Зв'яжіться з нами

Cтатті

The Economist: Росія та Україна – обидві застрягли в пастці війни на Донбасі

Опубліковано

на

12 квітня 2014 року Ігарь Гіркін, колишній російський офіцер, відомий під псевдонімом «Стрєлков», і ще кілька десятків людей, прокралися через кордон на територію Донбаського регіону що належить Україні і взяв під контроль невелике місто Слов’янськ, таким чином в Європі була розв’язана найкривавіша з 1990-х років війна. Щоб створити враження потужної сили Гіркін, великий любитель історичних реконструкцій, назвався співробітником спецслужб РФ, а його люди щовечора на двох бронетранспортерах об’їжджали околиці міста й імітували нарощування сил. Фактично, його армія ніколи не перевищувало 600 людей, і складалася в основному з козаків і зголоднілих до війни авантюристів таких, як і він сам.

Тільки що втративши Крим, втративши після революції чинний уряд і військове командування, Україна переживала стан шоку. Росія стягувала військові сили до кордону з Україною, і більшість спостерігачів (і такі учасники події, як Гіркін) очікували швидкого вторгнення і нової анексії. Але цього не трапилося – Кремль створив сурогатну-громадянську війну, абсурдним чином назвавши київський уряд «фашистською хунтою», а сепаратистів – борцями за свободу. Коли українська армія перейшла в наступ, намагаючись відвоювати Донбас, Гіркін та його бойовики зайняли позиції в психіатричній лікарні на околиці Слов’янська, і використовували пацієнтів в якості живого щита.

Сьогодні картина зруйнованої психіатричної лікарні, нагадує сцену зі Сталінградської битви, є символом божевілля штучно створеного постановочного конфлікту, який забрав 10 000 життів і 1,7 млн ​​чоловік зробив переселенцями. Росія і Україна офіційно не знаходяться в стані війни. Країни підтримують дипломатичні відносини і торгують одна з одною. Україна «для пристойності» назвали зону конфлікту районом «антитерористичної операції» (АТО). Більшість людей, які опинилися там, де йде війна, не турбує, хто її почав, і яку вона носить назву.

«Я проти всіх, – каже Людмила Приходько, яка живе в як небудь відремонтованій будівлі серед руїн колишньої лікарні (імена цивільних осіб, що проживають в зоні конфлікту, було змінено) Людмила, за фахом інженер, була змушена тікати з Донецька, оскільки не підтримала самопроголошену  Донецьку Народну Республіку (ДНР). Вона однаково відчужена і від Росії і від України. «ДНР вважає таких людей, як я, ворогами. А Україна – потенційними сепаратистами».

РОЗДІЛЕНА НАЦІЯ 

На картах кордону між двома частинами України немає. Але в житті кордон позначений кількома пунктами прикордонного контролю, на яких стоять прикордонники і митники. Його перетинають ті, хто живе на контрольованих сепаратистами територіях, але працюють, отримують пенсію або вирішують бюрократичні проблеми на українській стороні. Андрій Борисов – контрабандист, що переправляє продовольство, сигарети і мінеральні добрива з території України через лінію розмежування, розповідає, що бізнесом займаються всі: митники і місцеві чиновники на українській стороні, сепаратисти – на іншій стороні.

Вдень, коли КПП «Майорськ» відкрито, все відносно спокійно. Але коли землю огортає темрява, і перехід закривається, обидві сторони починають обстрілювати один одного, а люди, що живуть в нейтральній зоні, ховаються в своїх будинках. Вранці вони виходять оглядати свої городи, всіяні воронками, і збирають урожай молодої картоплі і шрапнель.

У сусідній Авдіївці, де кілька місяців тому спостерігалося загострення, стріляють інтенсивніше. Нещодавно було убито чотири мирних жителів. Олександр Самарський, командувач 72-ї бригади ЗС України, каже, що головна мета цього, здавалося б, безглуздого удару з боку сепаратистів була поставлена перед їхнім командуванням необхідність утримувати бойовиків у стані дисципліни та активності. Те ж саме відноситься і до його військ, бійці стоять тут без ротації вже більше семи місяців. Сьогодні українська армія знаходиться в набагато кращому стані, ніж три роки тому, але алкоголь і наркотики вже стали проблемою, і Київ змушений направляти в зону бойових дій національну гвардію та мілітаризовані поліцейські сили. Не чекаючи, поки їх попросять, двоє бійців національної гвардії дістали смартфон і показали відео з п’яними офіцерами, у яких було контрабандне спиртне і конфісковані пакетики з білим порошком.

Власна історія цих двох гвардійців вельми показова. Три роки тому під час майданівських протестів вони перебували по різні боки барикад: один – боєць воєнізованого підрозділу міліції з Харкова, поставлений на захист президентської адміністрації; інший, киянин – студент – протестуючий. Сьогодні вони служать разом. Однак серед цивільного населення такі історії об’єднання зустрічаються рідко. Більшість жителів Авдіївки, за словами командира Самарського, його не підтримують. Російське телебачення продовжує трансляцію в регіоні, і, незважаючи на щоденні обстріли, більшість місцевих жителів звинувачують Україну, а не Росію в своїх бідах.

