Щороку Росія виділяє приблизно 3 мільярди доларів для фінансування, а фактично утримування під контролем, окупованих територій Донбасу – заявив голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський. За словами Жебрівського, це сума військових, адміністративних та соціальних видатків.

“По моїм прикидкам, Росії обходиться утримання тієї території десь приблизно 3 млрд доларів в рік. Тобто, на сьогоднішній день вся бюрократія, вчителі, лікарі… пенсіонери багато забирають, ну і деякі кошти направляються там на дорогу”, – сказав він в ефірі “112 Україна“.

Ймовірно, в офіційних документах і головному російському кошторисі ці видатки “зашиті” в інші статті. Але для порівняння, майже стільки ж РФ планує витратити на Крим – порахував російський політик Володимир Мілов. В його аналізі бюджету вказано, що цьогоріч Дума вирішила віддати півострову приблизно 195 млрд рублів з федерального бюджету. За нинішнім курсом – це 3,3 млрд доларів, що в 2,5 рази перевищує витрати російської влади на охорону навколишнього середовища (77 млрд рублів) або більше половини від витрат бюджету на охорону здоров’я (379 млрд рублів), пише Мілов на сайті “Эхо Москвы”.

Та не всі кошти доходять до окупованого сходу – більша частина просто розкрадається, вважає народний депутат від “Народного фронту” Юрій Береза: “Насправді, до 75 % розкрадається. Це просто проходить по всій бухгалтерії, показуючи, як підтримує Росія окупований Донбас, що вона посилає туди гуманітарні місії, але насправді, ці гроші тільки списуються з бюджету Росії”.

До цих видатків РФ ще варто додати санкції, через які федерація втрачає набагато більше, ніж ті гроші, які виділяє на утримання Донбасу та Криму – зауважує народний депутат від “Блоку Петра Порошенка” Іван Вінник.

“3 млрд доларів для РФ навіть у контексті їхнього військового бюджету відносно невелика сума. У зв’язку з тим, що наприклад, Україна продовжує загальносанкційну політику стосовно залучення наших міжнародних партнерів, від цього Росія втрачає набагато більше, вже сотні мільярдів доларів”, – вважає депутат.

Якщо знову подивитися на фінансовий план Росії, то вплив санкцій відчувається. У бюджеті-2017 різко знижені витрати на оборону – з 3,9 до 2,8 трлн рублів в порівнянні з 2016 роком, або з 4,7% до 3,3% ВВП. Проте це все одно більший показник відносно частки ВВП, порівняно з країнами НАТО. Силовики разом з чиновниками та фінансуванням державних економічних проектів і субсидуванням державних корпорацій в сумі складають майже половину витрат РФ. Ще близько третини йде на пенсії та соціальні виплати, і лише 6% виділено на “витрати майбутнього”, освіту та охорону здоров’я, пише Володимир Мілов.

Але що б хто не говорив, субвенції на Донбас офіційно порахувати практично неможливо. Більше того, частково і Україна фінансує окуповані території, вважає нардеп Семен Семенченко. “За моїми підрахунками, приблизно 800 млн доларів – це вигода, яку окуповані території отримують за рахунок торгових відносин і незакритого торгового вікна з Україною. Це десь 35% від всіх видатків, які Росія виділила на окупований схід”, – говорить він.

  В українському уряді оптимістично налаштовані щодо повернення окупованих територій Донбасу. Не в останню чергу тому, що окуповані території тягарем висять на шиї російського бюджету. 3,2 чи навіть 1 млрд доларів щороку – не така вже й висока ціна такої авантюри. Але якщо сюди додати ефект санкцій, цифри будуть значно більшими.

Вадим Колодійчук