнах він є небесним покровителем парашутно-десантних частин. Для гірської піхоти обрано квітку едельвейса і карпатські бартки.

На рукавах міністра оборони, начальника Генштабу з’явилися дві перехрещені булави як символи вищої військової влади.

Скоро має відбутися ще декілька знакових моментів. На параді 2018 року українська армія позбудеться останніх рудиментів від радянського однострою.

– Знову-таки, були окремі випадки, коли воїни відмовилися сприймати нову форму та символіку з суб’єктивних причин. Скажімо, десантник був проти зняти тільняшку, бо його за неї катували у полоні. Інший приклад – заява морпіхів, про відмову зняти старі чорні берети, бо вони вже омиті кров’ю цієї війни.

– Це абсолютно індивідуальні моменти, які з людьми треба проговорити. Є компроміси, на які бійці погоджуються йти. Є компроміси, на які погоджується йти держава. У своїй роз’яснювальній роботі ми користуємося допомогою Головного управління морально-психологічного забезпечення ГШ ЗСУ, тобто військових психологів і політологів.

Однак у зв’язку з тим, що в нас агресія Росії триває, то місця для подібних компромісів меншає. Насправді Десант дуже швидко почав використовувати новий колір берета. Так само і Національна гвардія, яка також отримала новий колір. Пишаються своїми новими беретами артилеристи й танкісти.

ПИТАННЯ, ЯКЕ ВИШИБАЄ ҐРУНТ З-ПІД НІГ: ЩО РОБИЛА ЧЕРВОНА АРМІЯ ПІД ЧАС ГОЛОДОМОРУ?

– Вперше був представлений новий Воєнно-історичний календар, але про нього значно менше говорять, ніж про зміну символіки. Чому?

– Воєнно-історичний календар розроблявся в Центрі дослідження гуманітарних проблем ЗСУ. Тривалий час у ньому намагалися поєднати українську та радянську мілітарні традиції. Поступово стало зрозуміло, що цього робити не варто. Календар на 2018 рік був розроблений тими самими людьми. До цього також долучилося Військово-історичне управління Генерального штабу. Тож тепер цей календар набагато більш український. Єдина проблема з ним у тому, що немає коштів для того, щоб його видрукувати. Він розповсюджуватиметься в електронному вигляді.

– Святкування 23 лютого скасоване, але вочевидь до цього ще довго звикатимуть. Що робите з цим?

– 23 лютого скасовано офіційно. У жодній державній установі чи військовій частині офіційно воно не відзначається. Але наступає величезна кількість “але”. Є чимало людей, що ментально перебувають у Радянському Союзі. Тому цьогоріч навіть більш-менш відкрито дехто святкував сторіччя створення Робітничо-селянської червоної армії. При чому, деякі з цих людей є відповідальними за навчання молодого покоління українських офіцерів. Що з цим робити? Єдине, що ми можемо, це проводити роз’яснювальну роботу, чому ми не можемо вважати цю армію українською. Якщо деякі моменти люди сприймають більш-менш спокійно, то коли починаєш говорити, що Червона армія була для України окупаційною, то в деяких людей виникає нервування: “Як це так, армію, в якій я служив, можна вважати окупаційною?”

– Які аргументи ви наводите їм?

– Ми ставимо питання, відповіді на які є абсолютно прозорими. Наприклад, просте питання: Як називається введення іноземних військ на територію незалежної держави? Агресія. ЯК називається наступний акт? Окупація. А тепер порівняймо, що роблять російські війська на Донбасі зараз, і що робила Червона армія в Україні у 1918-1921 роках? А що робила Червона армія на Західній Україні, починаючи з 1944 року? Фактично виконувала функції каральних окупаційних військ.

І питання, яке вишибає в людей ґрунт з-під ніг: що робила Червона армія у 1932-33 роках під час Голодомору? Армія, що позиціонувала себе як армія трудового народу! Вона стояла в оточенні довкола територій, де люди вимирали. Вона стояла на кордонах, відбираючи продовольство. Людей, які здатні мислити, ці факти спонукають до переосмислення. Люди ж, які перебувають в радянській матриці, цього не сприймають абсолютно. Це проблема часу. Такі люди мають піти з армії або за власним бажанням, або ж рано чи пізно має бути прийняте командне рішення позбутися таких людей. Бо глорифікація окупаційнолї армії є абсолютно неприпустимою. Сильною армія буде лише тоді, коли не матиме нічого спільного з ворогом.

– Чи ставиться питання про офіційну відмову в армії від усіх радянських святкувань?