Президента України Петра Порошенка, схоже, більше турбує те, як не втратити лояльність проукраїнських бійців, ніж те, як завоювати розуми і серця жителів сходу країни. Замість того, щоб вести кампанію в підтримку місцевого російськомовного населення, уряд вводить квоти на використання російської мови на українських каналах і забороняє імпорт книг російською мовою. Насправді позиції Порошенка, швидше за все, слабкіші, ніж здається. У лютому невелика група українських активістів і членів добровольчих батальйонів блокувала залізничне сполучення з Донбасом, призупинивши вантажні перевезення між сепаратистськими територіями і іншою частиною України. Порошенко виступив проти блокади, але в його гасло «Ні торгівлі на крові» не повірили. За даними опитувань, підтримка блокади зросла з 7% до понад 50%.

Не маючи можливості перемогти в протистоянні з активістами, уряд підтримав блокаду, звернувши торгівлю і енергетичні поставки на окуповані території. Це загострило ситуацію в Донецьку. Сепаратисти відповли тим, що захопили контроль над усіма вугільними шахтами, сталеливарними і хімічними заводами, що належать Рінату Ахметову, найбагатшому олігарху України. Ахметов був не тільки найбільшим роботодавцем на окупованих територіях, а й їх найбільшим «благодійником», надаючи до 400 000 гуманітарних продовольчих посилок на місяць літнім і нужденним. Поставки посилок сепаратисти заборонили, а 56 000 шахтарів і робітників підприємств Ахметова, які мали хорошу зарплату, залишилися без доходів.

Коли робітники заводів Ахметова спробували протестувати, сепаратисти та їхні російські покровителі почали їм погрожувати або намагатися підкупити. Протести шахтарів знищили б ілюзію існування зразкового пролетарського міста радянської епохи, яку намагалися створити росіяни. Напівпорожнє місто залишалося чистеньким, газони косили, тротуари чистили. Оксана Миронова, мешканка Донецька, яка володіє невеликим бізнесом на українській стороні, каже, що сепаратисти намагаються ввести символи й атрибути держави і створити враження стабільності. Проте, регіон залишається гангстерською територією: «Губи то вони нафарбували, але шия вимити забули».

Сепаратисти не можуть намалювати картину майбутнього, тому вони експлуатують символи радянського минулого. 11 травня вони відзначили третю річницю своєї «республіки» маршем радянського зразка. З динаміків лунали слова: «Мы приветствуем этот день с радостью и гордостью за славное прошлое и с уверенностью в мирном и счастливом будущем». Робочі з повітряними кульками і радянськими прапорами пройшли колонами по проспекту Леніна. Однак створити атмосферу радянського часу, коли у людей немає роботи, а промислове виробництво різко впало, нелегко.

Однак найбільше розчарування жителі Донецька відчувають у зв’язку з не здійсненою «російською весною», в той же час мало хто вірить, що територія може бути знову включена до складу України. Але не тільки Україна і Росія грають в гру «вірю – не вірю» і фантазують. Так само поводиться і Захід, його лідери продовжують підтримувати угоду про припинення вогню «Мінськ-2», в той час як в приватному порядку визнають її «мертвою».

З самого початку метою підписання Мінська-2 – два роки тому – було маскування вражаючої поразки української армії від російських військ. Угода вимагає від Росії повернути контроль над кордоном і над сепаратистськими територіями Україні, чого вона добровільно ніколи не зробить. Тим часом, Україні не вистачає військової сили чи підтримки з боку Заходу, щоб відвоювати регіон силою. США відмовилися озброювати Україну летальною зброєю, не кажучи вже про те, щоб вести війну на її боці. Деякі західні політики стверджують, що було б чесніше і продуктивніше оголосити Мінськ-2, таким що не відбувся і легалізувати нинішню лінію поділу між сепаратистами і рештою України за допомогою збройних миротворчих сил. При такому варіанті Україна втратила б тільки шматок своєї території, який вона зараз так чи інакше не контролює. Це буде перешкоджати тому, щоб решта країни залишилася в перманентному стані замороженої війни.

Проблема в тому, що занадто багато сторін цього конфлікту зацікавлені в тому, щоб залишити головоломку невирішеною. Це і Петро Порошенко, і президент Росії Владімір Путін. Вони обидва відкидають будь-які розмови про зміну угоди «Мінськ-2», оскільки це підірвало б їхній авторитет. Але ніхто з них не зацікавлений в тому, щоб взяти на себе формальну відповідальність за Донбас. Рейтинги Порошенко майже цілком пов’язані з боротьбою проти Росії, і він не зацікавлений в тому, щоб Донбас мав можливість голосувати на президентських виборах в 2019 році. А Кремль не хоче ні платити за Донбас, ні скорочувати можливість втручатися в ситуацію в Україні за допомогою маніпуляції в регіоні.

Оригінал на The Economist

Переклад: Major Horvat KFOR Al-Kut

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело: http://www.economist.com/news/europe/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending