Зв'яжіться з нами

Cтатті

“Do you speak English? – Єс дую пиво еврі дей”- про стан знання анлійської мови в ЗСУ

Опубліковано

на

Англійська – це мова спілкування НАТО і … України. Українським військовим потрібно навчитися спілкуватися з колегами із країн-членів НАТО однією мовою.

Як тільки Польща увійшла в НАТО, а сталося це у 1999 році, польський офіцерський корпус масово сів за парти для вивчення англійської мови. Пройшло 17 років, але за цей час у війська польського й досі є проблеми із англійською.

Інтеграція України в структуру Організації Північноатлантичного договору, або по-іншому НАТО (від North Atlantic Treaty Organization – NATO) почалася з початку 90-х. Вже тоді вітчизняні військові розуміли, що це не заміна одних систем озброєння на інші, як то часто говорять противники включення нашої держави до НАТО. Це суттєві зміни в управлінні всіма складовими Збройних Сил України, освоєння іншої системи планування навчання та ведення бойових дій, взаємодії з військовослужбовцями армій інших країн. А для цього українським військовим потрібно навчитися спілкуватися з колегами з країн-членів НАТО однією мовою, як у прямому, так і переносному значенні. «Це – найперше завдання, яке нам треба виконати для досягнення сумісності з Альянсом», – не раз уточнював Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак у розмовах з вітчизняними та зарубіжними цивільними та військовими колегами .

Іноземну сьогодні вчать і полковники, і лейтенанти, і рядові

Вивчення англійської для військовослужбовців ЗС України, начебто, далеко не нова справа. Починають вчити цю мову у нашій країні ще зі школи чи навіть із дитячого садочку. Згодом – удосконалюють її у вищих навчальних закладах та на додаткових курсах. Багато військовослужбовців вивчали іноземну мову вже під час військової служби. Проте практика показує, що вільно розмовляти англійською на функціональному рівні у ЗС України можуть одиниці.

– Насправді, досконало оволодіти іноземною мовою можна тільки тоді, коли людина має бажання. А ще краще, коли вона періодично «включається» в мовне середовище, – вважає начальник управління персоналу – заступник начальника штабу Командування Повітряних Сил полковник Олександр Лівіцький. – Кілька років тому була розроблена програма вивчення іноземної мови у військових частинах у складі груп в системі командирської підготовки, прийняті на штатні посади кваліфіковані вчителі. Проте з часом стало зрозуміло, що вивчити іноземну мову, спілкуючись кілька годин на тиждень у проміжку між виїздами на полігон для якісного удосконалення завдань бойової підготовки та виконання інших «рутинних» військових службових обов’язків надзвичайна складно.

На початку 2014 року багато програм були закриті: значна кількість військовослужбовців рушили на Схід та Південь України зі зброєю захищати кордон держави. Та вже у 2015 році знову були відроджені різні програми та курси вивчення іноземних мов для українських військових. На сьогодні у 7 військових навчальних закладах вчаться майже півтисячі офіцерів ЗС України. Курс навчання – півроку.

Продовжується вивчення англійської в рамках операцій Збройних Сил Великої Британії «ORBITAL» та Збройних Сил Канади «UNIFFIER» в Україні. Звичайно, удосконалення іноземної – це не основне завдання іноземців на український полігонах. Тільки у 2017 році їх інструктори підготували більше 200 військовослужбовців ПС ЗС України з тактичної медицини, автономного виживання на місцевості, з протидії вибуховим пристроям, а також з безпеки польотів (з них 64 – у якості інструкторів). А в цілому лише за два останніх роки іноземні інструктори в рамках згаданих операцій підготовлено більше 500 військовослужбовців Повітряних Сил.

У ХНУ ПС англійську вивчають по-новому

Програма співробітництва України з НАТО почала розроблятися чи не з перших років незалежності України. Як і вивчення офіційної мови Євроатлантичного альянсу. Певний час наша країна просувалися у цьому напрямку швидкими темпами, та інколи роками ледь не зупинялася на місці. Особливо це стало помітно після 2010 року. В останні роки вивчення англійської як мови спілкування українських військових з військовослужбовцями країн-членів НАТО значно активізувалося. Наочний приклад цього – зміни у програмі підготовки офіцерів у Харківському національному університеті ПС імені Івана Кожедуба.

За останні роки розроблена та випробувана навчальна програма вивчення англійської мови, яка дозволяє усім випускникам бакалавру завершили навчання у закладі на рівні СМР-2 (функціональний, визначається за розділом STANAG 6001 Договору про стандартизацію НАТО). Це означає, що вони вміють спілкуватися в усіх повсякденних звичних ситуаціях. Якщо й допускають помилки у спілкуванні, то вони не спотворюють мову і не впливають на комунікацію.

Та військова служба – не звичні умови. Тому англійську мову курсанти ХНУ ПС вчаться за базовим підручником «Campaign», наданим університету Британською Радою, лише рік. Потім користуються іншими, які максимально приближають вивчення іноземної військовослужбовців до реалій життя в армійському середовищі, виконання бойових завдань і професійного спілкування з військовими фахівцями інших країн.

З вересня 2017 року в навчальний процес ХНУ ПС запроваджено сучасні британські підручники «Command and Control» та «Air Force». Викладачі на сьогодні вважають, що саме вони зможуть найбільш ефективно допомогти курсантам спілкуватися з військовослужбовцями іноземних країн з урахуванням актуальних саме для українських військових потреб, обумовлених досвідом АТО.

Українські військові освоюють англійську авіаційну

Збільшення контактів українських авіаторів з представниками інших країн, ускладнення завдань, які вони повинні виконувати разом, потребує більш глибокого знання англійської не лише українських перекладачів чи командирів підрозділу, а й великої кількості рядових виконавців. Особливо актуально стає питання володіння військовослужбовцями авіаційної англійської мови та фразеологією ведення радіообміну.

Український військовий авіаційний персонал, який виконує завдання за кордоном та в Україні при спільних завданнях разом з представниками іноземних країн, повинен мати відповідний сертифікат. У Конвенції про міжнародну цивільну авіацію зазначено, що пілоти літаків та вертольотів, штурмани, диспетчери служби руху та оператори авіаційних станцій, які безпосередньо здійснюють радіотелефонний зв’язок, повинні демонструвати спроможність розмовляти авіаційною англійською мовою та розуміти її на рівні не нижче 4-го робочого згідно зі шкалою оцінювання рівнів володіння мовою ІСАО, а інакше, вони не будуть мати можливості виконувати та контролювати польоти на міжнародних повітряних трасах.

4-й робочий рівень ІСАО відповідає рівню СМР-3 (професійний) стандарту НАТО STANAG 6001 за загальною англійською мовою. Крім того, льотчики і диспетчери використовують не лише звичну загальну англійську, а й спеціальну фразеологію, яка дозволяє вести радіообмін на міжнародних повітряних лініях та у нештатних ситуаціях, читати та оформляти відповідні документи, розуміти метеорологічну інформацію та оперувати бортовим обладнанням, яке ведеться найчастіше англійською.

В Харківському НУ ПС робота щодо впровадження стандартів ІСАО в навчальний процес розпочалася ще у 2015 році. На сьогодні вже підготовлені інструктори та екзаменатори з авіаційної англійської мови, успішно протестовані перші курсанти Льотного та Інженерно-авіаційного факультетів за стандартом ІСАО та готові отримувати сертифікати міжнародного зразка.

Підготовка української військової авіації за стандартами світового рівня розпочалася. Перспектива приваблива, то ж в цьому напрямку продовжують удосконалювати англійську і курсанти, і офіцери, які вже кілька років тому закінчили навчання.

