Через секунду лунає сталевий дзвін від мішені. Патрон Lapua.338 долітає до цілі швидше, але звуку, щоб дійти назад, потрібно саме стільки.

Звук цей лунає щоразу, коли снайпер Телемаркського батальйону натискає на курок. До цілі 211 метрів. Але говорити йому, щоб цілив точно в середину – це те ж саме, що просити циркового акробата постояти на одній нозі.

Ця гвинтівка з ковзаючим затвором і магазином на десять патронів – одне з найсучасніших і точних знарядь смерті. На службі у норвезьких збройних сил вона з 2016 року, і відгуки професіоналів про неї найкращі.

Після того, як четвірка норвезьких стрільців повернулася з Німеччини з перемогою в чемпіонаті снайперів НАТО, цю гвинтівку навіть на сторінках міністерства оборони стали називати «лазерною».

У неї просто ідеальна траєкторія для снайперської стрільби. Якщо вже промажеш, то звинувачувати залишається тільки себе – цілитися треба було краще.

Управління стресом в бою

Перед нами – троє професійних снайперів. Вони належать до закритої касти, і у всій норвезькій армії людей, що носять цей титул, можна перерахувати по пальцях.

Їхнє завдання – потрапляти точно в ціль з великої відстані. У тому числі і в бойових умовах, в умовах нервового перевантаження. Солдати, що так влучно розстрілюють мішені на стрільбищі в Тернінгмуене, пройшли Афганістан, і не раз.

Довідуватися, по скільки трупів у кожного на рахунку, якось не з руки. Самі звичайні хлопці, не дуже-то войовничого вигляду.

Але не секрет, що норвезькі солдати в Афганістані не раз потрапляли під вогонь.

«З власного досвіду можу сказати, що коли потрапляєш в перестрілку з супротивником, треба, щоб все як від зубів відскакувало», – говорить один.

Або якщо по-іншому: треба зберігати спокій і цілитися вірно для вирішального пострілу, навіть коли навколо свистять ворожі кулі.

«Влучно стріляти кого завгодно можна навчити. Ми ж шукаємо людей з гарною нервовою системою, щоб вміли управляти стресом і зберігали ясну голову », – розповідає лейтенант Александер Рісхувд (Alexander Rishovd), інструктор зі снайперської стрільби в Збройовій школі.

На підготовку професійного снайпера йде два роки різних спецкурсів, не рахуючи загальновійськової підготовки. По ходу відсівається до 70% курсантів. Навчання ділиться на сім ступенів, чотири нижніх оперативна підготовка, а три вищих – інструктаж.

Треба добре уявляти собі специфіку служби і мати міцну мотивацію. Профпридатність, майстерність, дисципліна і відданість справі дуже важливі. У кого цих якостей немає, швидко відвалюються. Крім того, треба щиро любити свою професію, розповідають три снайпера.

Точність і далекобійність

На стрільбищі «лазерна гвинтівка» – справжній звір, не гірше HK-417 (компанія «Хеклер і Кох», Німеччина), найпоширеніша снайперська гвинтівка в норвезьких військах.

HK-417 – напівавтоматична рушниця калібру 7.62, як і її попередниця AG3, а MRAD стріляє спеціально розробленими патронами Lapua Magnum.338. Гільза у неї більша, а сама куля важча і більш обтічної форми, що дає більш плоску траєкторію стрільби.

HK-417 на відстані понад 800 метрів точність свою втрачає, MRAD ж цілком може позмагатися з ще більш потужною великокаліберною гвинтівкою Barret 12.7mm.

У неї дальність найвища, але точність стрільби злегка кульгає, тому що розрахована вона для знищення великих цілей на кшталт транспортних засобів. Вона більша і важча, і її простіше впізнати по звуку пострілу, що демаскує снайпера.

Дальність MRAD збройні сили вважають за краще не розголошувати. Однак компанія – цивільний імпортер «Магне Ландрё» (Magne Landrø AS) інформує, що вмілому стрілку легко вразити ціль з відстані щонайменше в 1,5 тисячі метрів.

Мені пропонують постріляти на пробу. Гвинтівка важить майже вісім кілограмів, і стріляти з неї без упору практично неможливо. А при роботі з упором вага, навпаки, надає їй стійкість. Старий добрий ковзний затвор замість напівавтомата знижує коливання і підвищує точність стрільби.

У приціл з 12-кратним збільшенням мішень добре видно. Курок натискається настільки рівно і плавно, що навіть дивуєшся, коли в плече раптом приходить віддача. З відстані в 211 метрів навіть необстріляному новачкові під силу всаджувати в мішень кулю за кулею – знай собі слухай, як накочує відлуння від пострілів.

Звук пострілу навіть можна назвати тихим. Беруші не потрібні і на відстані всього в кілька метрів. І це не випадково. Довгий глушник гасить як звук пострілу, так і дульний спалах.

Головне для виживання снайпера на території супротивника – залишатися непоміченим якомога довше. Тому важлива вимога до снайперів – освоїти техніку камуфляжу, щоб максимально зливатися з ландшафтом. Крім того, потрібні терпіння і витримка, щоб годинами лежати на вогневій позиції, вистежуючи ціль.

«Крім того, можливість стрільби з максимально далекої відстані дає очевидну перевагу в бою», – говорить один зі снайперів, натякаючи на більш ніж кілометрову дальність MRAD.

«Завдання наше – створити обстановку хаосу і замішання, ліквідуючи ключові фігури. Коли все зробив правильно, встигаєш зробити кілька пострілів, перш ніж тебе помітять. В цьому і запорука нашого виживання, адже розраховувати на підмогу не доводиться », – додає він.