– Там, де можливо, ми від них відходимо. До прикладу, 2 серпня, День Високомобільних Десантних Військ, було замінено на 21 листопада, День Десантно-Штурмових Військ. Ми запровадили українську традицію вшанування Святого Михайла. Сподіваюся, що в наступні роки відбудуться зміни і в днях святкування військових частин і окремих родів військ. Сподіваюся, що більше відзначатимуть дати пам’ятних боїв – не лише битви під Крутами, але й під Вапняркою і Вознесенськом, Чортківської офензиви… Тобто, почне формуватися українська мілітарна традиція і ми вшановуватимемо своїх вояків. Вони не всі свої війни виграли, але вони однозначно боролися за те, щоб українська держава могла існувати сьогодні.

– Ви говорите, що поруч з поверненням до українських традицій має відбуватися інтеграція ЗСУ в світові військові традиції. Зокрема це стосується зміни військових звань.

– Влітку 2015 року було проголошено, що має з’явитися перше офіцерське звання хорунжого і військове звання бригадного генерала – між полковником та генерал-майором. На даний момент ці ідеї знаходяться у тому стані, в якому було від початку. Тобто проголошено бажання це зробити, але через інертність деяких державних інституцій, на кшталт Верховної Ради України, стоїть на місці. Для того, щоб змінити військові звання, треба внести зміни до десятків, якщо не сотень, законодавчих актів. Верховна Рада до цього ще навіть не приступала.

– Щодо бригадного генерала зрозуміло – це практика країн НАТО. А з якою метою пропонують відродити звання хорунжого?

– Є ціла низка традиційних українських старшинських звань, але вони не збігаються ані за назвами, ані історичним використанням з сучасними військовими традиціями. Тому повертати осавулів, бунчужних, чотових, ройових є недоцільним. Але для того, щоб все-таки використати національні елементи, є пропозиція зробити звання хорунжого першим офіцерським званням. Тобто, замість молодшого лейтенанта.

КРЕМЛЬ ЧІТКО РОЗУМІЄ, ЩО ВТРАЧАЄ НАШУ АРМІЮ

– На деякі зміни була дуже різко негативна і неадекватна реакція в Росії.

– Їхня реакція була абсолютно передбачуваною – Кремль чітко розуміє, що втрачає українську армію. У вересні 2017-го, після параду на День Незалежності, російськими медіа прокотилася хвиля паніки з цього приводу. Так само сталося після зміни кольорів десанту. Кремль чітко розуміє, що якщо українська армія не матиме нічого спільного з радянською армією, то не матиме нічого спільного і з російською. За кожною візуальною зміною відбувається зміна внутрішня. Тобто, якщо наша армія не схожа на армію агресора, вона починає і мислити по-іншому. Ворог це відслідковує, і на цьому тлі дивним видається те, що за радянську мілітарну традицію тримаються деякі наші громадяни.

– Дуже болісною була реакція в РФ на нову символіку Воєнної розвідки України – сова, що тримає меч, який пробиває мапу РФ. На емблемі є й географічні огріхи, а може, це зроблено умисне – там Сахалін показаний територією Японії. Віце-прем’єр Рогозін назвав цю емблему “дебильной”. Ви причетні до розробки цієї емблеми?

– Ця символіка цілком розроблена у Головному управлінні розвідки, і є чудовим прикладом того, коли наші військові є абсолютно самодостатніми і креативними. Можна пишатися нашою розвідкою. Символіка, як кажуть, зайшла – сподобалася і розвідникам, і суспільству. Вона викликала просто-таки істерику за порєбріком. Чому взяли сову? Тому що символом військової розвідки Росії є кажан, а кажан – це одна з ланок у харчуванні сови. Девіз російської розвідки “Вище нас – тільки зорі”, девіз української – “Мудрий пануватиме над зірками”. Це ідеологічна боротьба сенсів, яку наша розвідка виграла в одні ворота.

– Ви підтримуєте контакти з російськими військовими істориками? Які контрініціативи звідти?

– Військовою історією я займаюся з 1992 року. З російськими колегами останні контакти припинилися у 2014 році. Але деякі мої знайомі контактують з ними, тому ми знаємо, як російські військові історики на це реагують. Наприклад, книга “Історія українського війська”, яку ми видали у 2016 році, викликала серед російських істориків занепокоєння. Тому що там чітко зазначено, що одним з основних ворогів України є Росія, що ця боротьба велася споконвічно і що Україна не є спадкоємицею традицій радянської армії. Після публікації нашого видання в РФ з’явилося кілька закритих роз’яснювальних матеріалів. Однак якщо бути абсолютно об’єктивним, то ми за рівнем організації воєнно-історичної роботи і в суспільстві, і в армії значно поступаємося Росії. Це треба надолужувати. Зараз для цього докладаються титанічні зусилля, але ми втратили 25 років, тому надолужити за один рік неможливо. Тож залучаємо також цивільних фахівців – для налагодження системи.

Ольга Скороход, “Цензор.НЕТ”

Джерело: https://ua.censor.net.ua/r3061504

Читати далі ...

Trending