Реальна практика поки що така

– Під час «The Royal International Air Tattoo – 2017» у Великій Британії я звернув увагу, що із досить-таки великої української команди із представниками та гостями авіашоу без допомоги перекладачів могли спілкуватися лише командувач ПС ЗС України генерал-полковник Сергій Дроздов, члени екіпажу Іл-76МД та один із інженерів Миргородської бригади тактичної авіації, – говорить провідний спеціаліст відділу міжнародного військового співробітництва Командування ПС ЗС України Петро Майданюк. – практика показала, що це було дуже мало, адже інтерес до представників світових ЗМІ та гостей на Air Tattoo – 2017 до України та їх членів команди був величезний. Український льотчик полковник Олександр Оксанченко за показ літака Су-27П1М у повітрі нагороджений перехідним призом імені засновника маршала авіації сера Деніса Кромвей-Міллінга, який вручається льотчикам країн-партнерів НАТО, а більшість гостей відзначили яскраві лівреї українських винищувачів. І якби українські військовослужбовці – льотчики, інженери і техніки самі «розмовляли» в інтерв’ю англійською, це мало б більш потужний інформаційних резонанс у світі.

Автор: Віктор Гедз

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Cтатті

Ціна “котлів”: втрати бойової техніки ЗСУ у війні з Росією в 2014 році

Опубліковано

на

Військове командування допустило оточення і загибель гарнізону нового терміналу Донецького аеропорту, а потім оточення Дебальцевського плацдарму, що призвело до важких втрат, і повністю повторило всі помилки кампанії 2014 року – оточення в районі Червонопартизанська-Ізварине, оточення в Іловайську і на 32-му блокпосту. І замість того, щоб все-таки раз і назавжди проаналізувати причини невдач і витягти уроки, я чую обурливі заяви – “війна без втрат не буває”, а в Дебальцеве, на думку Головнокомандувача, військове командування показало свою ефективність.

Факти свідчать про зворотне. І скоро на полях Донбасу прийде тепло і зелень, і ворог знову перейде до активних дій.

Я хочу написати про втрати бойової техніки Збройних сил, тому що ці матеріальні втрати піддаються точному обліку і аналізу та дозволяють показати, яким чином неграмотна тактика і помилкові стратегічні рішення безпосередньо впливають на боєздатність військ і хід бойових дій.

Оточення для нашої армії прямо протипоказані.

По-перше: В оточенні наші війська втрачають маневреність. Прив’язка до одного місця дозволяє противнику підтягувати артилерію і вести методичний артилерійський вогонь. Оскільки припиняються ритмічні поставки боєприпасів і палива, знижується боєздатність оточених військ. Не маючи постійного постачання, війська змушені відмовитися від самостійних масштабних дій.

По-друге: Стара бойова техніка, яка не пройшла капітальний ремонт і не укомплектована повним ремонтним комплектом, не може виконувати завдання без постійної підтримки з тилу. Для нашої техніки необхідні ремонтні бригади і майстерні. При плануванні бойових операцій командування повинно враховувати моторесурс техніки та її технічний стан. Певні види ремонту старої техніки можуть робити тільки досвідчені ремонтні бригади і тільки в тилу. Відсутність ремонтних можливостей перетворює бронетехніку в тягар, від якої прагнуть позбутися. Будь-яке пошкодження бойової техніки в оточенні для цієї техніки, як правило, закінчується фатально. Евакуація цієї техніки неможлива.

По-третє: найголовніше – оточення приводили до величезних втрат бойової техніки. Техніку ми швидко поповнити не можемо, і таким чином, бригади надовго виходять зі строю, місяцями відновлюючи боєготовність. Техніка для України – невідновлювальний поки що ресурс, оскільки наші заводи все ще ведуть дрібносерійне виробництво.