Мініатюрні дрони

Крім стрілка і коригувалника вогню в снайперський ланці є і третя людина. З усієї трійці він озброєний легше всіх. На маленькій лісовій галявині він дістає крихітний вертольотик, кишеньковий в самому прямому сенсі цього слова. Міні-дрон норвезької розробки, який важить 17 грам, обладнаний камерою, чиє відео передається оператору за кілометр. «Чорний шершень» (Black Hornet) вже прийнято на озброєння в Норвегії, США і Великобританії.

«Він працює як ще одна пара очей і дає нам огляд місцевості з повітря», – розповідає оператор, поки чекає сигналу GPS.

Ось комаха дрон розправив крила і готовий до польоту. Незважаючи на свої скромні розміри, він може передавати картинку на відстань до півтора кілометрів. Конструкція з автоматизованим управлінням дозволяє міні-дрону витримувати пориви вітру до 10 метрів в секунду.

«Він знаходить будівлі, особовий склад противника і транспортні засоби. Як правило, ми використовуємо його для рекогносцировки перед початком операції », – розповідає оператор.

Поки стрілок сідає в засідку на узліссі, навідник дістає телескоп і далекомір. Його завдання – повідомити стрілку про ціль і відстань до цілі, щоб той ще раз все прикинув, перш ніж натиснути на спусковий гачок.

А ще через кілька метрів працює оператор – для прикриття. Дрон злітає метрів на 30, і на моніторі на грудях оператора з’являється зображення. Щоб снайпер міг зосередитися на своїх завданнях, він стежить за місцевістю, щоб ніхто не підкрався непоміченим.

«Не перерахувати, де цю техніку можна використовувати», – каже оператор.

Спостережливість, витримка і знання польових дисциплін – ядро ​​любої снайперського ланки. Іноді за цілі навчання не встигаєш зробити жодного пострілу. Але вже якщо берешся стріляти, влучати треба точно в ціль, і ніяк інакше.

Психологічна стійкість

Перехід на MRAD почався ще під час служби норвезького контингенту в Афганістані.

«Пізно, звичайно, трішки, але все одно добре. Заради такої класної зброї можна було і почекати », – розповідає головний інструктор зі снайперської стрільби капітан Алан Йенсен (Alan Jensen).

За його словами, вибір на користь MRAD був зроблений через зручність, ергономіку і точністіь – а це головні якості для снайперської гвинтівки.

«На відміну від тих же бомбардувань, снайперська стрільба дає мінімальний ризик супутніх втрат», – пояснює Йенсен.

Він не приховує, що робота снайпера висуває особливі вимоги до психіки. Піхоті в якомусь сенсі простіше, тому що колективна стрільба по спільному противнику надає якесь почуття товариськості. При снайперській стрільбі навіть не завжди ясно, хто в кого стріляє.

«Снайпер несе важкий тягар особистої відповідальності, коли в приціл бачиш обличчя того, в кого стріляєш. Ми навіть проводимо спеціальні заняття, щоб автоматично вибирати ціль і стріляти не думаючи. Ці заняття на швидкість добре допомагають, коли сам потрапляєш під вогонь », – роз’яснює він. – В Афганістані ми на своїй шкурі переконалися, наскільки це важливо. Тим, кому довелося виконувати завдання снайпера без спеціальної підготовки, було набагато важче через вантаж відповідальності».

Легендарні снайпери

1. Сімо Хяюхя (Simo Häyhä), Фінляндія

У роки Зимової війни з СРСР Сімо Хяюхя застрелив 505 солдатів противника менше ніж за 100 днів. Примітно, що Сімо Хяюхя стріляв зі звичайної гвинтівки Мосіна без жодного снайперського прицілу. Сімо Хяюхя отримав поранення в обличчя, але вижив. У 2002 році він помер своєю смертю у віці 96 років.

2. Кріс Кайл (Christ Kyle), спецпризначенець США

Вважається найрезультативнішим снайпером США з послужним списком в 160 убитих солдатів противника. Кайл відслужив в Іраку і повернувся на батьківщину, але вдома був застрелений колишнім побратимом по зброї, що страждав посттравматичним стресовим розладом. Його життя описане у фільмі «Американський снайпер» (American Sniper, 2015).

3. Людмила Павличенко, СРСР

Майор Павличенко вважається найбільш результативною жінкою-снайпером в історії. У роки Другої світової війни вона знищила 309 солдатів противника, з яких 36 снайперів. Павличенко добровільно пішла на фронт 24-річною студенткою відразу після нападу фашистської Німеччини в 1941 році і увійшла в число небагатьох снайперів, які пройшли всю війну.

4. Невідомий британський капрал

За повідомленням газети «Телеграф» (The Telegraph), якийсь снайпер ліквідував 173 бойовики Талібан. Ім’я його не розголошується з міркувань його ж безпеки. Велика частина його послужного списку відноситься до 2007 року. Крім того, що він найефективніший снайпер з нині живих, він ще рекордсмен за кількістю убитих за один день – 90.

5. Крейг Харрісон (Craig Harrison), Великобританія

Цьому капралу належить рекорд дальності смертельного пострілу – 2 тисячі 475 метрів. Встановлено цей похмурий рекорд в Афганістані в 2009 році, що примітно – патронами Lapua.338.

Хокон Бонафеде (Håkon Bonafede)

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.  Yrke: Skarpskytter i Forsvaret