У 2014-му році військове командування двічі направляло наші частини в оточення і не вживало своєчасних дій щодо відведення військ. Це призвело до сковування наших військ, низької бойової ефективності, великих втрат без досягнення результатів. Вести будь-які операції в степах Донбасу без наявності боєздатної бронетехніки просто неможливо.

Саме втрата більшості бойової техніки військ сектора “Д”, в результаті оточення в червні-серпні в прикордонних районах – Червонопартизанск- Ізварине-Маринівка, привела до втрати боєздатності підрозділів п’яти бойових бригад і виводу їх на переформування.

Головним вражаючим чинником була російська артилерія, яка безкарно розстрілювала наші війська, а вони не могли противнику відповісти.

Як тільки бригади пішли з сектора, щільність військ різко знизилася, українське угруповання значно ослабло і це спровокувало вторгнення регулярної російської армії. Російські війська провели наступальну операцію і зробили друге оточення – під Іловайськом. Таким чином, різке ослаблення бойової сили наших військ в секторі “Д” дозволило противнику зробити друге оточення.

Саме через Іловайськ Україні довелося піти на першу Мінську угоду.

Таким чином, два оточення поспіль на одній ділянці фронту привели до кардинальної зміни військово-стратегічної обстановки і до нового повороту в зовнішній політиці. Військова слабкість відразу ж привела до політичних поступок.

Оточені війська в секторі “Д” і в Іловайську втратили більшу частину оточеної бойової техніки.

Загальні цифри бойових втрат ЗСУ за 2014 рік склали 78 танків, 236 БМП, 15 РСЗВ – реактивних систем залпового вогню, 34 САУ, 22 легких і 20 важких буксируваних гаубиць.

У секторі “Д”, відрізаному біля кордону з РФ в червні-серпні бойові втрати Збройних сил склали 144 БМП, і 26 танків, 19 самохідних артилерійських установок типу “Гвоздика”, “Гіацинт”, Акація “, 10 реактивних систем залпового вогню, 17 гаубиць Д-30.

Найбільших втрат зазнала 72-я механізована бригада, також важкі втрати понесли 24-а, 30-а механізовані, і 79-а аеромобільна. Тут не враховуються втрати частин сектора “Д” поза кільця на інших ділянках фронту.

Чотири вищевказаних бригади довелося повністю вивести з фронту на переформування.

Більша частина бронетехніки була знищена не в прямому бою – а розстріляна російською артилерією на позиціях, які піддавалися безкарним ударам протягом двох місяців, а також залишена і знищена в результаті пошкоджень. Втрати загиблими в людях в секторі “Д” в ході оточення були нижчими, ніж втрати техніки – загинуло близько 120 українських військових. Оскільки багато техніки довелося кинути, підірвати самим, або вона була знищена на позиціях. Поки особовий склад перечікував артнальоти ворога в укриттях.

В результаті оточення під Іловайськом 17-а танкова, 51-а і 93-а механізовані бригади втратили 10 танків, 36 БМП, 1 САУ. Також в секторі “Д” і в результаті наступу російських військ під Іловайськом було втрачено 19 буксируваних гаубиць “Мста-Б” і Д-20. Тут не враховуються втрати українських військ поза кільця оточення.

Таким чином на дві невдалих для наших військ операції, які не привели до досягнення будь-яких значущих військових результатів, припало: 46% втрат танків, 75% втрат БМП, 93% буксируваних гаубиць, 60% втрат САУ, 67% втрат РСЗВ.

Тобто, незважаючи на інтенсивний хід бойових дій по всьому фронту, проте найвищі безповоротні втрати в техніці були понесені в результаті оточень і неможливості евакуювати і ввести до строю пошкоджені машини.

Віддаючи наказ “триматися” в несприятливій тактичній обстановкці – в оточенні, Генштаб повинен нарешті почати враховувати реальний моторесурс техніки, яка залучається до виконання бойових завдань. Повинна враховуватися тактична обстановка. Чи треба говорити, що заведення армії в котли завдає великої шкоди обороноздатності наших військ?

Всі оточення українських військ пояснюються не військовим мистецтвом противника, а повною відсутністю військового мистецтва і компетентності українського командування, яке вперто не реагує на зміни обстановки і допускає маневр військ і вихід з-під удару тільки після того, як ситуація стає безнадійною і військам замість планомірного відходу доводиться відступати поспішно, без підготовки, кидаючи і знищуючи самостійно свою бойову техніку.

Недооцінка супротивника, замовчування важких втрат в результаті оточень, пояснення поразок виключно впливом переважаючих сил противника і політичні інтриги не дозволяють українській армії вести бойові дії відповідно до реальної тактичної обстановки і реальним вимогам. Військове командування не несе ніякої відповідальності за грубі помилки, за втрату боєздатності військ, за нанесення матеріального збитку державі. Відсутній парламентський контроль за прийнятими рішеннями, які призвели до тяжких наслідків.

Юрій Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://censor.net.ua/resonance/

Читати далі ...

Cтатті

Помилки застосування механізованих військ 1941 року, багато в чому повторені в 2014-му

Опубліковано

на

“Штаби армій зовсім забули, що матеріальна частина має певні мотогодини, що вона вимагає огляду, дрібного ремонту, додаткового поповнення пальним і боєприпасами, а технічний склад і начальники автобронетанкових управлінь армій не підказали їм цього … загальновійськові командири вимагали тільки давай і більше нічого .

Інформація зверху вниз, а також з сусідами була поставлена ​​з рук геть погано. Війна з першого дня прийняла маневрений характер, противник виявився більш рухливими …

Це все, що стосується загальновійськових командирів. Але багато було недоліків, допущених безпосередньо і командирами механізованих частин і з’єднань. До них відносяться:

1. Штаби мк, тд і тп ще не оволоділи належним оперативно-тактичним кругозором. Вони не змогли робити правильні висновки і повністю не розуміли задуму командування армії і фронту.

2. Не було маневреності – була млявість, повільність у вирішенні завдань.

3. Дії, як правило, носили характер лобових ударів, що призводило до непотрібної втрати матеріальної частини та особового складу.

4. Невміння організувати бойові порядки корпусу за напрямками, прикривати шляхи руху противника, а останній, головним чином, рухався по дорогах.

5. Не було прагнення позбавити противника можливості підвезення пального, боєприпасів. Засідки на головних напрямках його дій не практикувалися.

6. Не використовувалися великі населені пункти для знищення противника і невміння діяти в них.

7. Управління, починаючи від командира взводу до великих командирів, було погане, радіо використовувалося погано, приховане управління військами поставлено погано.

8. Виключно погано поставлена ​​підготовка екіпажів в питаннях збереження матеріальної частини. Мали місце випадки, коли екіпажі залишали машини, що мають боєприпаси, були окремі випадки, коли екіпажі залишали машини і самі йшли.

11. … Відсутність штатної організації еваку-засобів призводило до того, що евакуація бойової матеріальної частини … була відсутня “.

З доповіді помічника командувача військами генерал-майора танкових військ Вольського заступнику Наркома оборони СРСР генерал-лейтенанту Федоренко від 5 серпня 1941 р причини невдач механізованих військ Червоної армії і високих втратах в техніці.

Військову історію треба вивчати, щоб не наступати на ті ж граблі через 73 роки … Як застерігав українців Кобзар: “Якби ви вчились так як треба то й мудрість би була своя”. На жаль, багато хто з цих помилок були повторені українською армією в 2014-му. Очевидно, що досвід не вивчався, чи не систематизувався, і все це обернулося не тільки поразкою в ряді військових операцій, але і найголовніше – втратами багатьох прекрасних людей.

Юрій БУТУСОВ

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://www.facebook.com/butusov.yuriy/posts/

Читати далі ...

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Trending